درخواست کشورهای عربی برای حضور در مذاکرات ایران و ۱+۵

مذاکرات هسته ای حق نشر عکس AFP
Image caption به نظر می رسد برخی کشورهای عربی نگرانند که نزدیک شدن آمریکا و ایران، منجر به نادیده گرفته شدن منافع آنها در مذاکرات هسته‌ای شود

مقام های چند کشور حاشیه خلیج فارس و مصر خواستار حضور دولت های عربی در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ شده اند.

نبیل فهمی، وزیر امور خارجه مصر در سخنانی در کنفرانس امنیتی منامه گفت که کشورهای عربی نمی‌خواهند در این مذاکرات به عنوان یک شریک حاضر شوند، اما مهم است که حداقل در این مذاکرات حضور داشته باشند.

کنفرانس امنیتی منامه، توسط موسسه بین المللی تحقیقات راهبردی زیر نظر وزارت امور خارجه بحرین برگزاری می شود.

این کنفرانس، امسال از پانزدهم تا هفدهم آذرماه (ششم تا هشتم دسامبر) و با حضور مقام های ارشد تعدادی از کشورهای منطقه و جهان از جمله چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پایتخت بحرین برگزار شد.

در جریان این کنفرانس، خالد‌ عطیه، وزیر امور خارجه قطر هم با ذکر اینکه شورای همکاری خلیج‌فارس باید "جزئی از توافق" میان ایران و قدرت های جهانی باشد، خواست که گروه ۱+۵، با حضور عضوی جدید به "گروه ۲+۵" تبدیل شود.

درخواست تبدیل گروه ۱+۵، به گروه ۲+۵، توسط ترکی بن فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی نیز تکرار شده است.

خبرگزاری رویترز امروز دوشنبه ۱۸ آذر ( ۹ دسامبر) با اشاره به درخواست های اخیر برخی مقام های کشورهای عربی برای حضور در مذاکرات میان ایران و قدرت های بزرگ جهانی، تاکید کرده که این کشورها از دورنمای بهبود روابط میان آمریکا و "رقیب منطقه ای آنها ایران" احساس نگرانی می کنند.

به نظر می رسد برخی از این کشورها نگرانند که نزدیک شدن ایالات متحده و ایران، منجر به نادیده گرفته شدن منافع آنها در معامله احتمالی میان تهران و واشنگتن شود.

پیش از این، مقام های اسرائیلی نیز نگرانی های مشابهی را در مورد دورنمای مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی ابراز کرده بودند.

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درخواست حضور کشورهای عربی در مذاکرات هسته ای را "تعجب انگیز" دانسته است.

آقای کوثری در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته که معلوم نیست کشورهای عربی "بر چه اساس و معیاری می‌خواهند در مذاکرات هسته ای شرکت کنند".

در اشاره ای جداگانه به ابراز نگرانی کشورهای عربی، یک مقام سابق ایرانی که نام او ذکر نشده امروز به رویترز گفته است که کاهش تنش میان ایران و آمریکا "موجب بهبود وضعیت امنیت از شمال آفریقا تا آسیای مرکزی خواهد شد".