حضور ظریف در مراسم بزرگداشت ماندلا تکذیب شد

Image caption محمد جواد ظریف در سفر ماه پیش خود به ژوهانسبورگ دسته گلی برای نلسون ماندلا فرستاده بود

یک مقام آگاه در وزارت خارجه ایران حضور محمد جواد ظریف وزیر خارجه را در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا که فردا برگزار می‌شود تکذیب کرد و گفت محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری به عنوان نماینده دولت ایران در این مراسم شرکت می‌کند.

امروز رسانه‌های ایران خبر داده بودند محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در رأس هیاتی در مراسم یادبود نلسون ماندلا رهبر جنبش مبارزه با تبعیض نژادی شرکت می‌کند.

موضوع شرکت مقامات ایرانی از روز پنج‌شنبه که رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی درگذشت مورد بحث و گمانه‌زنی‌های فراوان قرار گرفته است.

در حالیکه هنوز خبری درباره حضور حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در این مراسم منتشر نشده، روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، احتمال داده این مراسم "زمینه را برای نخستین ملاقات" بین باراک اوباما و حسن روحانی فراهم آورد.

روزنامه کیهان به این موضوع واکنش نشان داده و نوشته: "محافل رسانه‌ای داخلی و خارجی، مراسم تدفین نلسون ماندلا را بهانه دیگری برای هل دادن دکتر روحانی به سمت ملاقات با رئیس دولت شیطان بزرگ قرار داده‌اند."

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران نیز دیروز ابراز تمایل کرد در این مراسم شرکت کند.

آقای خاتمی امروز (دوشنبه) در سفارت آفریقای جنوبی در تهران، دفتر یادبود نلسون ماندلا را امضا کرد و گفت: "هنوز تکلیف این سفر مشخص نشده و ما در حال بررسی هستیم و هنوز تصمیمی در این‌باره نگرفته‌ایم. من به دنبال لجبازی نیستم، اما هنوز برنامه سفر منتفی نشده است."

این اظهارات محمد خاتمی، ظاهرا اشاره ای به "ممنوع الخروج" شدن او در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد دارد که مانع از حضور آقای خاتمی در برخی مناسبت های بین المللی شده بود.

مراسم بزرگداشت رسمی ماندلا فردا (سه‌شنبه ۱۹ آذر) در ورزشگاه ساکرسیتی در سووتو در حومه ژوهانسبورگ برگزار می‌شود.

دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده رهبران حدود ۵۹ کشور و دولت جهان برای شرکت در مراسم یادبود و خاکسپاری رسمی نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی می‌روند.

قرار است رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی یکشنبه آینده در روستای محل تولدش به خاک سپرده شود.

باراک اوباما، فرانسوا اولاند و دیوید کمرون در میان رهبرانی هستند که برای شرکت در این مراسم عازم آفریقای جنوبی می‌شوند.

مطالب مرتبط