کارگران فصلی هفت تپه در دومین روز اعتراض صنفی، دست از کار کشیدند

Image caption کارگران فصلی هفت تپه خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود هستند

حدود ۶۵۰ کارگر فصلی نی‌بُر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه امروز دوشنبه ۱۸ آذرماه در دومین روز از اعتراض صنفی خود، به دلیل بی‌توجهی کارفرما به مطالباتشان دست از کار کشیدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، یکی از معترضان گفت: "چندین سال است که کارگران خواستار رفع فاصله بیمه‌ای و اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور و طرح طبقه بندی مشاغلند اما امسال افزایش نیافتن حقوق باعث شده است این خواسته طبیعی نیز به جمع مطالبات کارگران افزوده شود. این کارگران هیچ‌گاه پاسخ روشنی از مسئولان مجتمع و مدیران استانی دریافت نکرده‌اند."

به گفته این کارگر، در آمد فعلی کارگران نی‌بُر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در شش ماه از سال که می‌توانند کار کنند حدود یک میلیون تومان است که این رقم با توجه به اینکه ۶ ماه از سال بیکارند کفاف معاش زندگی‌شان را نمی‌دهد.

"اگر میزان دریافتی کارگران نی‌بُر را در طول شش ماه کار بر مبنای یکسال محاسبه کنیم کل دریافتی کارگران در طول سال ماهانه ۵۰۰ هزارتومان است که با کسر هزینه‌های کمپ و رفت و آمد به شهرها، جبران هزینه‌های خارج از کنترل و روزافزون بسیار سخت می‌شود."

تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران یکی از مهمترین دلایل وضعیت اقتصادی دشوار ایران است.

علاوه بر این، اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هم مشکلاتی را پیش آورده، به ویژه قطع یارانه انرژی، هزینه‌های تولید را بالا برده است.

مطالب مرتبط