رهبر ایران: سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی هدایت و نظارت دولت نیست

آیت الله خامنه ای و روسای قوا حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption روسای سه قوه از اعضای حقوقی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هستند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با انتقاد از "اظهارات غیرمسئولانه در خصوص لزوم آزادی‌های فرهنگی همچون غرب"، بر ضرورت برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت فرهنگی حکومت تأکید کرد.

او امروز، سه شنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: "سپردن مسائل فرهنگی به مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نمی باشد."

حسن روحانی، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی که در این جلسه حاضر بود، در جریان رقابت های انتخاباتی چند ماه پیش گفته بود که امور فرهنگی را باید به فرهنگیان سپرد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت آقای روحانی هم در مواردی از سپردن امر ممیزی به خود ناشران سخن گفته بود، هرچند گام عملی در این موارد برداشته نشده است.

رهبر ایران در سخنرانی امروز خود گفت که "تهاجم فرهنگی" واقعیتی است که او از سال ها قبل در مورد آن هشدار داده بود و اکنون چهره های فرهنگی کشورهای اروپایی هم از "تهاجم فرهنگ آمریکایی" سخن می گویند.

آیت الله خامنه ای به فعالیت "صدها رسانه صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران" اشاره کرد و گفت که بازی های رایانه ای و اسباب بازی های وارداتی از جمله عواملی هستند که بر سبک زندگی کودکان و نوجوانان ایرانی تأثیر می گذارد.

او به دستگاه های مسئول هشدار داد که دیر واکنش نشان دادن به "پدیده های نوظهور تهاجم فرهنگی" می تواند مشکل آفرین باشد و گفت که جلوی نفوذ بعضی از این پدیده ها را باید به کلی گرفت، هر چند بعضی دیگر از آنها را می توان "پذیرفت یا اصلاح کرد".

رهبر ایران گفت که در واکنش نشان دادن به تهاجم فرهنگی، گاهی داشتن "موضع تهاجمی" لازم است، اما "در هر شرایطی باید حکیمانه و با فکر عمل کرد".