ظریف: نمایندگان معترض با ملت هماهنگ شوند

محمدجواد ظریف
Image caption وزیر خارجه ایران گفته تخریب را قابل توجیه نمی‌داند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس به اظهارات منسوب به او درباره توان نظامی آمریکا، از آنها خواست به جای "وارونه جلوه دادن واقعیات و خرده‌گیری" خود را با "آحاد ملت" هماهنگ کنند.

آقای ظریف در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود از این نمایندگان به عنوان "اقلیت کوچکی" نام برده که برای پیشبرد اهداف سیاسی خود پاسخ او به سوالات یکی از دانشجویان را تحریف کرده‌اند.

وزیر خارجه ایران نوشته که این نمایندگان "یک هفته است تمام ناراحتی خود از حمایت پرشور مردم از دولت تدبیر و امید را با توهین و ناسزا و تهمت و افترا به این خدمتگزار کوچک جبران می‌کنند."

واکنش‌ها به اظهارات آقای ظریف در دانشگاه تهران درباره قدرت نظامی آمریکا همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی امروز سه‌شنبه ۱۹ آذر به نقل از جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تدوین سوالی از وزیر امور خارجه درباره اظهارات اخیر او خبر داد.

به گفته آقای قدوسی این سوال که به امضای هفت نفر از نمایندگان رسیده، برای پیگیری به هیئت رییسه مجلس تقدیم شده است.

۱۸ نماینده مجلس هم در تذکری کتبی به رئیس جمهوری ایران خواهان "تجدید نظر" او در ادامه فعالیت محمد جواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه شدند و ۵۴ نماینده به صورت کتبی به خود آقای ظریف تذکر دادند.

'حرف‌های سنگین'

تذکرهای فوق، در واکنش به اظهارات منسوب به وزیر امور خارجه ایران صورت گرفته که روز سه‌شنبه گذشته در دانشگاه تهران بیان شده بود.

بر اساس گزارش ها، او گفته بود: "غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟"

آقای ظریف که پیش از این هم از گفته های خود دفاع کرده بود، در صفحه فیس بوکش از "تحریف" سخنان خود انتقاد کرده و گفته که او "نقش مردم و مقاومت دلیرانه" آنها را مهمترین مؤلفه قدرت و توان دفاعی ایران می داند.

او نمایندگان معترض را "اقلیتی پرجنب و جوش" خوانده و از آنها خواسته به جای "خرده‌گیری" از او، خود را با مردم هماهنگ کنند.

آقای ظریف نوشتن این یادداشت را "سخت و زمانبر" خوانده و گفته که از انتقاد استقبال می کند، اما "تخریب" را قابل توجیه نمی‌داند.

وزیر امور خارجه ایران از نمایندگان مجلس خواسته که در ماموریت "سخت و سنگین" مذاکرات هسته‌ای او را یاری کنند.

اما آقای کریمی قدوسی تضعیف جایگاه مذاکره‌کنندگان هسته ای را رد کرده و گفته است: "این که بگوییم آمریکایی‌ها می‌توانند تمام تجهیزات دفاعی ما را نابود کنند، این موضوع را مطرح می‌کند که ما از آمریکایی ها می‌ترسیم و این اظهارات حرف‌های سنگینی برای کشور است."

مطالب مرتبط