مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۰ آذر

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود از استعفای تعدادی از نمایندگان مجلس نوشته و در مقالاتی به بررسی فشارهای مجلس به دولت پرداخته اند‫.‬ در صدر اخبار امروز این روزنامه ها سخنان رهبر جمهوری اسلامی است که در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی به دولت توصیه کرده که شور گسترش علمی را نگذارند متوقف شود‫.‬

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

عکس ها و گزارش هایی از مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا و غیبت نماینده ای از حکومت ایران در آن ، در صفحات اول چند روزنامه منعکس است‫.‬

استعفای نمایندگان

عبدالمجید زواری در مقاله ای در مردم سالاری نوشته: استعفای دسته جمعی نمایندگان استان خوزستان بی‌توجهی و چشم‌ بستن به مشکلات مردم این استان و کاهش بودجه خوزستان در سال آینده و همچنین اختصاص بودجه اختصاصی برای انتقال سرشاخه‌های کارون به استان‌های مجاور اعلام شده است و متاسفانه مسوولان مربوطه با این اقدام نشان داده‌اند نه تنها برنامه‌ای برای شرایط بحرانی این استان ندارند بلکه گویی مردم این استان شهروندانی درجه دو یا پایین‌تر هستند که می‌توان برای آبادانی دیگر مناطق، ابتدایی‌ترین حقوق انسانی را از آنها دریغ کرد.

نویسنده مقاله که از وی به عنوان مدیر اندیشکده روابط بین المللی نام برده شده نوشته: مردم این استان با خود می‌اندیشند چرا سهم آنها از ذخایر غنی نفت و انرژی و دیگر صنایع کوچک و بزرگ فقط آلودگی است. چرا در حالی که آلودگی هوا به قاتلی خاموش برای شهروندان خوزستانی بدل شده، رسانه‌ای که دیگر نمی‌توان آن را ملی نامید، بی‌توجه به مشکلات فزاینده مردم در این خصوص، طوری وانمود می‌کند که گویی این مساله صرفاً شایعه‌ای از طرف رسانه‌های بیگانه است؟

عباس پاپی‌زاده نماینده دزفول در آرمان نوشته جلسات مختلفی با وزرا، معاونین و همچنین خود رئیس‌جمهور تشکیل شده و درباره محرومیت‌هایی که مردم را تهدید می‌کند، گفت‌وگوهای فراوانی انجام شده است؛ اتفاقی که در تالاب‌های خوزستان نیز در حال وقوع است، کم‌خطر‌تر از اتفاق مربوط به ارومیه نیست.

به نوشته این خوزستانی: تالاب‌های خوزستان به عنوان یک فیلتر تصفیه هوای طبیعی اقدام می‌کردند اما با خشک شدن آنها اتفاقات ناگوار زیست محیطی رخ خواهد داد. گرد و غباری که از کشور‌های اطراف وارد ایران می‌شود ۲۰ استان دیگر را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد و بحرانی دردسرساز برای کشور ایجاد خواهد کرد. سال‌هاست که از تریبون‌های مختلف و مجلس نسبت به این موضوع تذکر و اخطار داده می‌شود اما هیچ‌کدام از مسئولان توجهی به این موضوع ندارند.

محسن صفایی فراهانی در همین روزنامه در مقاله ای نوشته: طبیعی است که از دولتی که در این شرایط سکان را به دست گرفته، نمی‌توان توقع معجزه در ایجاد درآمدهای جدید برای کشور داشت. در ۴۰ سال گذشته درآمد کش وابسته به نفت بوده و هرگاه اخلالی در این درآمد به وجود آمده است، مثل کاهش فروش نفت به‌دلیل تحریم یا کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، ما با انواع مشکلات روبرو بوده‌ایم.

قایم مقام پیشین وزارت اقتصاد از نمایندگانی که به دنبال افزایش بودجه منطقه یا استان خود هستند خواسته به‌جای قهر و اعتراض ببینند چه پیشنهاداتی می‌توانند به کمیسیون تلفیق ارائه دهند تا درآمدهای واقعی کشور افزایش یابد.

حسین راغفر نیز در آرمان از نمایندگان مجلس خواسته به جای قهر و استعفا به دولت کمک کنند تا بتواند منابع بیشتری جذب نماند و نوشته در کشور ما سیستم برنامه‌ریزی با مشکلات جدی روبروست. تنظیم بودجه نیاز به برنامه‌ریزی، طرح و پروژه‌های فراوان دارد و نمایندگان مجلس با توجه به قاعده‌ای که در روابط حاکم است به چانه‌زنی می‌پردازند ولی باید به امر پیچیده برنامه‌ریزی نیز آگاه باشند.

به نوشته این اقتصاددان: دولت روحانی اختیار زیادی برای استفاده از منابع کشور ندارد. وضعیت نامناسب کنونی کشور حاصل هشت سال عملکردهای اشتباه و غیرکارشناسانه دولت گذشته بوده که اکنون دولت جدید را دچار مشکلات و سردرگمی‌های فراوان کرده است.

همه علیه ظریف

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

علی نظری در سرمقاله ابتکار با اشاره به مخالفت های شدید مجلس با وزیر خارجه نوشته نمایندگانی که متمایل به طیف جبهه پایداری هستند در تذکری بی سابقه به رئیس جمهور خواهان حذف دکتر محمد جواد ظریف از دولت تدبیر و امید گردیدند. افراطیون سعی دارند فضای سیاسی مجلس را ضد دولت تدبیر و امید جلوه دهند و در روابط دو قوه ایجاد خلل و بحران نمایند.

به نظر نویسنده لایه‌های مختلف جامعه، فضای موجود مجازی و رسانه ای کاملاً مشخص است که اکثریت مطلق ملت از عملکرد تیم دیپلماسی روحانی بویژه وزارت خارجه رضایت خاطر دارند، توافق نامه ژنو بعنوان برگ درخشانی از کارنامه سه ماه نخست دولت روحانی محصول عملکرد، تدبیر وزیر خارجه و دستیارانش اوست که توانستند در طی مدت کوتاه سه ماهه قفل دیپلماسی هسته ای را باز کنند. شیب سیاست خارجی از تقابل به تعامل، حل مسئله هسته ای در ژنو وایجاد پنجره امید در مناسبات بین‌المللی و استفاده حداکثری از دیپلماسی نشانه‌های امید را در به ثمر رسیدن پروژه توافق ایران با جامعه جهانی بیش از پیش کرده.

سرمقاله ابتکار در نهایت پرسیده: آیا افراطیون که در جریان انتخابات ۲۴ خرداد نتوانستند به بیش از ۱۰ درصد آرای جامعه رای دهندگان ایرانی دست یابند، اکنون به جنگ آشکار با مطالبات ملت در ۲۴ خرداد بر نخواسته اند ؟آیا افراطیون با اینگونه اقدامات مخل امنیت و منافع ملی بدنبال بحران آفرینی در جامعه نیستند؟

کارت زرد برای بهبود

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: وقتی که دولت محمود احمدی نژاد سرکار بود، و دلار ۱۲۵۰ تومان بود حس «خود معجزه بینی» اش گل کرده بود و به مردم گفته بود که دلار ۹۰۰ تومان بیشتر نمی‌ارزد، اما هنوز یکسال از این حرف نسبتا بزرگ نگذشته بود که قیمت دلار شروع کرد به بالا و بالا رفتن، آن هم جوری که نزدیک بود قله اورست را هم فتح کند!

نویسنده بعد از اشاره به افزایش قیمت ارز و طلا و بهم ریختگی اقتصاد و گرانی‌های ثانیه به ثانیه در آن زمان نوشته حالا زمانی رسیده که بعضی از این نمایندگان احساس می‌کنند که باید جبران مافات کنند و بر همین اساس هم در روزهایی که وضعیت اقتصاد دارد از بحران خارج می‌شود و تورم روند کاهشی پیدا کرده و قیمت ارز و طلا کم شده و ثابت مانده، به وزیر اقتصاد کارت زرد می‌دهند تا همه متوجه شوند که دوران «معجزه هزاره سوم» تمام شده است.

طنزنویس مردم سالاری به طعنه نوشته آفرین بر همت این نمایندگان؛ فقط مردم حواسشان باشد که حتما برای مجلس بعدی به این نمایندگان دلسوز مردم که اصلا و ابدا جناحی فکر نمی‌کنند و فقط برای بهبود وضعیت مردم گام برمی‌دارند رای بدهند!

سرداری دنبال دزد می گردد

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

مهرداد میهن‌دوست در گزارشی در جهان صنعت به تاریخچه قرارداد مشهور به کرسنت برای فروش گاز جنوب برای مصرف در شیخ نشین های جنوب خلیج فارس پرداخته و با اشاره به تصوراتی که در دولت اول احمدی نژاد درباره مقامات نفتی و قرارهایشان وجود داشت تا بدان جا رسیده که نقشه های احمدی نژاد برای این وزارت خانه شکست خورد و سردار رستم قاسمی را از قرارگاه سازندگی سپاه به کمک طلبیدند، همان کسی که اینک بیژن زنگنه هم برای حل مساله کرسنت به کمکش طلبیده است.

نویسنده این گزارش با اشاره به این که سردار رستم قاسمی از فرماندهان سپاه که در دوران احمدی نژاد در دولت بود و روحانی به آن ها ایراد داشت توسط کسی به مشورت دعوت شده که که در دوران وزارت قبلی اش قرارداد کرسنت بسته شد همان قراردادی که در زمان وزارت سردار قاسمی تصمیم درباره آن را از وزارت نفت جدا کردند و به نهاد ریاست جمهوری بردند

جهان صنعت در نهایت نظر داده که: با توجه به ابهامات مالی گسترده‌ای که طی روزهای مسوولیت محمدرضا رحیمی و مرحوم علی کردان در این پرونده مطرح شد می‌توان پیش‌بینی کرد قاسمی سراغ یقه سفیدهای دولت احمدی‌نژاد برود. قاسمی می‌تواند با نمایندگی ایران در لاهه پیرامون این پرونده از جزییات رشوه‌های احتمالی دریافتی توسط طرف ایرانی در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد مطلع شود. اگر صحت این ماجرا تایید شود قاسمی آغازگر یک افشاگری بزرگ خواهد بود.

هوای سالم و حقوق شهروندی

امیلی امرایی در مقاله ای در شرق نوشته: تنها صدروز از آغازبه‌کار دولت جدید و سامان‌یافتن سازمان محیط‌زیست ایران گذشته است، باید منتظر ماند و دید منشور حقوق شهروندی در بخش اجرایی‌شدنش چطور می‌تواند برای بند ۱۲۳ ضمانت اجرایی تعریف کند؛ ‌بندی از منشوری که سعی دارد حقوق انسانی و حریم شخصی و آزادگی شهروند ایرانی را به رسمیت بشناسد.

به نوشته این مترجم: مسلم است رییس سازمان محیط زیست و اهالی دولت در کم‌وبیش صدروزی که از حضورشان می‌گذرد، توان کنترل و استانداردسازی خط تولید دو هیولای اتومبیل‌سازی ایران را نداشته‌، ولی به‌هرحال همزمانی انتشار پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی با زمستان و فصل وارونگی هوا، لزوم ایجاد ضمانت اجرایی برای این بند را دوچندان کرده است. بنا بر آمارهای رسمی‌ سالانه دوهزارو ۹۰۰ تا چهارهزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

قانون ارتقای کیفی تولید خودرو در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده و با وجود گذشت دوسال‌ونیم کارخانه‌های تولید خودرو توجهی به قانونی که در مجلس و شورای نگهبان تصویب شده، نداشته‌اند. شاید نیم‌نگاهی به تجربه موفق نیویورک با جمعیتی نزدیک به نه میلیون‌نفر که به پاکیزه‌ترین هوای نیم‌قرن اخیر دست یافته، نقشه‌راهی برای ایجاد ضمانت‌های اجرایی و منابع مالی پایدار برای تحقق هوای پاک را برای ما هم فراهم کند.

چه به ماندلا؟

امیر هاشمی مقدم در قانون نوشته: ماندلا به‌عنوان نماد مبارزه علیه نژادپرستی و همچنین سمبل بخشش، هفته پیش از دنیا رفت و ایرانیان هم مانند سایر مردم جهان، از این رویداد ناراحت شدند. عکس پروفایل بسیاری از کاربران فیس‌بوک تغییر کرد؛ پیامک‌های بسیاری درباره ماندلا به وسیله تلفن‌های همراه رد و بدل شد؛ جملات قصار بسیاری از ماندلا روی وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و پیج‌های ایرانیان در فیس‌بوک نقش بست. دسته گل های بسیاری به سفارتخانه آفریقای جنوبی در تهران فرستاده شد و بحث‌های بسیاری درباره اینکه بالاخره نماینده ایران در مراسم تشییع جنازه ماندلا کیست، میان مردم جاری شد اما واقعاً چرا ما ایرانی‌ها از مردن ماندلا ناراحت شدیم؟

نویسنده مقاله با این سوال که آیا ما هم به اندازه ماندلا مخالف نژادپرستی هستیم نوشته: بی‌رودربایستی به هیچ وجه. مگر این ما نیستیم که با افغان‌ها بدترین رفتارها را داریم؟ همان افغان‌هایی که تاریخ‌شان، دین و مذهب‌شان، زبان‌شان، فرهنگ و آداب و رسوم‌شان، مشاهیرشان و همه داشته‌ها و نداشته‌های‌شان با ما یکی است؟ سه دهه است که میزبانی ما برای افغان‌ها، میزان نژادپرستی‌مان را نشان داده است.

نویسنده مقاله قانون افزوده: متأسفانه در چند سال گذشته به واسطه رواج لمپنیسم میان برخی مسئولان دولتی و همچنین نبود نظارت کافی بر برنامه‌های صدا وسیما، این رفتارها بسیار شایع‌تر شده است. دوستی تعبیر زیبایی داشت و می گفت: «ما همه ماندلا هستیم؛ مانده لای سنت و مدرنیته». اما به نظر می‌رسد مانده لای سخنان زیبا و رفتارهای زشت هم هستیم. واقعاً جای یک ماندلا در ایران خالی است.

آیدین سیار سریع در صفحه طنز قانون با اشاره به مخالفت تندروها با اعزام محمد خاتمی به مراسم یادبود نلسون ماندلا به بررسی دیگرانی که می توانند به نمایندگی ایران به آفریقای جنوبی بروند پرداخته با حسن روحانی برای این که ممکن است با کسانی دست بدهد که نباید مخالفت کرد و با جواد ظریف به دلیل این که ممکن است چیزهایی بگوید که مجلس نمی پیسندد و به آن جا رسیده که رییس جمهور سابق چطور؟

به نوشته این طنزنویس: نلسون ماندلا از آنجایی که تعصب عجیبی روی نوامیسش داشت در طول مدتی که احمدی نژاد رئیس جمهور ایران بود تمام توانش را معطوف به این کرده بود که نمیرد و همه شاهد بودند که مرحوم برای لبیک به دعوت حق هی امروز و فردا می کرد. تا این که بعد از انتخابات وقتی مطمئن شد دوره احمدی نژاد به پایان رسیده رو به نوامیس خود کرد و گفت:امروز با خیال راحت می توانم بمیرم و مطمئن باشم آن مردی که بغل می‌کرد رفته و هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

طنزانه قانون احتمال بعدی را حسین شریعتمداری دیده اما نوشته : از آنجایی که خارج جایی است که آدم در آنجا یا از بیگانگان برای جاسوسی پول می گیرد یا با جرج سوروس دیدار می کند ایشان علاقه ای به سفرهای خارجی ندارد. اگر هم در مراسم شرکت کند احتمالا حاضران به علت ترس از افشای چهره واقعی و ضدامپریالیستی، ضد لیبرالیستی و ضد رفورمیستی ماندلا، شریعتمداری را با فریاد «حاج حسین دوستت داریم» به بیرون راهنمایی می کنند.

مهدی کوچک زاده، سعید جلیلی، حسن عباسی، مهرداد بذرپاش از جمله دیگر کسانی هستند که در این نوشته احتمال اعزام آن ها بررسی شده است.

کارتون روز

Image caption فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط