سرلشگر جعفری: به مخالفان فعالیت سیاسی سپاه توجه نداریم، کار خود را می‌کنیم

محمدعلی جعفری
Image caption محمدعلی جعفری گفته است که "مهمترین خطری که انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند" در عرصه سیاسی است و تاکید کرده که در این عرصه "سپاه نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد"

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت کسانی که حرکت سپاه را "مزاحم" خود می بینند "فضاسازی‌هایی را انجام می‌دهند که مثلاً سپاه نظامی است و نباید در مسائل سیاسی ورود کند و حرف‌های حضرت امام را به رخ ما می‌کشند".

وی افزود: "البته ما به این افراد توجه نداریم و کار خود را می‌کنیم."

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرلشگر جعفری چهارشنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در یک سخنانی در دانشگاه امام صادق تهران تاکید کرد: "سپاه پاسداران وظیفه پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را دارد و مهمترین خطری که انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند را در عرصه سیاسی می‌دانیم و در این عرصه تهدید، سپاه نمی‌تواند ساکت بنشیند و بی‌تفاوت باشد."

اصلاح طلبان ایران در طول سال های گذشته، به کرات از ورود سپاه پاسداران به فعالیت های سیاسی و انتخاباتی انتقاد کرده اند و در این ارتباط، از جمله سخنانی از آیت الله خمینی در ممنوعیت ورورد نظامیان به سیاست را مورد استناد قرار داده اند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی بی سابقه گفت سپاه باید عرصه سیاست را بشناسد اما لازم نیست که به فعالیت سیاسی بپردازد.

اظهارات آیت الله خامنه ای، در جریان سخنرانی معروفی صورت گرفت که رهبر ایران در بخشی از آن از "نرمش قهرمانانه" در سیاست خارجی نیز سخن گفت، اما سپس، گروهی از منصوبان او تاکید کردند که این اظهارات را نباید به معنی تجدیدنظر در سیاست های قبلی رهبر ایران تلقی کرد.

'ابهامات دولت برطرف شد'

محمدعلی جعفری در بخشی دیگر از اظهارات خود، با اشاره به "ابهامات دولت جدید" در مورد فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران گفت به دنبال توضیحاتی که در این زمینه داده، ابهامات حسن روحانی رئیس جمهور "برطرف شده است".

فرمانده سپاه افزود که به آقای روحانی گفته است: "در هر پروژه‌ای که احساس می‌کنید بخش خصوصی و یا فردی توان انجام آن را دارد، به ما اعلام کند و حتی اگر قرارداد هم منعقد شده باشد، آن را فسخ می‌کنیم تا بخش خصوصی انجام دهد."

این اظهارات، اشاره ای به سخنان چند ماه پیش رئیس جمهور است که گفته بود سپاه رقیب بخش خصوصی نیست و باید "پروژه‌های بسیار مهمی که بخش خصوصی توان اجرای آن را ندارد بر عهده بگیرد."

سرلشگر جعفری فرمانده سپاه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان راجع به امکان "کاهش بودجه سپاه" اظهار داشت: "بودجه سال ۹۳ سپاه خیلی کاهش نداشته و فقط بودجه بسیج کاهش پیدا کرده اما در مجموع مشکلات بودجه‌ای و واقعیت‌های بودجه‌ای این را نشان می‌دهد و ما در این مورد بدبین نیستیم."

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۳، بودجه سپاه افزایش یافته و بودجه بسیج تقریبا ثابت مانده که با توجه به تورم سنگین موجود در ایران، به معنی کاهش توان مالی این سازمان است. به نظر می رسد در نتیجه وجود همین تورم است که فرمانده سپاه، بودجه سال آینده این نیروی نظامی را بیشتر از گذشته نمی داند.

واکنش به اظهارات ظریف

محمدعلی جعفری در بخش دیگری از نشست امروز دانشگاه امام صادق، در پاسخ به سوالی در این مورد که "اخیرا یک مقام سیاسی گفته که آمریکا با یک بمب می‌تواند ایران را نابود کند" به رد این اظهارات پرداخت.

این سوال، به اظهارات هفته پیش منسوب به محمدجواد ظریف در یک جمع دانشجویی اشاره داشت که گفته بود: "غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟"

آقای جعفری بدون نام بردن از آقای ظریف گفته است: "ایشان تخصصی در بحث‌های نظامی ندارند و اظهار نظر کرده‌اند، هرچند که ما وی را دیپلمات صاحب‌نظر می‌دانیم، اما در مسائل نظامی و امنیتی تجربه‌ای نداشته‌اند."

سخنان آقای ظریف، که سرپرستی تیم مذاکره کننده هسته ایران را بر عهده دارد، با انتقادات شدیدی از جانب اصولگرایان تندرو مواجه شده است.

فرمانده سپاه در بخشی دیگر از سخنان خود، ابراز امیدواری کرده که ایران در جریان مذاکرات هسته ای "چیزهای بیشتری نداده باشد"، که ظاهرا، از نوعی بی اعتمادی نسبت به گزارش های مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران حکایت دارد.

در جریان دور اخیر گفتگوهای ایران و قدرت های بزرگ جهانی در ژنو، این کشور پذیرفته که در شش ماه آینده بخش هایی از برنامه اتمی خود را محدود کند تا در عوض از شدت تحریم ها کاسته شود.

سرلشگر جعفری با "خط قرمز" دانستن غنی سازی اورانیوم در ایران افزوده: "چیزهایی که در این مهلت ۶ ماهه دادیم، حداکثری و چیزهایی که گرفته‌ایم، حداقلی بوده است، اما مهم آینده و عبور نکردن از خطوط قرمز است و تاکنون هم عبوری از این خطوط قرمز صورت نگرفته است."

'برای سوریه هر کاری می کنیم'

فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در مورد تحولات سوریه گفته است: "ما هر اقدامی که بتوانیم و لازم باشد، انجام می‌دهیم تا سوریه حفظ شود."

وی با تاکید بر اینکه "نیروی متخصص برای انتقال تجربه و آموزش به‌عنوان مستشار به سوریه فرستاده‌ایم"، افزوده: "فقط اعزام نیروی سازمان‌دهی شده نظامی به سوریه باقی مانده است."

محمدعلی جعفری با اشاره به پیروزی های نظامی ارتش سوریه در مقابله با مخالفان مسلح، از اینکه "وضعیت سوریه روز به روز بهتر می‌شود" ابراز رضایت کرده است.

دولت های غربی، ایران را به فرستادن نیروهای نظامی به سوریه برای جنگ با مخالفان مسلح دولت بشار اسد متهم می کنند، اما دولت جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.