مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲

تصمیم اخیر کنگره آمریکا در پی اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه آن کشور در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، موضوعی است که در تمامی روزنامه‌های امروز صبح تهران منعکس شده است. برخی از نویسندگان هم سفر سرگئی لاوروف به تهران را از زوایای مختلف بررسی کرده‌اند.

شرط‌های غیرهسته‌ای برای لغو تحریم‌های هسته‌ای

Image caption صفحه یک روزنامه کیهان

اظهارات اخیر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران و متعاقب آن به تعویق افتادن تحریم‌های بیشتر از سوی کنگره، موضوعی است که به طور برجسته‌ای در اغلب روزنامه‌ها منعکس شده است.

روزنامه کیهان در گزارشی با عنوان "شرط‌های غیرهسته‌ای آمریکا برای لغو تحریم‌های هسته‌ای" نوشته؛ در حالی که توافقنامه ژنو صرفا در حوزه هسته‌ای بوده و حتی در همین حوزه نیز نقدهایی جدی بر محتوای آن وجود دارد، اما آمریکایی‌ها در موضع‌گیری‌های متعدد خود نشان دادند که موضوع هسته‌ای برای آنها بهانه‌ای بیش نیست. چرا که وزیر امور خارجه آمریکا گفته که اگر ایران به حمایت‌های خود از سوریه و حزب‌الله ادامه دهد، تحریم‌ها کاهش نمی‌یابد.

در همین حال بسیاری از روزنامه‌ها هم با انتخاب تیتر مثبتی از تصمیم جدید کمیته امور بانکی سنای آمریکا به استقبال اظهارات آقای کری رفته‌اند. از جمله روزنامه ایران نوشته که رایزنی‌های دولت آمریکا پس از مذاکرات ژنو ۳ با پاسخ مثبت سناتورهای تندروی آمریکا روبه‌رو شد تا آن‌ها هم به گفت‌و‌گو و مذاکره با ایران "آری" بگویند.

لاوروف در تهران

Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

دومین موضوعی که انعکاس وسیعی در مطبوعات کثیراالانتشار ایران دارد، سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به تهران و دیدار با مقامات بلندپایه ایران است. بهرام امیراحمدیان، کارشناس مسایل روسیه در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ طی سالیان گذشته آقای لاوروف بارها به تهران سفر کرده اما سفر اخیر او را به چند دلیل می‌توان مهم‌ترین سفر این دیپلمات روسی برشمرد.

به اعتقاد نویسنده آقای لاوروف مصمم است تا در این سفر ایران را به مذاکرات ژنو ۲ دعوت کند، چرا که ایران نقش تاثیرگذاری در تحولات سوریه دارد و نیز موثرترین کشور در تصمیات بشار اسد است.

به نوشته آقای امیراحمدیان، با توجه به نقش موثر روسیه در میان کشورهای حاضر در شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های غربی باید اذعان کرد که تلاش‌های آن کشور می‌تواند ضامن بقای توافق ژنو میان ایران و شش قدرت جهان باشد.

در ادامه سرمقاله آرمان آمده که هم‌اکنون تیم‌های کارشناسی ایران در وین و ژنو مشغول بحث‌ها و تبادل نظرهای حیاتی هستند و قطعا روسیه می‌تواند نقش تاثیرگذاری در ادامه روند این مذاکرات داشته باشد.

انصاف در نمایندگی

Image caption تیتر و عکس روزنامه شرق

پایان ماجرای استعفای گروهی نمایندگان معترض به لایحه بودجه، مطلب مورد بحث بسیاری از روزنامه‌هاست. احمد شیرزاد، نماینده مجلس در سرمقاله روزنامه شرق نیز نوشته؛ حتما نمایندگان رفتار هشت ساله دولت گذشته را در ارائه دیرهنگام لایحه بودجه از یاد نبرده‌اند، همین رفتار قانونمند دولت فعلی در تدوین بودجه عملیاتی در زمان مناسب، به آنها اجازه داده تا جزییات آن را ببینند و اظهارنظر کنند.

به نوشته آقای شیرزاد، نمایندگان می‌توانند به لایحه بودجه رای بدهند یا ندهند، اما استعفای دسته‌جمعی و یا این قبیل رفتارها سبب خالی‌ترشدن سفره مردم می‌شود و اساسا به سود طبقات محروم نیست.

نویسنده در پایان یک تذکر به مجلس نهم را ضروری دانسته و نوشته در حالی که مجلس سه بار به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای اعتماد نداد، اما دولت اخم نکرد و نشان داد که به مجلس و رای و نظر نمایندگان احترام می‌گذارد. پس شایسته نیست که در قبال آن رفتار غیرمنطقی و نامتعارف در پیش گرفته شود.

چرا چنین شد؟

Image caption تیتر و عکس روزنامه ابتکار

اشکان بنکدار جهرمی در سرمقاله روزنامه ابتکار در باب قضایای این روزهای مجلس و سازمان تامین اجتماعی، نوشته تاکنون چند پرونده خبرساز بر علیه سعید مرتضوی در دوره‌های مختلف مجلس مطرح شده که هیچکدام تاکنون به این حد پیشرفت نکرده است.

شاید حمایت مقامات دولت سابق و همراهی برخی نمایندگان موجب شده که مرتضوی از تمامی این چالش‌ها جان سالم به در برد و هر بار با جراتی بیشتر، تخلفات خود را ادامه دهد.

به نوشته سرمقاله ابتکار، البته دادستان سابق تهران به خوبی می‌داند که با داخل کردن افراد گوناگون از جمله مقامات حکومتی به طور مثال افراد ارشد دولت سابق، نمایندگان مجلس و برخی اصحاب رسانه می‌تواند هم از جهت تطمیع و هم به سبب پرونده‌سازی و تهدید، آنها را از دنبال کردن تخلفات خود دور نگه دارد.

آقای جهرمی چند پرسش هم مطرح کرده از جمله این که چه شد به راحتی آب خوردن از کیسه خلق‌الله به جیب مقاماتی که روزی قرار بود نمایانگر عدل علوی باشند، ریخته می‌شود و برای توجیه آن هم به عذر بدتر از گناه متوسل می‌شوند که این ریخت و پاش‌ها در همه ادوار مجلس بوده است.

پیام لایحه بودجه ۹۳

Image caption صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد

محمد کردبچه، در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور متناسب با سیاست‌های کلی نظام یکی از اقدامات اساسی در راستای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز است.

به اعتقاد نویسنده بودجه سال ۹۳ آغاز یک حرکت متفاوت نسبت به سال‌های قبل است. از سال‌ها قبل یک حرکت اصلاحی شروع شده بود که به دلایلی متوقف ماند.

در لایحه بودجه سال آینده فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی تعیین و احصا شده است. برای این فعالیت‌ها، شاخص عملکرد به صورت کمی مشخص شده است زیرا وقتی فعالیت‌ها احصا می‌شوند باید کمیت‌پذیر باشند.

در مرحله بعدی هم برای هر فعالیت هزینه تمام شده احصا می‌شود.

به نوشته آقای کردبچه، در این چارچوب مشخص می‌شود هر دستگاهی چه وظیفه‌ای بر عهده دارد و در سال هدف باید چه میزان از آن را با چه قیمتی محقق کند. پیام این رفتار علاوه بر شفافیت، انضباط مالی و پاسخگو کردن دستگاه‌های اجرایی است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد، در گذشته یکی از گرفتاری‌های نظام بودجه‌ریزی، نبود ابزاری برای مقایسه و ارزیابی ماموریت‌ها و اقدامات بود. اما اکنون آن چه می‌توان در مورد تلاش برای تدوین لایحه بودجه سال آینده گفت، در یک کلام متجلی می‌شود. پیام لایحه انضباط مالی؛ هدفی که می‌تواند اثر خود را در سایر متغیرهای اقتصادی و زندگی مردم به وضوح نشان دهد.