یک بانک بریتانیایی به خاطر نقض تحریم‌های چند کشور جریمه شد

آمریکا، بانک بریتانیایی آربی‌اس را به خاطر نقض تحریم های ایران، سودان، کوبا و میانمار (برمه)، صد میلیون دلار جریمه کرده است.

تصمیم به جریمه آربی‌اس، پس از بررسی نقل و انتقالات دلار در این بانک طی سال‎‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، گرفته شده است.

نهادهای ناظر می‌گویند آربی‌اس صدها میلیون دلار را به حساب‌های مشتریانی از کشورهای تحریم‌شده در بانک‌های دیگر انتقال داده و درباره هویت واقعی این مشتریان پنهانکاری کرده است.

بانک آر‌بی‌اس با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از این موضوع گفته که نهایت همکاری را در خصوص تحقیقات انجام داده و یک برنامه برای انطباق با قوانین تحریم را در دستور کار خود قرار داده است.

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم به تلاش برای دست یابی به سلاح هسته‌ای کردند، مسئله‌ای که ایران بارها آن را رد کرده است.

در ادامه این روند بود که تحریم‌های گوناگونی علیه بانک‌ها و برخی از مراکز و شخصیت‌های ایرانی وضع شد. با این حال، پس از توافقات ژنو برخی از این فشارها کاسته شده است.

از آن جمله، دادگاه عالی اروپا به تازگی به لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه شرکت ایرانی فولمن که در بخش انرژی فعال است، رای داده است.

فولمن از شرکت‌هایی بوده است که تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه نظام بانکی و بخش انرژی شامل آنها شده‌اند.

پیش از این دادگاهی دیگر نیز به لغو تحریم پست بانک، بانک توسعه صادرات، شرکت بیمه ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، بانک رفاه کارگران، بانک بین المللی پرشیا ( سهامدار آن بانک های ملت و تجارت هستند) و شرکت کشتیرانی گودلاک وابسته به کشتیرانی ایران حکم داده بود.

مطالب مرتبط