مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه ۲۳ آذر

روزنامه های امروز در اول هفته با چاپ عکس هایی از نفر دوم کره شمالی که اعدام شده است مهم ترین خبر خارجی را حوادث کره دیده و از میان گزارش های داخلی از سرما و برف در نقاط مختلف کشور و احتمال ادامه آن خبر داده اند.

Image caption عکس و گزارش اصلی روزنامه ایران

به جز روزنامه هایی مانند کیهان و جوان که در ادامه مخالفت های خود با مذاکرات با غرب، ناتمام ماندن مذاکرات هیات ایرانی با نمایندگان اروپا را با شعارهای تند پاسخ گفته اند، دیگر روزنامه های امروز این حادثه را کم اهمیت دیده و پاسخ ایران به تحریم ۱۹ شرکت ایرانی توسط آمریکا خوانده اند‫.

ضربه اول به توافق ژنو

مهدي مطهرنيا در قانون درباره بازگشت تیم ایران از گفتگوهای هسته ای ژنو نوشته: کاری که غرب در حال انجام آن است، نوعي گرم و سرد كردن مذاكرات براي ايجاد شكست در اراده حكومتي است. در اينجا غرب نه دولت آمريكا بلكه مجموعه‌اي است كه تلاش دارند رسيدن توافق معنا دار و اثر گذار در نظام منطقه و بين المللي بين ايران و ايالات متحده آمريكا و به طور ويژه حكومت مردان ايران و آمريكا كه به دنبال حل و فصل ديپلماتيك و مشكلات في ما بين هستند، را ناكام بگذارند.

به نوشته این مقاله: تحريم كنوني توسط كشورهاي اتحاديه اروپا به واقع تلاش كشورهاي پيراموني براي كسب امتياز در آينده اين توافقات از يك سو و از سوي ديگر حفظ وضع موجود در جهت آماده سازي بيشتر خويش براي ورود به نظم ممكن آينده است.

قانون در نهایت نوشته: آن چه كه سيگنال‌های موجود نشان مي‌دهد و اخبار جسته و گريخته تاييد نشده ولي قابل باور در باب اراده حكومتي براي حل و فصل پرونده هسته‌اي از ماه‌ها قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم را به نمايش مي‌گذارد، نشان دهنده اراده حكومتي در هر دو كشور مركزي براي حل و فصل پرونده هسته اي ايران است.

حجت كاظمي در سرمقاله تهران امروز در پاسخ این سووال که به سعودی چه کنیم نوشته: در يك دهه گذشته و در روندهاي تشديد يابنده تخاصم با جمهوري اسلامي ايران؛كشوري كه كوشيد تا خود را به صدر ليست دشمني با ايران برساند؛ سعودي بود. شواهد نشان مي‌دهد در هر تلاشي براي تضعيف موقعيت منطقه‌اي و جهاني ايران سعودي‌ها كوشيده‌اند تا نقش پيشرو را داشته و با استفاده از توان مالي خود نقش قوام بخش و محرك را در تقويت و تشديد اقدامات خصمانه و ديگر اقدامات عليه ايران ايفا كنند.

به نوشته این مقاله: نيت واقعي سعودي‌ها آنجايي آشكار شد كه ويكي ليكس از تحريك آمريكا توسط سعودي‌ها براي حمله به ايران پرده برداري كرد. در اين ميان طرح عربستان براي ايجاد نيروي مستقل نظامي به عنوان نهادي وابسته به شوراي همكاري خليج‌فارس گامي است كه مي‌كوشد تا شش كشور جنوبي خليج‌فارس را چون يك مجموعه متحد در مقابل ايران قرار داده و ابزار جديدي براي بسط نفوذ منطقه‌اي سعودي‌ها خلق كند.

مقاله تهران امروز به این جا رسیده: گام آخر اين رويكرد خصمانه در ماجراي توافق اخير هسته‌اي آشكار شد؛ آنجايي‌كه پيدا و پنهان قضيه آشكار كرد كه سعودي‌ها در كنار اسرائيل مخالف توافق بوده‌اند؛ به آن دليل كه معتقدند فشارها به ايران بايد چنان تشديد شود كه منجر به تسليم ايران گردد.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

پوریا عالمی در ستون طنز شرق از قول خبرگزاری رسمی کره شمالی با اشاره به خیانت و اعدام جانگ‌سونگ‌تائک، شوهرعمه کيم‌جونگ‌اون، رهبر محبوب و دوست‌داشتني کره‌شمالي، نوشته: کارشناسان مي‌گويند بعيد نيست کيم‌جونگ‌اون از اين به بعد و با توجه به خيانت شوهرعمه‌اش، به‌صورت کلي داشتن شوهرعمه را در کره‌شمالي ممنوع اعلام کند. يکي از شوهرعمه‌هاي مستقر در کره‌شمالي به خبرنگار ما گفت: «ما ماموريم و معذور. به ما چه که شوهرکسي هستيم که عمه کسي است.»

به نوشته این طنزنویس: تعدادي از شوهرعمه‌ها با تجمع مقابل کاخ کيم‌جونگ‌اون با دادن شعار «عمه‌ام به قربانت بشه/ کيم‌جونگ‌اون» و «چرا چشات پر از غمه؟/ بميره واست شوهرعمه» قربان‌صدقه اورفتند. خبرنگار سي‌ان‌ان در گزارشي ثابت کرد که بهترين کشور براي زندگي کره‌شمالي است.

ستون طنز شرق در نهایت به این جا رسیده که: وقتي گزارش تمام شد ديده شد که ماموران «کيم‌جونگ‌اون» خانواده و شوهرعمه خبرنگار سي‌ان‌ان را هدف موشک هسته‌اي قرار داده‌اند که اگر به کره‌شمالي حال درست‌وحسابي ندهد، آنها حالش را مي‌گيرند.

نقش سعید مرتضوی چه بود

نعمت احمدی در مقاله ای در شرق نوشته رییس دولت دهم به قیمت این که یک سازمان را تبدیل به صندوق کرد و این صندوق را از زیر بخش وزارت کار خارج کرد و به حوزه خودساخته معاون اول برد که مجلس قادر به سووال درباره اش نباشد و حتی یک وزیر هم برای این که سعید مرتضوی را در راس این سازمان قرار دهد این سووال پیش آمد که سعید مرتضوی دارای چه تخصصی است که دیگران ندارند و رییس دولت حاضر است این همه هزینه بپردازد؟

نویسنده حقوقدان افزوده: وقتی تحقیق‌وتفحص مجلس از سازمان تامین‌اجتماعی در صحن علنی مجلس قرائت شد تازه دریافتم که در سازمان تامین‌اجتماعی چه وقایعی در شرف انجام بود! فهمیدم داستان سازمان تامین‌اجتماعی چیز دیگری بود که گوشه‌ای از آن با بالارفتن پرده تحقیق‌وتفحص از سازمان تامین‌اجتماعی برملا شد.

نویسنده مقاله شرق تاکید کرده بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین‌اجتماعی به نام «شستا» از تجمیع ۲۰۷ شرکت سرمایه‌گذاری تشکیل شده است که سازمان تامین‌اجتماعی به مدیریت آقای سعید مرتضوی اداره آنها را برعهده داشت. فردی که تا قبل از تصدی ریاست سازمان تامین‌اجتماعی، حضوری در هیچ‌ امر اداری و تجاری نداشت باید کاری می کرد که به یقین از دیگران برنمی‌آمد، شرکت‌های تحت مالکیت سازمان تامین‌اجتماعی که مالکیت آنها متعلق به اعضای سازمان یعنی بیمه‌شدگان بود را باید از مالکیت سازمان خارج کند.

گسترش بی فرهنگی و بی اخلاقی

حمید رضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری از گسترش بی اخلاقی در کشور انتقاد کرده و نوشته نه در آموزش و پرورش، نه در دانشگاهها و نه در رسانه‌هاي فراگيري همچون صداوسيما، به مساله فرهنگ توجهي نشده. اين مراکز، هر جا لازم بوده اخلاق را ناديده گرفته‌اند تا به اهداف خود دست يابند و هر جا به سودشان نبوده شعار اخلاق گرايي سر داده‌اند.

نویسنده به آخرین نمونه اشاره کرده که در صداوسيما، به بهانه ضربه زدن به يک شبکه تلويزيوني فارسي زبان، زشت ترين جملات به نقل از یک مجري سابق اين شبکه به گوش مخاطبان ميليوني اين برنامه رساندند و اصلا به اين موضوع توجه نکردند که پدر و مادرها در مقابل فرزندانشان، در مورد اين جملات که از زبان گوينده رسانه ملي در يکي از پربيننده‌ترين ساعات پخش برنامه‌هاي تلويزيوني مطرح شده چه توضيحي مي‌توانند داشته باشند؟

به نوشته مردم سالاری: طي هشت سال گذشته زشت ترين و سخيف ترين جملات از زبان برخي مسوولان به گوش رسيد که سابقه نداشت. در مقابل آنها چه کرديم؟ طبيعي است که وقتي رييس جمهور کشوري از پيچاندن گوش وزيري صحبت کند و ضرب المثل سخيف «آن ممه را لولو برد» را در يک سخنراني رسمي به کار ببرد يا بگويد «آب را آن جايي بريزيد که مي‌سوزد» يا خطاب به غربيها بگويد «آنقدر قطعنامه صادر کنيد که قطعنامه دانتان پاره شود» و الي آخر، ديگر نمي‌توان از مردم عادي که منصبي اين چنين ندارند توقع بيشتري داشت.

و خلاصه این که: آنهايي که براي ليونل مسي و فرناندا ليما کامنتهاي غيراخلاقي گذاشتند، متهمان رديف آخر هستند؛ بايد آنهايي را مسئول دانست که حرمت شکني را باب کردند.

اینقدر وعده ندهید

Image caption کارتون اردشیر رستمی، شهروند

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته: زياد حرف زدن، وعده‌هاي فراوان دادن و مردم را طلبكار كردن، يكي از آفت‌هاي دولت‌هاست كه اكثر دولتمردان به آن مبتلا هستند. اظهارات روزهاي اخير سخنگوي دولت نشان داد كه اين دولت نيز به اين آفت مبتلاست.

به اشاره این روزنامه سخنگوي دولت، در هفته گذشته و قبل از آن، چند بار درباره سبدهاي كالا كه قرار است به اقشاري از مردم داده شود وعده‌هائي داد. آقاي رئيس‌جمهور نيز در گزارش راديو تلويزيوني ۱۰۰ روزه خود درباره سبدهاي كالا سخن گفت. مردم در سال‌هاي اخير از زبان دولتمردان بارها اين عنوان زيبا و اميدوار كننده را شنيده‌اند و از بس كه در اين زمينه تخلف ديده‌اند، درحال حاضر نسبت به چنين عنواني به نوعي "شرطي" هستند. به همين جهت، هرگاه عنوان "سبد كالا" به گوش‌ها مي‌خورد، حساسيت ايجاد مي‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته: علاوه بر اين وعده‌هاي پر و پيمان. سخنگوي دولت حتي به سراغ اقشاري رفت كه ايكاش از آنها نام نمي‌برد و اگر قرار است كمكي به آنها بشود بي‌سرو صدا و محرمانه صورت بگيرد و در بوق و كرنا دميده نشود. وي از دانشجويان، طلاب، خبرنگاران و هنرمندان سخن گفت. حتی وعده سبد كالائي را به سالي چند نوبت رساند .

آیا ایران می توانست ماندلا داشته باشد

شهروند در مقاله ای این پرسش را مطرح کرده که بروز تحول بزرگ در آفریقای جنوبی فقط محصول اراده شخص ماندلا بود؟ آيا مثلا در همه جوامع اين امكان وجود دارد كه افرادي مثل ماندلا بروز کنند؟ به عبارت ديگر، آيا شكل‌گيري چنين نگرشي در وجود ماندلا، بي‌ارتباط با زمينه‌هاي اجتماعي و فرهنگي موجود در مردم و جامعه است؟ اگر پاسخ مثبت است؟ آيا به آن معناست كه رفتارهاي مردم تماما تحت كنترل زمامداران سياسي است؟

نویسنده با رد این نظر نوشته: تجربه ما ايرانيان گوياي آن است كه زمامداران سياسي نمي‌توانند بیش از حد، خارج از چارچوب‌هاي سياسي مرسوم. مقبول در جامعه تصميم‌گيري يا خط مشي ارایه کنند. چارچوب‌هايي كه از طریق گروه‌هاي مياني جامعه از قبيل روشنفكران، روحانيون، روزنامه‌نگاران و... تبليغ و ترويج و در رفتار و نگرش‌های مردم بازتوليد مي‌شود. فقط با يك خلبان خوب نمي‌توان سفري بي‌خطر و خوش را تجربه كرد. وجود حداقل‌هايی از استانداردهاي ايمني و تجهيزات مناسب براي هواپیما و فرودگاه نيز لازمه چنين تجربه‌اي است. متاسفانه ما عادت داريم كه اين زمينه‌ها را ناديده بگيريم و همه‌چيز را منحصر به قهرمان كنيم و هميشه در پي كشف قهرمان باشيم.

شهروند در نهایت نوشته: اگر ما هم خواهان شکل‌گیری و موفقیت چنین سیاستمدارانی هستیم به ناچار باید بیش از هر‌چیز خودمان در عمل نیز بخشنده و مشابه آن قهرمان مطلوب باشیم نه آن‌که در سخن خود را چنین معرفی کنیم ولی در عمل از هر ستیزه‌جویی ستیزه‌جوتر باشیم. امروز همه جهان به پاس احترام به ماندلا کلاه از سر برمی‌دارند ولی در کمتر جایی از جهان است که ‫.مشابه رفتار او را تجربه کنند

یادداشتهای روز خاکستری

سیروس ابراهیم‌زاده در یادداشتی در روزنامه شرق نوشته: هوا ابری است ولی باران نمی‌بارد. هوا بوی تونِ حمام‌های قدیمی می‌دهد. ابرِ عقیم شنیده بودم، ابرِ سوخته، نه! یاد ابرهای آبستنِ باران و هوای خلد برین به خیر. خِس خِسِ ناخوشِ تک‌سرفه‌ها صدا‌های دیگر را خفه کرده است. حتی نعره‌های انکرالااصواتِ بوقِ خودروها و ترجیع‌بند بلند و کوتاه سه سه سه موتور‌هاشان را.

در آرزوی بهار بودم و آواز مرغی بر شاخساری. امروز، چندم چه ماهی از چهار فصل سال است؟ یاد باد روزگاران ترانه‌های دل‌انگیز و نواهای هم‌آهنگ...کِرکِرِ کبوتران عشق، هِرهِر جوانان نجیبِ دلباخته و جیک‌جیک گنجشک‌های سحرخیز در چشم‌انداز صبح سعادت، و هوا، هوای عبیرآمیز...

هر چه به غروب نزدیک‌تر می‌شوم صدای سرفه‌ها بیشتر به گوش می‌آید. تا به انتها برسد و پس از ناله ناله‌های پراکنده به سکوت مرگبار... باید راهی جست. آیا شایسته چنین سرانجامی بودم؟

فردا، نوبت چه کسانی است؟ دیروز ژاله و بامداد و مظفر بر خاک افتادند و امروز.. صدای نفس نفسِ اصغر و اختر و ناله‌های نریمان را نشنیده‌ام .آمبولانس‌ها، در صلات ظهر با چراغ های روشن دو قدم جلوتر را نمی‌بینند. ابر سوخته. خاکستر، خاکستر سرد. تهران...‌ای تهران!

آمریکا خیلی پررو شده ها

Image caption کارتون احسان گنجی، اعتماد

احسان پیربرناش در صفحه طنز قانون یک برخورد خود با رییس مجلس را تجسم کرده:

گفتم: علی آقا این آمریکا خیلی پررو شده‌ها!

گفت: خیلی آقا، خیلی!

گفتم: ممنون از اینکه همراهی می‌کنید. خب واکنش ما چیه؟

گفت: مقابله به مثل می‌کنیم.

گفتم: تولید مثل که اصلا یک مبحث دیگه ست، در برابر آمریکا چیکار می‌کنیم؟

گفت: تولید مثل چیه آقا؟ می‌گم مقابله به مثل می‌کنیم.

گفتم: آهان، یعنی ما هم پررویی می‌کنیم؟

گفت: نه آقا، ما که حجب و حیای خاص خودمان را داریم. با این حال بهشون گفتم اگر جرات دارید زیر حرف تان بزنید ببینید چیکارتان می‌کنیم.

طنزنویس قانون در نهایت نوشته: گفتم آقا همین حجب و حیای شماست که ما رو کشته ... حالا چیکارشون می‌کنید؟

گفت: هنوز به اینجاش فکر نکردیم اما یه کاریشون می‌کنیم قطعا... شمام ایده‌ای داشتی بده روش فکر کنیم.

مطالب مرتبط