پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وابستگی لوینسون به سیا و انکار "مبهم" آمریکا

کاخ سفید در آمریکا گفته است که رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی که در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در جنوب ایران ناپدید شد در هنگام مفقود شدن برای دولت آمریکا کار نمی کرده است.

برخی محافل خبری این موضع آمریکا را "مبهم" خوانده اند.

سخنگوی کاخ سفید حاضر به پاسخ دادن به این سوال نشد که آقای لوینسون به چه منظور به ایران سفر کرده بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس فاش کرد که آقای لوینسون در واقع برای سازمان جاسوسی آمریکا - سیا - کار می کرد و چندین تحلیلگر سیا بخاطر فرستادن آقای لوینسون به ایران از کار اخراج و چندین نفر دیگر تنبیه انضباطی شده اند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید یک روز بعد از انتشار گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سخنان را بیان کرد و گزارش ای پی را "غیرمسئولانه" خواند. روزنامه آمریکا نیویورک تایمز هم نوشته که طی چند سال گذشته می دانسته که آقای لوینسون برای سیا کار می کرد.

پرده پوشی خبرگزاریها و نشریات آمریکایی از افشای وابستگی رابرت لوینسون به سازمان جاسوسی آمریکا ظاهرا به درخواست دولت آمریکا بوده که طی این چند سال همواره ادعا می کرد که آقای لوینسون یک مامور سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا - اف بی آی - بوده و برای یافتن او و بازگشتش به آمریکا از دولت ایران تقاضای همکاری می کرد.

اکنون فاش شده که دولت آمریکا برای بازداشتن خانواده لوینسون از طرح شکایت علیه سازمان سیا، مبلغ دو و نیم میلیون دلار به آنها پرداخت کرده است.

جزئیات بیشتر از سینا علی نژاد