معاون رئیس جمهور ایران: قرار نیست مشکل بشریت با بودجه ۹۳ حل شود

محمد باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ایران با دفاع از بودجه پیشنهادی سال آینده گفت: "دولت تدبیر و امید درصدد برداشتن همه محدودیت‌های استانی است، اما قرار نیست مشکل بشریت را فقط با بودجه سال ۹۳ حل کنیم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای نوبخت گفت که در بودجه سال آینده "باید به دنبال کاهش نرخ تورم از ۴۰ درصد کنونی به کمتر از ۲۵ درصد، کاهش هر چند اندک نرخ بیکاری و رشد اقتصادی تا مثبت سه درصد باشیم."

پس از تحویل لایحه بودجه سال ۹۳، گزارش شد که تعدادی از نمایندگان نسبت به کاهش بودجه‌های استانی به خصوص در برخی از ردیف های بودجه عمرانی منطقه‌ای در مقایسه با سال های قبل، اعتراض داشته‌اند.

در روزهای اخیر، گزارش هایی از این اعتراضات، همراه با تهدید به استعفا از سوی نمایندگان شماری از استان‌ها انتشار یافت و گفته شد که نمایندگان استان خوزستان، عملا استعفانامه های خود را تسلیم هیات رئیسه کرده‌اند هر چند استعفای آنان پذیرفته نشد.

گزارش‌هایی از قصد نمایندگان استان‌های دیگر به استعفا، از جمله لرستان و اردبیل نیز انتشار یافته بود. این نمایندگان گفته بودند در بودجه سال جاری، به نیاز مناطق محروم این استان‌ها توجه لازم نشده است. نمایندگان برخی استان‌های دیگر نیز عدم تناسب بین درآمد پیش بینی شده دولت از منابع استان‌های خود در مقایسه با بودجه تخصیص یافته به آنها را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

آقای نوبخت با تاکید بر کاهش اعتبارات عمرانی گفت: "بودجه عمومی در سال آینده با کاهش ۳۳ درصدی از ۵۷ هزار میلیارد به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است بنابراین تمامی نمایندگان ملت باید بدانند که اعتبارات عمرانی به طور کلی نسبت به قبل کمتر شده و محدود به چند استان نیست."

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور همچنین با اشاره به بیش از دو هزار طرح نیمه تمام از دولت قبلی عنوان کرد: "ما باتوجه به منابع محدود، بودجه عمرانی را با اولویت بندی تقسیم کردیم و این به معنای مشکل ما با دیگران نیست اما باید توجه داشت که که آیا تدبیر این بود که مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان را باید بین ۲۹۰۶ طرح نیمه تمام تقسیم می کردیم تا پیشرفت ۱۰ درصدی پروژه به ۱۲ درصد برسد؟"

هزینه‌های بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده، در مقایسه با بودجه سال جاری، افزایش یافته اما این افزایش از رشد هزینه‌ها در سال‌های قبل و همچنین از نرخ تورم به مراتب کمتر است. به این ترتیب، با در نظر گرفتن نرخ تورم، ارقام واقعی بودجه سال آینده نسبت به سال قبل کاهش یافته که به معنی محدود شدن اقدامات اقتصادی و فقدان رشد و حتی کاهش امکانات ارائه شده از سوی دولت است.

آقای نوبخت همچنین در سخنانش افزایش بودجه "۵۰ درصدی ارتش و سپاه" را خلاف واقع دانست و آن را تکذیب کرد.

مطالب مرتبط