دیوید کامرون: ماموریت نیروهای بریتانیا در افغانستان با موفقیت انجام شد

دیوید کامرون
Image caption به عقیده دیوید کامرون "حداقل امنیت" لازم در افعانستان برقرار شده است

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت که ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان "با موفقیت انجام شده" و اکنون، زمان بازگشتن آنها به خانه است.

آقای کامرون این سخنان را امروز ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) در جریان بازدید از پایگاه نظامی نیروهای بریتانیایی در هلمند افغانستان بر زبان رانده است.

نخست وزیر بریتانیا گفته که اکنون "حداقل امنیت" لازم در افعانستان برقرار شده و نیروهای بریتانیایی می توانند با "سربلندی" به کشور خود باز گردند.

وی در عین حال تاکید کرده که بریتانیا با وجود خروج نیروهایش از افغانستان، همچنان خود را متعهد به کمک به این کشور می داند.

ارزیابی خوشبینانه نخست وزیر بریتانیا از نتایج عملیات نیروهای این کشور، دو ماه پس از اظهارات حامد کرزی بیان می شود که گفته بود امنیت در افغانستان تنها به طور "نسبی" تامین شده است.

رئیس جمهور افغانستان افزوده بود که نیروهای خارجی در زمان حضور خود در این کشور، به اندازه کافی به "پناهگاه‌های امن" نیروهای طالبان در خاک پاکستان حمله نکرده اند.

برخی منتقدان، سخنان امروز دیوید کامرون در مورد انجام موفقیت آمیز عملیات نیروهای بریتانیایی در افغانستان را، با اظهارات مشابه جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا در مورد کشور عراق در سال ۲۰۰۳ مقایسه کرده اند که سرآغازی بر سال‌ها عملیات مسلحانه شورشیان مسلح در آن کشور بود.

هم اکنون ۵۲۰۰ نیروی بریتانیایی در افغانستان حضور دارند. در آغاز سال میلادی جاری، تعداد این نیروها حدود ۹۰۰۰ نفر بود.

از آغاز استقرار نیروهای بریتانیایی در افغانستان در سال ۲۰۰۱، مجموعا ۴۴۶ نیروی این کشور در نبرد با شورشیان مسلح کشته شده اند.