مدیر کل هواشناسی خوزستان: از لحاظ فیزیکی مشکلی در هوای خوزستان وجود ندارد

Image caption آلودگی آب و خاک و هوا سلامت مردم اهواز را تهدید می‌کند

با گذشت نزدیک به یک ماه از بارندگی‌های خوزستان که بیش از ۲۰ هزار نفر را به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان کرد، مسعود دهملایی، مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: "با بررسی‌هایی که داشته‌ایم در نهایت به این نتیجه رسیدیم که از لحاظ فیزیکی و دینامیکی هیچ مشکلی در هوای خوزستان وجود ندارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مدیرکل هواشناسی خوزستان همچنین اضافه کرد: "تحقیقات دیگر دستگاه‌ها، نشان داده میزان آلرژن‌هایی که برای تنفس مردم مشکل ایجاد می‌کند در حد نرمال است؛ اما به نظر می‌رسد مشکلی در هوا وجود دارد که موجب بروز مشکلات مردم شده است. البته تاکنون پاسخی برای آن پیدا نشده است."

به گفته آقای دهملایی، سازمان هواشناسی، وضعیت هوا را فقط از لحاظ فیزیکی بررسی می‌کند و بررسی پارامترهای دیگر بر عهده سازمان‌های دیگر ازجمله سازمان محیط زیست است.

این در حالی است که ناصر سودانی، نماینده مردم اهواز که با خبرگزاری مهر گفت و گو کرده، با تاکید بر اینکه این وضعیت در اهواز سابقه نداشته، گفت: " بعضی فیلترهای موجود در مشعل های نفت و گاز موجود در خوزستان به دلیل اینکه بازیابی و تعویض نشده اند، گازهایی از این دستگاه ها خارج می‌شود که دارای مشکلات زیست محیطی است. عدم تعویض این تجهیزات به دلیل اعمال تحریم‌هاست و ما منتظر هستیم تا این مسئله بررسی شود."

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: در چهارمین بارش باران مشکلی وجود نداشته و تنها افرادی که سابقه قبلی این مسمومیت را داشتند به مراکز درمانی مراجعه کردند.

این در حالی است که برخی از شهروندان اهوازی به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که در بارندگی روز جمعه ۲۲ آذرماه پیامکی دریافت کرده‌اند که درجه "اسیدیته باران بسیار بالا است، برای همین برای حفظ سلامت افراد ترجیحا در هنگام این بارندگی از خانه خارج نشوند."

در پی سه بارندگی اخیر در اهواز، سوسنگرد و شوش بیش از ۲۰ هزار نفر به خاطر تنگی نفس و مشکلات تنفسی روانه بیمارستان شدند.

در این خصوص کارشناسان نظرات مختلفی را مطرح کردند. ساسان موگهی، معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اعلام کرد "در مجموع دو بارش میکروبی در استان خوزستان باریده و پس از این بارندگی بلافاصله کمیته بحران آلودگی به ریاست استاندار تشکیل شد."

در همان زمان احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت زیست استان نیز گفته در آنالیز روز دوم بارندگی مشخص شده که میزان نیترات بسیار بالا بوده است.

Image caption بسیاری از مراجعان به بیمارستان افراد میانسال و سالمند و بیماران تنفسی بوده‌اند

وی سکون هوا و عدم وزش باد را نیز از دلایل تجمع آلاینده‌ها دانست.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست نیز افزایش اوزون و گوگرد را از دلایل تنگی نفس مردم اهواز و استان خوزستان عنوان کرده است.

خانم ابتکار احتمال داده علاوه بر این دو آلاینده، یک آلاینده ناشناخته نیز موجب بروز و افزایش بیماری تنفسی در شهر اهواز شده باشد

شهر اهواز اخیرا برای دومین بار از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شد. پس از اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج هم میان ۱۰ شهر اول آلوده دنیا جای گرفتند.

مطالب مرتبط