انتقاد محافظه‌کاران از اظهارنظر حجاریان در مورد انحلال مجلس

Image caption آقای حجاریان از مشاوران سید محمد خاتمی و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده صبح امروز بود و به او لقب "تئوریسین اصلاحات" داده بودند.

نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران به اظهارات اخیر سعید حجاریان واکنش تندی نشان‌ داده‌اند.

آقای حجاریان یکشنبه (۲۴ آذر) گفته بود که اگر قرار باشد قانون اساسی عوض شود، "باید شرایطی فراهم شود که مانند بسیاری از کشورها، دولت بتواند مجلس را منحل کرده و انتخابات زودهنگام برگزار کند تا مردم مجددا رای دهند و سیستمی هماهنگ پدید آورند."

آقای حجاریان افزوده بود "البته چنین چیزی در این کشور عملا امکان‌پذیر نیست؛ چراکه آقای جنتی خود را هم بالای سر دولت و انتخابات آن می‌داند و هم بالای سر مجلس."

آقای حجاریان از مشاوران سید محمد خاتمی و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده صبح امروز بود و به او لقب "تئوریسین اصلاحات" داده بودند.

برخی از نمایندگان مجلس به اظهارات آقای حجاریان واکنش نشان داده‌اند و به اصلاح‌طلبان به شدت حمله کرده‌اند.

الیاس نادران، نماینده مجلس گفت: "آیا آقای حجاریان زمانی هم که آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور بود همین اعتقاد را داشت؟ یا از امروز که آقای روحانی در این جایگاه قرار گرفته این اعتقاد را پیدا کرده که باید شرایط انحلال مجلس برای دولت فراهم باشد؟"

آقای نادران در تحلیل این اظهارات گفت: "برخی از اصلاح‌طلبان تندرو که ولع قدرت داشتند و از قدرت به دور بودند امروزه دچار بدمستی شده‌اند و اگر مدیریت نشوند به سرنوشتی بدتر از سرنوشت مجلس ششم دچار می‌شوند."

مهرداد بذرپاش، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس صحبت‌های آقای حجاریان را با به توپ بستن مجلس در زمان قاجاریه مقایسه کرد و گفت که "این روحیه قاجاری به بعضی به ارث رسیده است."

آقای بذرپاش این اظهارات را به "جماعت فتنه‌گری" نسبت داد که "استاد وطن فروشی مدرن" هستند.

امیر حسین قاضی‌زاده، دیگر نماینده مجلس ایران هم گفت که نیازی نیست آقای حجاریان نگران ناهماهنگی بین مجلس و دولت باشد چرا که در قانون اساسی این مسئله پیش‌بینی شده و مشکل با "انحلال دولت از طرف مجلس" حل خواهد شد.

آقای قاضی زده در اعتراض به اظهارات آقای حجاریان گفت که مردم حق دارند که در دور آینده انتخابات مجلس به نمایندگان فعلی رای ندهند، چون "به فلان وزیر که در فتنه ۸۸ نقش داشته" رای اعتماد داده‌اند.

آقای حجاریان گفته بود "نمایندگان بر خلاف خواسته مردم حرف بزنند و عمل کنند و بعد آن وقت ببینند آیا مردم حوزه‌های انتخابیه‌شان آنها را به شهرشان راه می‌دهند؟ اگر این کار را بکنند مردم آنها را حتی به شهرهایشان راه نمی‌دهند."

منصور حقیقت‌پور، نائب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم سپردن اختیار انحلال مجلس به دولت را "اوج استبداد و خودکامگی‌" دانست.

او گفت " افرادی همانند سعید حجاریان متناسب با شرایطی که در آن قرار دارند" این حرف‌ها را بر زبان می‌آورند که "برای جامعه قابل قبول نیست."

جواد جهانگیر زاده عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت هم اظهارات "غیر دمکراتیک" آقای حجاریان را "تئوریزه کردن دیکتاتوری دولتی" توصیف کرد.

مطالب مرتبط