بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران - ۲۶ آذر

روزنامه های صبح امروز تهران با پایان گرفتن سکوت چند روزه جواد ظریف وزیر خارجه، وی را به صفحات اول خود برگردانده و از قول او نوشته اند که توافق ژنو نقض شده اما توافقنامه نمرده است. روزنامه های مخالف توافق، با شدت کمتری به مخالفت خود ادامه داده اند و روزنامه های مستقل و هوادار دولت از لزوم خویشتنداری در برابر تصمیم های کنگره و اتحادیه اروپا نوشته اند.

سخت شدن وضعیت بابک زنجانی میلیاردری که به تصمیم دو نهاد دولت و مجلس برخی قراردادهای وی لغو شده است، در صفحات اول روزنامه ها با اهمیت دیده شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

حسن بهشتی‌پور در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته واکنش‌های منفی برخی جریانهای داخلی کشورمان به چند تحریم جدید امریکا علیه ایران در حالی صورت گرفته است که باید در ارزیابی عملکرد امریکا در برخورد با توافقنامه ژنو رویه‌ای خویشتندارانه و هوشمندانه ی در پیش گرفته شود. یعنی در تحلیل و رصد مواضع غرب از داوری و قضاوت‌های عجولانه خودداری شود.

رفتارهای احساساتی در برخورد با اتفاقات موردی و تعمیم آن به کل ماجرا موجب می‌شود تا قضاوت و واکنشی خارج از واقعیت صورت گیرد.

این کارشناس مسایل سیاسی پرسیده: چرا که برخی تصور می‌کنند می‌توانند با این سند طوری یکجانبه برخورد کنند که گویی قرارداد ترکمنچای منعقد شده در حالی که این سند به عنوان یک سند مقدماتی است که جنبه سیاسی دارد نه جنبه حقوقی و باید به طور عمیق و آن طور که هست، مورد بررسی قرار بگیرد زیرا توافق شش وزیر خارجه قدرتهای بزرگ دنیا پشت آن قرار دارد و این برای ایران یک دستاورد است که نباید آن را نادیده گرفت.

جلال خوش چهره هم در مقاله ای در اعتماد نوشته دیپلماسی ایرانی بلوغ خود را در بزنگاهی نمایش داد که به زعم مخالفان توافقنامه ژنو۳ ممکن بود اتفاقات غیرقابل کنترلی در مسیر مذاکرات ایران و گروه ۵ +۱ رخ دهد. همان‌ گونه که بسیاری از ناظران تفسیر کردند اقدام وزارت خزانه‌داری امریکا در مشمول کردن برخی شرکت‌ها و شخصیت‌ها به دایره تحریم‌ها، مغایر با روح توافقنامه ژنو بود ولی ناقض فرآیند و اصول آن نبود.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده: دموکرات‌های امریکایی موفقیت مذاکرات ژنو را با سرنوشت انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۵ میلادی گره زده‌اند. تهران با موقع‌شناسی از آنچه در حال اتفاق است، توانسته به خوبی مرز میان متن و حاشیه را تشخیص داده و ضمن تاکید بر تحفظات دیپلماتیک، مانع دستیابی مخالفان افراطی توافقنامه ژنو به اهداف آنان شود.

Image caption کارتون حسین کشتکار

مالزیایی ها

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با یادآوری از ماهاتیرمحمد نخست وزیر پیشین مالزی و روابط خوب وی با تهران نوشته متأسفانه اکنون خبرهائی از مالزی می‌رسد که این امیدواری‌ها را به سراب تبدیل می‌کند و علیرغم آنهمه پیشرفت که در بخش‌های مادی نصیب این کشور شده، به نظر می‌رسد در بخش‌های معنوی دچار عقبگرد شده است. انتشار خبر تأسیس قریب الوقوع "پلیس ضد شیعه" در مالزی که این روزها در رسانه‌ها دیده می‌شود، می‌تواند چهره این کشور را لکه‌دار کند.

به نظر این مقاله‫: کسانی که جامعه چند دینی و چند مذهبی مالزی را می‌شناسند، می‌دانند که در این کشور پیروان ادیان غیرتوحیدی از قبیل هندوها، سیک‌ها، شینتوها و حتی بت پرست‌ها با آزادی کامل مشغول زند کار هستند و از تمام حقوق شهروندی نیز برخوردارند، در قالب احزاب سیاسی فعالیت می‌کنند و در حاکمیت نیز شرکت دارند. در چنین شرایطی، چگونه می‌توان پذیرفت حاکمان مسلمان مالزی، حضور شیعیان، را برنتابند

پایان سرمقاله جمهوری اسلامی این است: هیچ دولتی حق ندارد هیچ شهروندی را به جرم دین یا مذهب و اعتقاداتش مجازات کند. دولتمردان مالزی باید با جلوگیری از این اقدام غیرمنطقی، اعتبار کشور خود را حفظ کنند و جریان‌های افراطی را طرد نمایند.

میلیاردر در منگنه

فاطمه جمال پور در گزارش اصلی شرق خبر از آن داده که دیروز روز سیاه بابک زنجانی بود. ابتدا مجوز برج ایران‌زمین متعلق به بابک زنجانی توسط شورایعالی معماری و شهرسازی ابطال شد و سپس سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد قرارداد فروش ۱۷شرکت تامین‌اجتماعی به بابک زنجانی کان‌لم‌یکن شده و زنجانی باید چک ۱۷هزارمیلیاردتومانی‌ای را که از سوی تامین‌اجتماعی برای تضمین واگذاری شرکت‌ها در اختیار وی گذاشته شده بود، برگرداند.

آمنه شیرافکن در همین روزنامه مصاحبه ای دارد با یک عضو هیات رییسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی و در ابتدای آن نوشته حمیدرضا حسینی از مراحل غیرمعمولی می‌گوید که بابک زنجانی را به شخص مورد وثوق وزارت نفت تبدیل کرد، همان فرآیندی که حالا وزارت نفت و مجموعه‌اش را به بخش خصوصی بی‌اعتماد کرده، بی‌اعتمادی که به دنبال بدحسابی‌های بابک زنجانی به وزارت نفت اتفاق افتاده و برای بخش خصوصی نفت ایران تولید مشکل کرده.

به نوشته این گزارش آنطور که حسینی روایت می‌کند، گویا بابک زنجانی از سوی یک لابی قدرتمند حمایت می‌شده که این جریان پیش‌تر در بازار ارز با بانک مرکزی همکاری داشته و در زمان تحریم عراق در خرید و فروش نفت عراق از مسیر ایران فعال بوده و زنجانی را حمایت می‌کرده. وی علاوه بر اینها بابک زنجانی را مهره سوخته جریانی می‌داند که حالا چندان هم از تخریب او ناراضی نیستند، دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در همکاری و مشارکت با بخش خصوصی می‌توانند از اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌ها استعلام کنند، مگر می‌شود کسی سرمایه میلیاردی داشته باشد و یک نفر هم او را در اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران نشناسد؟

شرق نوشته: ابهام دیگر پیش‌روی حسینی این است که چرا «زنجانی با وجود بدهی میلیارددلاری و ده‌ها سند قلابی آزاد است و به کسی هم جوابگو نیست؟» او مورد زنجانی را از عجایب روزگار می‌داند.

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

تصادفات بدتر از جنگ

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: درست مانند خبرنگاران حوزه‌های بین‌الملل که روزانه اخبار کُشت و کُشتارهای ناشی از بمب گذاری‌ها و اعمال تروریستی درکشورهای همسایه را رصد می‌کنند، خبرنگاران حوادث نویس رسانه‌های ایران هم در سال‌های اخیر کمتر روزی را بدون انتشار خبر یک تصادف مرگبار به شب رسانده اند. انگار که مسابقه ای در میان بوده باشد، روزی در صفحه بین‌الملل یک بمب‌گذارانتحاری در عراق دهها نفر را لت و پار می‌کند و روز دیگر، چند صفحه آن‌سوتر در صفحه حوادث، اتوبوسی یا مینی بوسی و یا حتی یک سواری مسافرکش در جاده‌های ایران دچار حادثه می‌شود و اینجا هم عدد کشته شدگان دو رقمی است.

به نوشته این مقاله: دیروز هم مینی بوسی را در جاده شوشتر یک دستگاه تریلی له می‌کند و حداقل ۱۱ جوان قربانی بی مبالاتی دست اندرکاران - از راننده گرفته تا مسئولان و متولیان امور حمل و نقل در کشور- می‌شوند. روز پیش‌ترهم در جاده‌های لرستان، فقط خدا به داد دهها دانش آموز اردوی راهیان نور و مسئولان آموزش و پرورش رسید. وگرنه تجربه نشان داده است که نه تریلی هووی چینی که از مقابل می‌آمد و نه اتوبوس حامل دانش آموزان، هیچکدام با جان هیچ بنی بشری شوخی ندارند.

ابتکار نوشته: چینی ها و مونتاژکاران وطنی این دو ارابه را آنچنان نا امن و ضعیف ساخته‌اند که نجات یافتن و زنده ماندن در چنین برخوردهایی فقط می‌تواند معجزه باشد نه چیز دیگر.

بچه بیشتر با چه امکانی

ناهید خداکرمی در مقاله ای در شرق نوشته: بررسی ساختار سنی جمعیت کشور نشان می‌‌هد که تقریبا از مرحله کودکی و نوجوانی گذر کرده و به مرحله جوانی رسیده و در حال عبوری سریع از جوانی به میانسالی و سالمندی است. این به آن معنی است که در بیست سی سال آینده، کشور جمعیتی مسن را تجربه خواهد کرد. رنج‌آور اینکه چراغ زرد وضعیت کنونی ساختار جمعیت، بیش از ۱۰ سال است که روشن شده و نهادهای قانونگذاری و مدیریت اجرایی نیم‌نگاهی به حرکت و ترکیب جمعیتی کشور به‌خصوص برای استفاده از این فرصت تاریخی (جوان‌بودن جمعیت) در پیشرفت و توسعه کشور و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز نداشتند.

رییس انجمن علمی مامایی ایران در این مقاله از قوانین سطحی و فصلی که خود می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز آسیبی دیگر برای آیندگان باشد یاد کرده و نوشته شاید احساس همه‌دانی، تکیه بر شعارهای احساسی و توجه به سطوح مشکلات به‌جای تحلیل منطقی عمق آن، چنان عادت شده است که گاه فراموش می‌کنیم قوانین بالادستی و مترقی کشور چه چشم‌اندازی را برای جامعه ترسیم کرده‌اند؟ داشته‌های ما چیست؟ چالش‌های مهم جوانان ما چیست و چگونه ایجاد شده‌اند؟ شرایط امنیتی و حذف نخبگان سیاسی چه آسیب‌هایی را رقم می‌زند؟

نویسنده مقاله شرق به سووالات خود ادامه می دهد: چرا زنان ما اعم از کارمند و خانه‌دار و مردان متاهل ما اعم از شاغل و بیکار و غنی و فقیر نمی‌خواهند بیش از یک یا دو فرزند داشته باشند؟ آیا به این دلیل بود که قانونی برای تشویق آنان نبود؟ پسران کجایند که بیش از ۶۰ درصد دانشجویان ورودی به دانشگاه‌های کشور را دختران تشکیل می‌دهند؟ آیا ترک‌تحصیل می‌کنند؟ مهاجرت می‌کنند؟ یا علاقه‌ای به ورود به دانشگاه ندارند؟ چرا میانگین سن ازدواج بالا رفته است؟ آیا شعارهای "فرزند بیشتر زندگی شادتر" به همان میزان "فرزند کمتر زندگی بهتر" تاثیرگذار است؟

توافق فیس‌بوکی ساوجبلاغ

امیر وفایی در صفحه طنزانه قانون نوشته : این فیس بوک دارد رفاقت چندساله مسئولان و دولتمردان ما را خدشه دار می‌کند. عده ای از آنها معتقدند فیس‌بوک باید رفع فیلتر شود و عده‌ای دیگر که مخالف این نظریه هستند تلاش می‌کنند رگه‌هایی از ارتباط آن عده با سران فتنه را کشف کنند. در هر صورت ما ملتی هستیم اهل مذاکره و توافق و این را اخیرا در نشست ژنو و خصوصا بعد از قرعه‌کشی جام جهانی ثابت کردیم. مطمئنا اگر زاکربرگ و سایر مدیران فیس‌بوک با هیات مذاکره کننده ایران سر میز مذاکره بنشینند خیلی از سوءتفاهم‌ها برطرف و توافق حاصل می‌شود. اصلا تا ژنو هم لازم نیست برویم. بیایند همین ساوجبلاغ خودمان.

به نوشته این طنز نویس، بر اساس این توافق ایران اقدامات داوطلبانه زیر را انجام خواهد داد: اول رفع فیلتر فیس بوک و تشدید فیلتر توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی. بعد تمامی‌سیاستمداران ایران دریک دوره شش ماهه آزمایشی در فیس‌بوک عضو و عکس‌های خنده‌دار و خودمانی‌شان را شیر می‌کنند. و ایران متعهد می‌شود پهنای باند اینترنت خود را در حدی افزایش دهد که برای آپلود شدن صفحه فیس بوک به کمتر از ۲۵ دقیقه زمان نیاز باشد.

در ادامه این طنز آمده: تمامی‌شبکه‌های اجتماعی قلابی اعم از فیس نما، فیس فوسک، فیاسوک، خارخاسک و ... تعطیل یا دسترسی به آنها تا زیر ۵ درصد رقیق خواهد شد و هرگونه ریپورت پیج‌ها یا پست‌های خلاف عفت عمومی‌تنها در خود فیس‌بوک انجام شود و کار به کلانتری محل و حراست اداره کشیده نشود.