یک زائر ایرانی در اثر 'عملیات تروریستی' در سامرا کشته شد

سامرا
Image caption سازمان حج و زیارت در مورد سفر به سامرا در ایام اربعین هشدار داده است

روز چهارشنبه، ۲۷ آذر (۱۸ دسامبر)، منابع سازمان حج و زیارت ایران تایید کردند که "در اثر حمله تروریستی در نزدیکی شهر سامرا در عراق" یک زائر ایرانی کشته و چهارده تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته ناصر خدرنژاد، معاون این سازمان، این حمله شامگاه گذشته در محل موسوم به امام زاده سید محمد، به وقوع پیوست و زخمی‌های حادثه به مراکز درمانی انتقال یافته‌اند. وضع جسمی یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است.

هویت فرد مقتول هم هنوز مشخص نشده و سازمان حج و زیارت تنها اعلام کرده است که این فرد، یک زائر مرد بوده است.

آقای خدرنژاد گفته است که زائرانی که هدف حمله قرار گرفتند به طور انفرادی به سامرا عزیمت کرده بودند. او به همه زائران توصیه کرد از سفر به سامرا در ایام اربعین خودداری ورزند.

به مناسبت ایام اربعین، شمار قابل توجهی از زائران برای زیارت اماکن مذهبی شیعیان به عراق سفر می‌کنند.

معاون سازمان حج و زیارت گفته است که زائران ایرانی ضمن خودداری از سفر به سامرا در ایام اربعین، باید طبق برنامه ریزی این سازمان، به زیارت اماکن مذهبی نجف، کربلا و کاظمین اکتفا کنند.

او همچنین در مورد سفر انفرادی برای زیارت اماکن مذهبی عراق هشدار داده است.

معمولا ایام برگزاری مراسم مذهبی شیعیان در عراق با تشدید خشونت و حمله به زائران و شرکت کنندگان در این مراسم و گاه تلفاتی سنگین همراه است.

هفت سال پیش، مرقد امامان دهم و یازدهم شیعیان در سامرا در اثر انفجار بمب به شدت آسیب دید.

این انفجار، که گروه‌های تندرو سنی مسئول آن معرفی شده‌اند، به بروز ماهها درگیری فرقه‌ای بین شیعیان و سنیان عراق منجر شد که صدها کشته برجای گذاشت.

مطالب مرتبط