مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ فردا از سرگرفته می‌شود

Image caption گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت به همراه آلمان است

رسانه های ایران از قول مقام های این کشور می گویند مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه ۱+۵ که اواخر هفته پیش به دنبال توسعه فهرست تحریم های آمریکا متوقف شده بود، پنجشنبه در ژنو از سرگرفته می شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران و نماینده این کشور در مذاکرات دور پیشین کارشناسان، در گفت و گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، از سرگیری مذاکرات را تایید کرده است.

دور پیشین این مذاکرات در وین و با حضور نمایندگانی از آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار می شد اما با انتشار خبر افزوده شدن نام ۱۹ فرد و شرکت ایرانی به فهرست تحریم های پیشین آمریکا، گروه مذاکره کنندگان ایران، با ترک مذاکره به تهران بازگشت.

مقام های ایرانی گفته بودند که برای این اقدام آمریکا خلاف توافق ژنو بوده که طی آن قرار شد در برابر توقف و کاهش برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله وقفه در غنی سازی ۲۰ درصدی، تصویب تحریم های جدید علیه ایران متوقف و اجرای برخی از تحریم های پیشین معلق شود.

کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ در وین بر سر چگونگی اجرای مفاد این توافق مذاکره می کردند و از سرگیری مذاکرات دو طرف در ژنو با همین هدف خواهد بود. گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه) و آلمان است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، می گوید که ریاست گروه ایرانی مذاکرات کارشناسی ژنو را حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزیر امور خارجه برعهده دارد و کارشناسان اتمی، بانکی، نفت و حمل و نقل نیز او را همراهی می کنند. معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیها روپا هم به نمایندگی از شش کشور در این مذاکرات شرکت دارد.

منابع ایرانی می گویند این دور از مذاکرات بدون حضور نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی است اما در صورت لزوم نمایندگانی از این سازمان در خلال مذاکرات به ژنو دعوت خواهند شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دو روز پیش در گفت و گو با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفت که در تماس تلفنی که میان او و وزیر امور خارجه آمریکا برقرار شده، جان کری همتای آمریکایی او بر عزم این کشور در اجرای توافق ژنو تاکید کرده است.

آقای ظریف امروز در جریان یک سخنرانی در دانشگاه تهران به توافق ایران و شش قدرت جهانی اشاره کرده و گفته "ما داریم فرش را از زیر پای رژیم صهیونیستی می کشیم و بازی چندین ساله" اسرائیل به هم خورده است.

مطالب مرتبط