یک مقام سابق وزارت اطلاعات دوره هاشمی رفسنجانی استاندار قم شد

Image caption محمدصادق صالحی‌منش، فرمانده سپاه حفاظت از رهبر ایران بوده است

دولت ایران یک مقام پیشین وزارت اطلاعات دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی را به عنوان استاندار قم، محل یکی از مهم ترین مراکز مذهبی این کشور منصوب کرده است.

محمدصادق صالحی‌منش اولین استاندار قم در دولت حسن روحانی است. انتخاب استاندار جدید در جلسه روز سه شنبه (۲۶ آذر برابر با ۱۸ دسامبر) هیات دولت اعلام شد.

آقای روحانی پس از انتخاب استاندار جدید قم گفت که قم "بزرگترین مرکز نشر آثار و معارف اسلام و تشیع در جهان است."

فرمانده سپاه حفاظت از رهبر

خبرگزاری های ایران در توضیح سوابق آقای صالحی منش صالحی منش گفته اند که او در سال ۱۳۷۲ از مدیران ارشد وزارت اطلاعات و در سال ۱۳۷۳ رئیس ستاد انتخابات این وزارتخانه و مدیرکل امور کشورهای عربی وزارت اطلاعات بود.

در این دوره، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری، و علی فلاحیان وزیر اطلاعات ایران بود.

آقای صالحی منش پیش از انتصاب به سمت مدیریتی در وزارت اطلاعات، از سال ۱۳۶۵ دادستان نظامی مناطق جنگی جنوب ایران بود و با تاسیس "سپاه حفاظت از ولی امر" در همین سال، به فرماندهی این نیرو منصوب شد.

ولی امر از عناوین رهبر جمهوری اسلامی است و سپاه حفاظت از ولی امر با آغاز رهبری آیت الله علی خامنه ای در سال ۱۳۶۸ مسئول حفاظت از او شد. آقای صالحی منش تا سال ۱۳۷۲ و ورود به وزارت اطلاعات، فرمانده سپاه ولی امر باقی امر ماند.

به نوشته رسانه های خبری ایران، استاندار جدید قم از شاگردان شماری از روحانیون بلندپایه شیعه از جمله حسین وحید خراسانی، جواد تبریزی، محمد فاضل لنکرانی و عبدالله جوادی آملی بوده است.

بر اساس گزارش وب سایت استانداری قم، کرم‌رضا پیریایی که تا پیش از انتصاب آقای صالحی‌منش استاندار قم بود، به جانشین خود تبریک گفته است.

شهر قم که اکثر جمعیت این استان را در خود جا داده، یکی از شهرهای پرجمعیت ایران است و بر اساس آخرین سرشماری، بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.

این شهر مدفن دختر امام هفتم شیعیان و به طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایه شیعه بوده است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران این شهر را "مادر نظام جمهوری اسلامی" خوانده است.

فعالیت آیت‌الله روح‌الله خمینی که به سقوط حکومت محمدرضا شاه پهلوی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی انجامید، در قم آغاز شد.

مطالب مرتبط