مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۲۸ آذر

بازار پیامک‌های تبریک در شب یلدا داغ شده اما گویا هنوز بازار خریدهای مخصوص این شب گرم نشده است. روزنامه‌های چاپ تهران در این آخرین پنجشنبه از ماه آذر بیشتر از همه به ماجرای شنود در دفتر علی مطهری و تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به این موضوع پرداخته‌اند. ضمن آن که روزنامه‌های اقتصادی همچنان به بررسی لایحه بودجه سال ۹۳ ادامه داده‌اند.

کیهان سخنگوی وزارت اطلاعات نیست

واکنش علی مطهری، نماینده مجلس ایران به اتهامات اخیر روزنامه کیهان در اغلب روزنامه‌ها منعکس شده است. صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی در ابتدای سرمقاله روزنامه آفتاب یزد پرسیده که آیا روزنامه کیهان و سردار کوثری سخنگویان وزارت اطلاعات هستند؟

گویا روزنامه کیهان و سردار محمد کوثری، نماینده مجلس گفته‌اند که سرویس‌های امنیتی برای علی مطهری دام پهن کرده بودند و وزارت اطلاعات دولت قبل، او را نجات داده است.

آقای زیباکلام نوشته است که تعداد زیادی از مردم در زمینه‌های مختلف اطلاعاتی دارند و به خاطر جسارت و شهامتی که آقای مطهری در بیان حقایق دارد، این موارد را به او منتقل می کنند. اما باید توجه داشت که اطلاعات انتقالی مردم نظامی و امنیتی نیست و برای آمریکا، اسرائیل، فرانسه و آلمان این اطلاعات اهمیتی ندارد. این اطلاعات، دغدغه‌های موجود در جامعه از جمله سوءمدیریت‌ها و تنگ‌نظری‌های سیاسی است که دل هر شهروند ایرانی را به درد می‌آورد.

این استاد دانشگاه در پایان مقاله خود نوشته که ما در عصر و زمانه‌ای زندگی نمی‌کنیم که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی غرب این قدر عقب افتاده باشند که بخواهند بدانند چه کسی در دفتر آقای مطهری به ایشان مراجعه کرده است، بنابراین موضوع چیز دیگری می‌تواند باشد.

نقش ویژه هاشمی در رابطه با عربستان

صباح زنگنه در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که مشکلات رابطه ایران و عربستان سعودی ناشی از شرایط منطقه‌ای و خارجی است، اما سیاست‌ها و رویه‌هایی که در داخل دو کشور هم نسبت به یکدیگر در سال‌های اخیر اتخاذ شد، نقش مهمی در این میان دارد.

به نوشته این سرمقاله ایران و عربستان سعودی در زمینه تحولات عراق، سوریه و بحرین اختلاف نظر دارند و در عین حال در چند مورد دیگر امکان همکاری دو کشور قطعی است. اما مهندسی این روابط و چگونگی حل گره‌های موجود طبعا از افرادی برمی‌آید که مورد اعتماد دو طرف باشند.

به اعتقاد نویسنده این سرمقاله در اینجاست که شخصیت آیت‌الله هاشمی می‌تواند مطرح باشد و نقش خود را در رفع سوءتفاهامات و همچنین گسترش زمینه‌های همکاری ایفا کند.

جهش آماری بینندگان ماهواره

تقی آزادارمکی، جامعه‌شناس در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که در سال ۱۳۷۴ طی تحقیقی در تهران دریافتیم که یک درصد از مردم تهران از ماهواره استفاده می‌کنند، در حالی که در سال ۱۳۹۲ این میزان به ۷۱ درصد افزایش یافته است. یعنی طی ۱۷ سال، شمار استفاده‌کنندگان ماهواره از یک درصد به ۷۱ درصد رسیده است که این جهش آماری به معنای انفجار مصرف ماهواره است.

نویسنده سرمقاله در ادامه چند پرسش مطرح کرده از جمله این که چه اتفاقی افتاده است؟ آیا مردم ایران بی‌فرهنگ شده‌اند؟ آیا مردم ایران از فرهنگ و اخلاق ایرانی گذر کرده‌اند یا اینکه وضعیت به گونه دیگری است؟

به اعتقاد آقای آزادارمکی، مردم بی‌دین و بی‌فرهنگ و ضد سنت نشده‌اند، بلکه مصرف انفجاری ماهواره به امور دیگری برمی‌گردد. این انفجار را می‌توان اول در جهت‌گیری‌های موجود در جامعه و دوم در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و سوم هم در نادیده گرفتن تمایلات فرهنگی و اجتماعی ایران جستجو کرد.

رسالت توسعه‌ای دولت

سعید لیلاز در روزنامه اعتماد نوشته است که بودجه سال ۹۳ به شکلی بسیار متوازن تدوین و طراحی شده است. از این بهتر امکان نداشت که مسئولان دولت بتوانند کاری انجام داده و بودجه‌ای برای کشور تدوین کنند که طی آن بتوانند اصلی‌ترین ماموریت خود یعنی خارج کردن اقتصاد ایران از بدترین رکود و بحران اقتصادی را سامان داده و در عین حال سمت‌گیری روشنی به اهداف توسعه‌یی هم داشته باشند.

به اعتقاد نویسنده در این لایحه درآمدها به شکل متوازن پیش‌بینی شده که همراه با احتیاط و منطبق بر واقعیت و قابل وصول است. این درآمدها به هیچ‌وجه بهبود فضای بین‌المللی در برابر جمهوری اسلامی ایران را مفروض نکرده و خوش خیالی در برابر توافق غرب نداشته است و این گام مهمی در جهت استیفای حقوق هسته‌ای از غرب است.

به نوشته آقای لیلاز در عین حال لایحه بودجه در بخش هزینه‌ها بهترین حالت ممکن را در نظر گرفته است به این معنا که دولت واقعا به سمت کوچک کردن خود و کاهش هزینه‌های جاری گام برمی‌دارد.

واقع‌نگری و عملگرایی در بودجه

نادر کریمی جونی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت از زاویه دیگری فضای سیاسی حاکم بر لایحه بودجه سال ۹۳ را بررسی کرده است.

او نوشته که در حقیقت حسن روحانی با رعایت انضباط زمانی و ارایه لایحه در وقت مقرر امکان بررسی دقیق را برای نمایندگان فراهم آورده است. البته نمایندگان مجلس هم برخلاف رفتارشان در دوره محمود احمدی‌نژاد، تصمیم گرفته‌اند که در بررسی و تصویب این لایحه دقتی مثال زدنی اعمال کنند و تصور می‌کنند که وجود کوچک‌ترین ضعف در این لایحه به فروپاشی کشور و نابودی نظام می‌انجامد.

به اعتقاد نویسنده همیشه در بررسی لایحه بودجه انتقادهایی مطرح می‌شود اما در مورد دولت تدبیر و امید اختلاف‌ها و منازعات سیاسی دولت با نمایندگان به طور عمده محافظه کار مجلس مزید برعلت شده و اوضاع پیچیده‌ای را به وجود آورده است.

بازار داغ پیامک، بازار سرد میوه و آجیل

روزنامه قانون به بهانه شب یلدا در گزارشی نوشته است؛ هرچند بازار رد و بدل کردن پیامک‌هایی برای تبریک و یادآوری بلندترین شب سال داغ شده است اما بازار، همچنان سرمای زمستانی خود را حفظ کرده و حتی نزدیکی شب یلدا نتوانسته است حرارت آن را بالا ببرد.

این گزارش از سطح شهر تهران حاکیست که حجم خرید و فروش میوه افزایش چندانی نداشته و بسیاری از آجیل فروشان نیز در مناطق مختلف تهران اعلام می‌کنند که میزان فروش آجیل در آستانه این شب تغییر چندانی نکرده است.

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به قیمت انواع میوه آمده است، آجیلی که به اصطلاح آجیل شب یلداست، در برخی از مناطق تهران بین ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

مطالب مرتبط