پلیس راهور ایران: نقص فنی اتوبوس اسکانیا باید در مهلت مقرر رفع شود

مومنی
Image caption رئیس پلیس راهور سازندگان اتوبوس اسکانیا را مسئول دانسته و خواستار رفع نواقص این خوردو شده است

به شرکت ایرانی سازنده اتوبوس های اسکانیا تا بهمن ماه مهلت داده شده تا نواقص خودروهای ساخت این شرکت را برطرف کند.

سرتیپ پاسدار اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهور ایران، در یک نشست خبری گفته است که "نقص فنی اتوبوس اسکانیا کاملا محرز است" و در صورتی که شرکت سازنده تا مهلت تعیین شده این نواقص را رفع نکند، شماره‌گذاری این نوع خودرو متوقف خواهد شد.

در شهریور ماه سال جاری، دو دستگاه اتوبوس از نوع اسکانیا در اتوبان قم تصادف کردند و چهل و چهار تن از سرنشینان آنها جان خود را از دست دادند و گزارش شد که اتوبوس‌ها پس از برخورد، دچار آتش سوزی شدند و تلفات سنگینی به بار آوردند.

سرتیپ مومنی با اشاره به این حادثه گفت که یکی از مشکلات این نوع اتوبوس، نقض در سیستم برق‌رسانی آن است و افزود که علت آتش گرفتن اتوبوس‌ها در تصادف اتوبان قم هم همین نقص فنی بوده است.

رئیس پلیس راهور در مورد اظهارات سازندگان اسکانیا که متقابلا اتوبوس‌های نوع ولوو را فاقد ایمنی دانسته‌اند، گفت که طبیعی است که هر سازنده‌ای، از محصولات خود دفاع و کالاهای رقیب را نامرغوب قلمداد کند اما تشخیص ایمنی خودروها برعهده سازندگان آنها یا شرکت‌های رقیب نیست.

سرتیپ مومنی گفت که علاوه بر نقص سیستم برق‌رسانی، "بدنه اتوبوس های اسکانیا ساخت ایران هم ضعف دارد و این مورد یکی از عوامل افزایش سوانح و مرگ و میرهای جاده‌ای است." وی افزود که پلیس نظر خود را در مورد مشکلات ایمنی اسکانیا اعلام کرده و قوه قضاییه به مسئولیت سازنده این نوع اتوبوس در قبال تصادفات مربوط به آن رسیدگی می‌کند.

مسئولیت شرکت سازنده

رئیس پلیس راهور یادآور شد که در کشورهای دیگر، در صورت وجود نقص فنی در یک خودرو، شرکت سازنده "بلافاصله ضمن عذرخواهی، همه خودروها را برای رفع ایراد فراخوان می‌دهد."

Image caption آتش سوزی اتوبوس اسکانیا عامل افزایش مرگ و میر تصادفات شده است

سرتیپ مومنی افزود: "متاسفانه به دلیل اینکه در ایران انحصار وجود دارد و رقابت نیست، به سرعت فراکنی می‌کنند و به جای اینکه بگویند دلیل حادثه را بررسی می‌کنند در همان لحظه حادثه می‌گویند عامل بروز حادثه گاردریل، تیر چراغ برق یا راننده بوده و این شایسته ایران نیست."

وی گفت که مدیران شرکت سازنده اتوبوس‌ اسکانیا با قید وثیقه آزاد هستند و پرونده مربوط به این شرکت در دادگاه مفتوح است.

پس از حادثه جاده قم، دادستان کل جمهوری اسلامی گفت که در مورد مسئولین این حادثه پرونده‌ای تشکیل شده و دادگستری استان قم مامور رسیدگی به این پرونده شده است و افزود که سه تن از قضات مامور شده اند بدون نوبت به این پرونده رسیدگی کنند.

طی دو سال اخیر، اتوبوس‌های اسکانیا در چند تصادف پرتلفات دیگر نیز درگیر بوده‌اند، از جمله اوایل سال گذشته، تصادف و آتش‌سوزی یک دستگاه اتوبوس اسکانیا در جنوب ایران باعث کشته شدن چهارده سرنشین آن شد و در پائیز سال گذشته نیز، بیست و شش دانش آموز که سرنشین یک دستگاه اتوبوس اسکانیا بودند در یک تصادف جان خود را از دست دادند و نقص فنی عامل این تصادف عنوان شد.

اسکانیا یک شرکت سوئدی است اما بعضی محصولات آن از جمله اتوبوس توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می شود.

مطالب مرتبط