کدخدایی: بازداشت خانگی موسوی و کروبی اقدام تنبیهی و تامینی موقت است

Image caption آقای کدخدایی با خبرگزاری تسنیم صحبت کرده است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی پیشین شورای نگهبان گفته است که بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد مجازات نیست و یک اقدام تنبیهی و تامینی موقت است.

آقای کدخدایی گفته است که بازداشت خانگی یک اقدام اولیه برای حفظ امنیت است و برای روشن شدن وضعیت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد باید وضعیت آنان مورد رسیدگی قضایی قرار گیرد.

او گفته است: "حالا در آینده ببینیم چگونه باید به این اتهامات و جرایم رسیدگی شود."

'مصوبه شورای عالی امنیت ملی'

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی نزدیک به سه سال است که بدون اتهام مشخصی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

مرجع تصمیم‌گیری درباره وضعیت کنونی رهبران جنبش سبز به طور رسمی روشن نیست. پیشتر فرمانده پلیس ایران گفته بود که این بازداشت خانگی تحت نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران انجام گرفته است.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی اخباری مبنی بر ارجاع پرونده آنها به شورای عالی امنیت ملی منتشر شد و همین امر برخی را نسبت به خروج آنان از حصر خانگی امیدوار کرده بود.

با این حال پیشتر حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات ایران، به خبرگزاری تسنیم گفت که بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران انجام گرفته است و رفع آن دشوار خواهد بود.

آقای مصلحی گفت: "ایجاد محدودیت برای این افراد، مصوبه رسمی شورای‌عالی امنیت ملی است و مصوبه‌ای در این سطح را نمی‌توان به این سادگی لغو کرد."

او آقایان موسوی و کروبی را "محارب و باغی" خوانده است. این عناوین در ادبیات اسلامی به کسی اطلاق می‌شود که حکومت اسلامی می‌تواند آنان را به دلیل شورش اعدام کند.

مطالب مرتبط