اظهارات حمایت‌آمیز در ایران در پشتیبانی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای

Image caption احمد خاتمی، کاظم صدیقی و حسن روحانی در نمازجمعه تهران، ۱۳ مرداد

هم‌زمان با ادامه مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای ۱+۵ و همچنین پافشاری دولت آمریکا در مقابله با تحریم‌های بیشتر علیه ایران، برخی از چهره‌های محافظه‌کار در تهران بر حمایت از تیم مذاکره‌کننده ایران تاکید کرده‌اند.

روز جمعه ۲۹ آذر، ۲۰ دسامبر، کاظم صدیقی در نماز جمعه تهران گفت که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران "مورد اعتماد" هستند.

به گفته آقای صدیقی که معمولا چهره‌ای میانه‌رو شناخته نمی‌شود، تیم ایران "مورد تایید" آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و همچنین حامیان او هستند.

احمد خاتمی، یک روحانی مطرح دیگر هم از مذاکره‌کنندگان ایرانی حمایت کرده است.

او شام‌گاه پنج‌شنبه گفته است: "هیات دیپلماسی ایران در پی خدمت هستند، دنبال خیانت نیستند و هر کس به هیات دیپلماسی جمله بی‌مهری بگوید که دنبال خدمت نیستند، جفا کرده است."

آقای خاتمی که او هم از امامان نمازجمعه تهران است، معمولا مواضعی نزدیک به تندروها دارد با این حال پیش‌تر هم از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای حمایت کرده بوده است.

در ماه‌های اخیر و پس از آن‌که مذاکرات هسته‌ای در ایران به عهده وزارت امور خارجه گذاشته شده، رهبر جمهوری اسلامی در اظهارات مختلفش از مذاکره‌کنندگان ایرانی حمایت کرده است.

انتقادهای اخیر از وزیر خارجه

اظهارات حمایت‌آمیز اخیر در حالی مطرح شده است که در روزهای گذشته برخی از چهره‌های تندرو در ایران به انتقاد از مواضع ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای پرداخته بودند.

آنان از جمله از شخص وزیر امور خارجه ایران بابت بعضی از صحبت‌هایش به‌تندی انتقاد کرده بودند.

محمدجواد ظریف اخیرا در دیدار با گروهی از دانشجویان ایرانی گفته بود غرب نه از توان نظامی بلکه "از مقاومت مردم ایران می‌ترسد".

این سخنان آقای ظریف در دانشگاه تهران، اعتراض رسانه‌های تندرو و همچنین واکنش تند حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات را برانگیخت که وزیر خارجه ایران را "نفهم" خواند.

پس از آن ۲۰ نماینده مجلس ایران در یک تذکر کتبی از حسن روحانی، رئیس جمهوری، خواستند محمدجواد ظریف را برکنار کند.

بیش از ۵۰ نماینده دیگر مجلس ایران هم به آقای ظریف در مورد "وادادگی در برابر تجهیزات نظامی دشمن و کوچک‌پنداشتن قدرت معنوی و نظامی جمهوری اسلامی ایران" هشدار دادند.

مذاکرات کارشناسی در جریان

در همین حال مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای گروه ۱+۵ که روز پنج‌شنبه از سر گرفته شده بود، به روز سوم کشیده است و دست‌کم در روز شنبه ۳۰ آذر هم ادامه پیدا می‌کند.

کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ در حال حاضر بر سر چگونگی اجرای مفاد این توافق مذاکره می‌کنند.

گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه) و آلمان است.

در واکنش به پیشنهاد تحریم بیشتر علیه ایران توسط گروهی از سناتورهای آمریکایی، سخنگوی کاخ سفید گفته است باراک اوباما چنین طرحی را وتو خواهد کرد.

خود رئیس‌جمهوری آمریکا هم روز جمعه در نشست مطبوعاتی پایان سال، بر اهمیت دنبال‌کردن توافق اولیه ژنو برای دست‌یابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای مسئله هسته‌ای ایران پافشاری کرده است.

مطالب مرتبط