سفر کم‌سابقه وزیر خارجه ایتالیا به تهران

Image caption وزیر خارجه ایران در سفر اخیر خود به ایتالیا با اما بونینو دیدار کرده بود

اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در سفری کم‌سابقه برای دیدار با مقام‌های ایرانی، امروز شنبه وارد تهران شده است.

خانم بونینو قرار است روز یکشنبه (اول دی) با حسن روحانی، رئیس جمهور و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

این نخستین سفر یک وزیر خارجه ایتالیا به ایران در ده سال گذشته است.

در ماه مرداد امسال، مدت کوتاهی بعد از مراسم تحلیف حسن روحانی، لاپو پیستلی، معاون خانم وزیر خارجه ایتالیا به ایران سفر کرده بود. هفته گذشته هم ماسیمو دالما نخست وزیر پیشین ایتالیا به تهران رفت.

پیش از آن در اواخر آبان ماه و در آستانه دور سوم مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، وزیر امور خارجه ایران در سفری کوتاه به رم با همتای ایتالیایی‌اش دیدار کرده بود.

خانم بونینو در آستانه سفر به تهران تاکید کرد که گفت‌وگو با تهران درباره مسائلی مانند سوریه و پرونده هسته‌ای اقدامی ضداسرائیلی نیست و انجام آن ضروری است.

'جایگاه مهم ایتالیا'

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا قبل از سفر وزیر خارجه ایتالیا، جهانبخش مظفری، سفیر ایران در رم گفته بود: "تحرکات جدیدی در روابط میان دو کشور به وجود آمده است."

او از "مواضع مثبت ایتالیا" در توافق هسته‌ای ایران با قدرت های جهانی و همین طور بحران سوریه استقبال کرده و گفته بود ایتالیا جایگاه مهمی در سیاست خارجی و روابط اقتصادی ایران دارد.

حدود دو هفته پیش در حاشیه اجلاس اوپک، مدیر عامل شرکت نفتی انی ایتالیا (Eni) با وزیر نفت ایران در وین دیدار کرد.

این نخستین دیدار علنی در این سطح بعد از امضای توافق موقت هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران بود.

بعد از این دیدار، مدیر عامل شرکت انی ابراز امیدواری کرد که تحریم‌های ایران طی شش ماه یا در آینده نزدیک برداشته شود تا این شرکت بتواند فعالیت های خود در ایران را از سر بگیرد.

مطالب مرتبط