وزیر کشور ایران: به آمریکا اعتماد نداریم

Image caption عبدالرضا رحمانی فضلی را از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی می‌دانند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، امروز ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر)، ضمن دفاع از شعار "مرگ بر آمریکا" گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دولت ایالات متحده اعتماد نداشته و ندارد.

آقای رحمانی فضلی با اشاره به مذاکرات جاری ایران و قدرت‌های جهانی با بیان این که "در مذاکرات بنا بر اعتماد نیست" گفته است: "ما هیچ زمانی به آمریکا اعتماد نداشته و نداریم و آنها را باور نکرده و فریب آنها را نمی‌خوریم."

او گفته است: "موافق سر دادن شعار مرگ بر آمریکا در ۱۳ آبان بودم. در ۱۳ آبان پاسخ محکمی به غربی‌ها داده شد و بعد از آن روز شاهد چرخش آنها در نوع روابطشان با ایران بودیم."

به دنبال گفتگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهور ایران و آمریکا، و ملاقات‌های چند باره محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه دو کشور، گروه‌هایی از محافظه‌کاران در ایران به دولت هشدار می‌دهند که نباید به آمریکا اعتماد کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای نیز پیش از این گفته است که به مذاکرات خوشبین نیست ولی مخالفتی هم با آن ندارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، که در مراسم معارفه استاندار جدید قم سخن می‌گفت با تاکید بر ضرورت "هوشیاری" در مذاکرات، عنوان کرد: "اگر سهل‌انگاری شود، فریب خواهیم خورد."

آقای رحمانی فضلی گفت با توجه به فشار تحریم‌ها و اختلافات درون حکومت و بین گروه‌های سیاسی این تصور پیش آمده بود که "انتخابات می‌تواند نقطه عطفی برای آشوب باشد" ولی "انتخابات ۲۴ خرداد آرام و باشکوه برگزار شد."

مطالب مرتبط