مصباح یزدی: اسلام در خطر بیفتد با جدیت وارد صحنه می شویم

محمدتقی مصباح یزدی
Image caption عملکرد مصباح یزدی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مورد انتقاد برخی اصولگرایان قرار گرفته است

محمدتقی مصباح یزدی گفت که اگر در شرایط جدید کشور احساس کند "باورها و ارزش های اسلام در معرض خطر است"، با "کمال جدیت" وارد صحنه خواهد شد.

آقای مصباح یزدی در مصاحبه با شماره جدید هفته نامه "۹ دی" اظهار داشت: "اگر کار به جایی رسید که پرده برداشته شد و معلوم شد که این تعابیر [رایج در فضای جدید] به دنبال مواجهه با ارزش‌های ریشه‌ای اسلامی است، ما هم ناچاریم که صریح تر با آن برخورد کنیم."

وی با اشاره به وجود "ابهاماتی" در شعارهای دولت حسن روحانی و از جمله مفهوم "اعتدال"، تاکید کرد که فعلا از طریق واکنش های فرهنگی "ساده و نرم" به نقد این شعارها می پردازد و افزود: "در مرحله اول صحیح نمی‌دانیم که آدم شمشیر را از رو ببندد."

این مدرس حوزه علمیه قم، از نظریه پردازان نزدیک به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و پدر معنوی گروه اصولگرای موسوم به "جبهه پایداری" محسوب می شود. وی در میان بخشی از نیروهای سپاه و بسیج نیز دارای طرفدار است.

محمدتقی مصباح یزدی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ۱۳۹۲، ضمن مخالفت با حمایت جبهه پایداری از هیچ یک از دیگر کاندیداهای جناح اصولگرا، به پشتیبانی از سعید جلیلی به عنوان نامزد اختصاصی اصولگرایان تندرو پرداخت که نهایتا، حدود ۴ میلیون رای به دست آورد.

با این حال، او در مصاحبه اخیر با نشریه ۹ دی، وابسته به جبهه پایداری، تاکید کرده که از رویکرد خود در انتخابات ریاست جمهوری اخیر "هیچ احساس پشیمانی نمی‌کند".

این روحانی در طعنه ای غیرمستقیم به برخی از دیگر کاندیداهای اصولگرا گفته است: "خدا را شکر می‌کنیم که فهمیدیم و عمل کردیم و تحت تأثیر جوسازی‌ها و فشارها و تهمت‌ها واقع نشدیم، ولی برخی ها که رأی نیاوردند احساس خسران زیادی کردند."

محمدتقی مصباح یزدی با رد کردن تلقی های رایج از "میانه روی" در فضای سیاسی افزوده است: "در مواردی که پای حق و باطل در میان است، یا این است یا آن، باید یک طرف را انتخاب کرد و عمل کرد، میانه معنا ندارد."

آقای مصباح یزدی پس از انتخابات، از سوی برخی حامیان سابق خود به ایجاد مانع در مسیر وحدت اصولگرایان و نقش آفرینی در شکست انتخاباتی آنها متهم شد.

وی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، از سرسخت ترین حامیان وی بود ولی در دوره دوم به خاطر حمایت آقای احمدی نژاد از مواضع اسفندیار رحیم مشایی، بانفوذترین مشاور رئیس جمهور وقت، به منتقد او تبدیل شد.