'پیشرفت اندک' مذاکرات کارشناسی برای اجرای توافق هسته‌ای ژنو

Image caption به گفته عباس عراقچی مذاکرات احتمالا امروز، یکشنبه هم ادامه خواهد داشت

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، به نقل از عباس عراقچی، دیپلمات ارشد و از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران، نوشته است که پیشرفت مذاکرات سطح کارشناسی درباره چگونگی اجرای توافق هسته‌ای ژنو "اندک" بوده است.

خبرگزاری فارس نیز به نقل از منابع خود نوشته است که ادامه این مذاکرات به "تماس‌های سیاسی سطح بالا" نیاز دارد.

ایرنا شب گذشته (۳۰ آذر) از قول عباس عراقچی نوشته است: "پیشرفت اندک بوده است و این مذاکرات احتمالا فردا [امروز] نیز ادامه می یابد."

خبرگزاری فارس از احتمال تماس تلفنی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای گفتگو درباره پیشبرد مذاکرات خبر داده است.

نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ از پنجشنبه هفته گذشته سرگرم گفتگو درباره چگونگی اجرای توافق هسته‌ای ژنو هستند. گفتگوها در سطح کارشناسی و فنی پیشتر به دلیل افزودن چند شرکت جدید به فهرست تحریم‌شدگان ایالات متحده نیمه‌کاره مانده بود.

پیشتر یکی از دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته بود که به رغم توافق کلی در ژنو، توافق با ایران بر سر روندهای اجرایی ممکن است "بسیار دشوار" باشد.

مطابق توافق ژنو ایران اورانیوم غنی‌شده خود در سطح ۲۰درصد را خنثی می‌کند و حجم اورانیوم غنی‌شده ۵درصدی را هم محدود نگاه می‌دارد و در مقابل بخش‌های محدودی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران رفع می‌شوند.

مطالب مرتبط