گفتگوی تلفنی ظریف و اشتون؛ مذاکرات پس از کریسمس ادامه می‌یابد

Image caption ظریف امروز میزبان وزیر خارجه ایتالیا بوده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز یکشنبه اول دی (٢٢ دسامبر) درباره مذاکرات هسته‌‌ای، تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایرانی، آقای ظریف و خانم اشتون توافق کرده‌اند که مذاکرات کارشناسی برای روشن شدن ساز و کار اجرایی توافق ژنو پس از تعطیلات کریسمس ادامه یابد.

به این ترتیب مذاکراتی که از روز پنجشنبه در ژنو آغاز شده بود متوقف می‌شود.

محمدجواد ظریف همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اما بنینو، وزیر امور خارجه ایتالیا که به تهران سفر کرده است، گفت که روند مذاکرات "کند" اما "رو به جلو" است.

او اظهار امیدواری کرد که دو طرف با حسن نیت "مانع از ورود به موضوعاتی شوند که می‌‌تواند مساله ساز باشد و کار را با دشواری روبرو کند."

پیش از این عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی، گفته بود که پیشرفت مذاکرات در سطح فنی و کارشناسی "اندک" بوده است.

آقای عراقچی از "برداشت نادرست" در تدوین پروتکل اجرایی توافق ها سخن گفته بود.

او تأکید کرده بود که اولویت بندی اقدامات قابل مذاکره و تصمیم گیری است، اما اصل متقابل بودن اقدامات دو طرف باید معیار قرار گیرد.

در این دور از گفتگوها، نمایندگان ایران در زمینه‌های هسته‌ای، نفتی، بانکی و حمل و نقل حاضر بودند.

مذاکرات سطح کارشناسی و فنی پیشتر به دلیل افزودن چند شرکت جدید به فهرست تحریم‌شدگان ایالات متحده نیمه‌کاره مانده بود.

یکی از دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته بود که به رغم توافق کلی در ژنو، توافق با ایران بر سر روندهای اجرایی ممکن است "بسیار دشوار" باشد.

محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری امروز خود گفته است: "مذاکرات راحتی نیست و باید ریزه کاری‌ها مورد توافق قرار گیرد."

مطابق توافق ژنو، ایران به مدت شش ماه فعالیت های هسته ای خود را در زمینه غنی سازی محدود می کند و نظارت های بیشتری را می پذیرد تا در مقابل از شدت تحریم های جاری در بعضی زمینه ها کاسته شود و تحریم های تازه ای علیه این کشور وضع نشود.

دو طرف توافق کرده اند که در این شش ماه بر سر توافق نهایی و حل و فصل کامل اختلافات خود بر سر برنامه اتمی ایران مذاکره کنند.

مطالب مرتبط