پیمان عارفی برای شرکت در خاکسپاری مادر و همسرش وثیقه یک میلیارد تومانی سپرد

پیمان عارفی و همسرش زیبا صادق زاده
Image caption پیمان عارفی و همسرش زیبا صادق زاده

پیمان عارفی زندانی سیاسی در تبعید با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی یک هفته‌ای آمد تا در مراسم خاکسپاری همسر و مادرش شرکت کند.

زیبا صادق زاده، همسر آقای عارفی و ناهید رحمانی، مادر این زندانی روز چهارشنبه گذشته هنگام بازگشت از ملاقات او در زندان مسجد سلیمان در جاده اندیمشک به تهران در اثر تصادف جان خود را از دست دادند.

پیمان (امیررضا) عارفی که پیش از انتخابات سال ۸۸ و به اتهام ارتباط با انجمن پادشاهی بازداشت شده بود، نخست به اعدام و سپس به ۱۵ سال زندان و تبعید محکوم شد، او پنج سال را بدون مرخصی در زندان گذرانده است و مادرش اخیرا گفته بود که در تلاش است تا برای گرفتن اجازه مرخصی فرزندش نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بنویسد.

در پی انتخابات سال ۸۸ و اعتراضات پس از آن، احکام تبعید و زندان دور از محل سکونت بیش از گذشته برای محکومان سیاسی و مطبوعاتی صادر شد.

بر اساس گزارش‌های موجود بیش از ۱۰۰ زندانی تبعیدی و زندانی دور از محل سکونت در ایران وجود دارد.

خانواده این زندانیان در حالی باید هر بار برای ملاقات با عضو زندانی خانواده مسافرت کنند که به گفته رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور در هر ساعت ۲.۷ ایرانی در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند.

علاوه بر خطر تصادفات جاده‌ای، مسافت طولانی و هزینه حمل و نقل از دیگر عواملی است که باعث می‌شود والدین و یا همسران این زندانیان عموما امکان ملاقات هفتگی با آنها را نداشته باشند و هر چند ماه یک بار می‌توانند اقوام زندانی خود را ببینند.

مطالب مرتبط