مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ یک‌شنبه اول دی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

روزنامه های اولین روز زمستان، در عنوان های اصلی خود از آمادگی کشور برای مراسم عزاداری اربعین نوشته و مقالات و گزارش های خود را درباره پرونده های فاسد اقتصادی و تخلفات دولت سابق ادامه داده اند.

مقالاتی درباره میزان تخلف های سعید مرتضوی رییس منتخب محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق برای سازمان سازمان تامین اجتماعی، رابطه بین سرمایه داران ایران و ماجرای تازه ای که در ترکیه فاش شده از جمله دیگر علامت سووال هایی است که روزنامه های امروز گذاشته اند.

آنها که یلدا را گرم کردند

امیر هاشمی‌مقدم در مقاله ای در قانون نوشته: دیشب، بلندترین شب سال که قاعدتاً جزو سردترین شب‌ها هم بود، در ایران گرامی داشته شد. بازار مهمانی‌ها به راه بود و بساط انواع میوه‌ها و تنقلات هم پهن. از چند روز پیش که در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها تصاویر و مطالب بسیاری درباره این شب درج شده بود و همزمان، تلفن‌های همراه هم با پیامک‌های شادباش مکرر، لحظه‌ای صاحبان‌شان را امان نمی‌داد، می‌شد شور و حرارت این شب زمستانی را پیش‌بینی کرد.

نویسنده در جست و جوی این توجه عمومی به سنت های باستانی مانند نوروز و یلدا نوشته اصلی‌ترین دلیل داغ شدن تنور این جشن‌ها را می‌توان ممانعت‌های آشکار یا ضمنی از سوی تئوریسین‌های تندرو دانست. آن گونه که یکی خواهان جایگزینی عید غدیر خم با عیدنوروز شده بود و دیگری بارها درباره خرافه بودن برخی از مراسم و جشن‌های بازمانده از ایران باستان مطالبی را بیان کرده یا نوشته بود.

مقاله قانون تاکید کرده در واقع به باور نگارنده اصلی‌ترین عامل برای داغ شدن تنور این جشن‌های ایرانی، واکنش طبیعی ایرانیان، به‌ویژه قشر جوان به این ممانعت‌ها بود. اگرچه تریبون معمولاً در اختیار این افراد نیست، اما حوزه عمل گسترده‌ای را در اختیار دارند. بسیاری دیگر از رفتارهایی که می‌توان آنها را بخشی از ایران‌گرایی جوانان معاصر دانست نیز در این چارچوب می‌گنجد.

باید و نباید های رابطه با آمریکا

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در مردم‌سالاری در بررسی روابط ایران و آمریکا نوشته‫:‬ در پاسخ به این سئوال مهم که تا چه اندازه سیاست خارجی تنش‌زدای دولت یازدهم می‌تواند به رفع موانع تاثیرگذار باشد، باید گفت که به هر حال استراتژی تهاجمی و تهدید زایی و نگاه به شرق در هشت سال گذشته نافرجامی‌هایی داشته است و شرایط ایجاب می‌کرد که این سیاست تغییر کند.

مقاله مردم سالاری با اشاره به مخالفت هایی که در ایران و آمریکا درباره تجدید روابط دو کشور شد نوشته اظهارنظرهایی که در ایران راجع به رابطه با آمریکا انجام شد عموما غیرکارشناسی بود. برخی از افراد سیاسی به خاطر اینکه حرفی زده باشند می گویند و صلاحیت لازم را به لحاظ تخصصی در حوزه سیاست خارجی و روابط پیچیده بین‌المللی ندارند. برای مثال در اظهارنظر‌ها حاشیه‌ها و تاکتیک‌ها بر متن و استراتژی غلبه پیدا کرده بود.

نویسنده مقاله در توضیح علت این امیدواری نوشته چرا که اعضای حاضر در دولت روحانی می‌دانند باید محتاط‌ تر عمل کنند و مراقب باشند که فرصت پیش آمده برای حل مسائل را به راحتی از دست ندهند. آنها می‌دانند که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است و نه برعکس؛ لذا باید با هدف حل مسائل کشور به جای شروع از خارج، از داخل کشور برای حل موضوعات سیاست خارجی و نهایتا مسائل کشور اقدام نمایند.

به نام دولت روحانی نشود

Image caption کارتون سعید نوروزی، شرق

کریم ارغنده‌پور در مقاله‌ای در شرق نوشته می‌دانید چرا روزنامه‌نگاری جزو سخت‌ترین مشاغل است؟ علت اصلی آن نه به خاطر انتشار اخبار مگوست و نه به خاطر خطرناکی حوزه‌هایی است که ممکن است روزنامه‌نگاران در آن قرار بگیرند مثل میادین زد و خورد. سختی این حرفه به این دلیل است که قرار است «انتقاد» از طریق آن صورت گیرد.

نویسنده توضیح داده که در ایران نقد در مطبوعات سخت‌ترین بخش آن است و هنوز راهی بس طولانی و دشوار هست تا روزی که حقوقی نهادینه شود و جامعه و افرادی نقدپذیر. تا آن روز اما استرس این کار کم نخواهد شد و باید با آن ساخت ولی کار مطبوعات نیز جز این نیست که اگر باشد آن رسانه‌ها در حد بولتن‌های داخلی مراکز دولتی یا خصوصی که تنها مجیزگو هستند فروکاهیده می‌شوند.

نویسنده مقاله شرق به پیشنهاد تازه مقامات وزارت ارشاد برای صدور پروانه خبرنگاری اشاره کرده و نوشته این دقیقا یکی از همان اعمال محدودیت‌هاست. از این پروانه و لایحه نه تنها راهی برای اصول و چارچوب‌های روزنامه‌نگاری حرفه‌ای باز نمی‌شود بلکه مانع پشت مانع سبز خواهد شد. این کار هزار پیچیدگی دارد. حیف است چنین مضایقی به نام دولت روحانی در تاریخ ثبت شود.

مصداق فساد و تخلف

منصور فرزامی در مقاله ای در مردم‌سالاری چند سووال درباره تخلف های سازمان تامین اجتماعی و گزارش مجلس مطرح کرده از جمله این که پرسیده: این سازمان و اموال آن حق الناس است و محصول دست‌های پینه بسته رنجبرانی است که بسیاری از آنان اکنون گرفتار درد و رنج و بیکاری اند یا نه ملک طلق مسوولان و آمرانی است که در ارتکاب این تبذیر و اسراف کوشیده‌اند؟ آیا در پس این دستور به بذل و بخشش‌های آنچنانی، اراده و آمری نامرئی بوده است یا نه، مدیر عامل خودمختار تام و تمام بوده است و فعال من یشاء؟

نویسنده با این سووال که مدیر عامل این سازمان می‌بایست به چه مسئولی پاسخ می‌داده اضافه کرده که آیا نظارتی مشرف بر مسوولیت سازمان، وجود داشته است یا بعد از تغییر دولت و آمدن دولت یازدهم، تشت از بام افتاده!؟

نویسنده با ابراز امیدواری به حرکت قوه قضاییه در رسیدگی به این اتهامات نوشته اما مهمتر آبروی پراعتبار مجلس است و شائبه تهمتی که بر دامن آن نشسته و نوعی بدبینی که در جامعه و در ذهن‌ها نقش بسته؛ لذا برای دفع این اتهام سنگین، هیچ چاره‌ای جز اعلام نام دریافت کنندگان نیست وگرنه این شائبه از ذهن‌های مردم پاک نخواهد شد.

پول و طلای ایران در حریم سلطان

زهرا علی اکبری در مقاله ای در قانون نوشته: درست زمانی که مردم سرگرم اخبار ساکتین و کاسبین فتنه بودند ، کاسبان و ساکتان تحریم ، در جایی دیگر بدون دغدغه کار خود را پیش می‌بردند. تا همین چند سال پیش هر دهه یک پرونده بزرگ فساد مالی و اقتصادی خودنمایی می‌کرد و همگان را مبهوت حجم و ابعاد و اندازه می‌ساخت اما حالا اگر نه هر هفته که هر ماه یک پرونده فساد اقتصادی ایران در گوشه‌ای از جهان گشوده می‌شود . پرونده‌ای که هم اینک پیش‌روست ، فاصله‌ای عظیم با بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی ایران دارد.

نویسنده بعد از مقایسه ارقام تخلف ها و سو استفاده های امروزی نوشته : در پس شرایط غیرعادی تحریم برای مردم کشورمان، شرایطی غیرعادی اما شیرین، برای عده‌ای قلیل نیز رقم خورده است. هر چند چهار ماهی از پایان دولت احمدی‌نژاد می‌گذرد اما به نظر می‌رسد دولت پیشین در قامت صد دولت با اختیاراتی عجیب و غریب و تصمیماتی عجیب و غریب‌تر ظاهر شد و حالا رو شدن گوشه گوشه پرونده‌های ریز و درشت فساد اقتصادی‌اش در اینجا و آنجای جهان، ابهت اعداد را برای افکار عمومی از میان برده است.

مقاله قانون بدین جا رسیده که بحران دولت یازدهم نه مسکن مهر است و نه پرداخت نقدی یارانه‌ها . وقتی در سه سال ۸۷ میلیارد یورو ، یعنی بیش از تمام پول حاصل از فروش نفت در یک سال، آن هم قبل از تحریم ، از ایران خارج می‌شود ، کسری هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی طبیعتا مشکلی پیش پا افتاده می‌شود. در میان ۴۹ نفری که در پرونده فساد اقتصادی در ترکیه دستگیر شده‌اند نام فرزندان چند وزیر این کشور نیز به چشم می‌خورد . می‌گویند وزرای مذکور استعفا داده‌اند و از حضور در افکار عمومی پرهیز دارند.حالا باید دید این پرونده با کدام مقامات و مسئولان ایرانی گره می‌خورد که اگرچنین شود عزمی برای خجالت از مردمی که فشار سنگین تحریم را با تمام وجود تحمل کردند ، وجود دارد؟

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: یک خواهر نازنینی پیدا کردیم که نگو. این خواهرخواندگی چه حسن‌هایی دارد؟ نخستین حسن آ این که دو خواهر چون با هم ندار هستند، می‌توانند لباس و طلا و جواهر به هم قرض بدهند. مثلا همین موضوع انتقال طلا از ایران به ترکیه که پای شرکت سورینت و آقازاده‌های ترکیه را هم به ماجرا باز کرد. خدایی‌اش شما از خواهرتان طلا قرض نمی‌گیرید؟ به آقازاده‌های خواهرتان پول توجیبی نمی‌دهید؟ پس این مسائل طبیعی است.

طنزنویس اعتماد افزود: مسائل طبیعی که فقط در تهران رخ نمی‌دهد که هدیه گرفتن نمایندگان طبیعی باشد. البته فعلا در این برهه حساس کنونی هدیه گرفتن در ترکیه بیشتر رواج پیدا کرده تا هدیه دادن. پس می‌بینیم که در ترکیه هم به علت تشابه فرهنگی هدیه دادن طبیعی است. خوب است حالا تشابه فرهنگی داریم. اگر تفاوت فرهنگی داشتیم چه بر سر آقازاده‌های ترکیه می‌آمد؟

در آخر این طنزنوشته آمده: ما فکر می‌کردیم خاوری و ب- ز دیگر آخر مایه‌داری هستند. اصلا فکرش را نمی‌کردم یکهو سر و کله یک نفر به اسم ع – ض پیدا شود که همه پیش‌اش کم بیاورند.

مقبره ویران شهیدان مشروطه

Image caption عکس حمید فروتن، شهروند

شهروند در زیر این عکس خبر داده که آرامگاه شهیدان مشروطه به این سرنوشت افتاده و دیروز آقای مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران در بازدید از آن ابراز امیدواری کرد که برای مرمت بنایی که قبر میرزا جهانگیرخان صور اسرافیل و ملک المتکلمین در آن است بتوان کاری کرد.

برجی که ده سال است همه را منتظر گذاشته

سمیه قنبری در گزارشی در صفحه جامعه اعتماد از تخریب برج جهان‌نمای اصفهان نوشته که قصه‌یی است که انگار قرار نیست پایانی برای آن وجود داشته باشد. حدود یک دهه است که میدان نقش جهان اصفهان، یکی از آثار میراث جهانی، به دلیل ساخت برجی بلند در حریمش به مرکز توجه دوستداران میراث فرهنگی و یونسکو تبدیل شده است؛ برجی که پرونده تعدیلش از دولت هشتم به دولت یازدهم به ارث رسید تا دوستداران میراث منتظر باشند که آیا این‌بار کلید دولت یازدهم می‌تواند قفل ۱۰ ساله برج جهان‌نما را ، باز کند یا نه؟

در ادامه این گزارش آمده: با گذشت پنج ماه از آخرین مهلتی که یونسکو به ایران داده بود تا گزارش نهایی ۱۰۰ درصدی تخریب بخش‌های باقی مانده برج جهان‌نما را که حریم میدان نقش جهان را نقض کرده به این سازمان ارسال کند، می‌گذرد. در واقع این چندمین باری است که یونسکو به دلیل اهمال‌کاری سازمان میراث فرنگی کشور زمان تخریب و ارسال گزارش را تمدید کرده است.

گزارش اعتماد به این جا رسیده که: از زمستان ۸۴ و بازدید گروهی از متصدیان برنامه‌ریزی شهری یونسکو از محل میدان نقش جهان و نظر آنها برای کاهش ارتفاع برج جهان‌نما هشت سال می‌گذرد. به گفته این گروه میدان نقش جهان را نمی‌توان منفرد و مجزا از اطراف آن دید و آنچه در قالب بافت تاریخی اصفهان مانند کمربندی دور تا دور میدان نقش جهان را در برگرفته موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، تا میدان نقش جهان بتواند همچنان به عنوان یک اثر جهانی در فهرست یونسکو باقی بماند؛ تعدیلی که هنوز ادامه داد.

نظرتان درباره ماهواره

سعید هوشیار در صفحه طنزانه قانون با اشاره به این که وزیر ارشاد گفته بود ۷۱ درصد مردم تهران ماهواره دارند به طعنه نوشته از این سیاه نمایی جناب وزیر متعجبم. چرا باید اینجوری بشه؟ به همین خاطر مصاحبه ای را با مردم عزیز در سطح شهر انجام دادم. عده زیادی دور دوربین جمع شده اند. جا برای سوزن انداختن نیست. مصاحبه کننده سؤال را می‌پرسد و هر کس زورش بیشتر بود جواب می‌دهد. تمامی‌افراد مصاحبه شونده، افرادی با تیپ های فشن و امروزی هستند؛ چه بسا بهتر! مجری: ما می‌خواستیم بدونیم کدام یک از شما ماهواره دارید و کدام یک ندارید؟ نفر اول: بلــــــــــــه؟! برو آقا ماهواره چیه ما ماهواره نمی‌دونیم چیه اصلاً. من چه میدونم چنار کیه، سلطان سلیمان کیه... نفر دوم: نه آقا ماهواره کجا بود؟ ما که نداریم. شبکه چنده؟ شبکه سه؟ نود؟! آی لاو یو نود. نفر سوم که سعی دارد متفاوت حرف بزند اما صدایش نمی آید تا قطع می شود نفر چهارم: آقا من دارم! مجری: خب میشه بفرمایید چه تأثیراتی داره؟ نفر چهارم: بدبختی، بیچارگی، نحوست، یبوست، اصلاً آقا همه چی داره. یعنی همه جور تأثیر منفی رو زندگی آدم می‌گذاره! مجری: خب برنامه های صدا و سیما چطورن؟ نفر چهارم: عالین! شاد، خونساز، دفع سموم، کمک به درمان کبد چرب، آنتی باکتریال، لاغری، حلزون، مخصوصاً تبلیغاتش. من عاشق تبلیغاتم.

کارتون روز

Image caption محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط