توضیح نماینده پارلمان اروپا درباره دیدار با ستوده و پناهی

Image caption جایزه ساخاروف در محل سفارت یونان به پناهی و ستوده اهدا شد

یکی از نمایندگان پارلمان اروپا که به ایران سفر کرده بود، گفت که جعفر پناهی و نسرین ستوده سیاستمدار نیستند پس دیدار با آنها "حرکتی سیاسی" نبوده است.

جعفر پناهی، فیلمساز و نسرین ستوده، حقوقدان است. هر دو بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران بازداشت شدند. خانم ستوده زندانی شد و برای بیست سال از انجام کار حقوقی منع شد و در این سال ها اجازه خروج از کشور را ندارد. جعفر پناهی هم از فیلم سازی و سفر به خارج از کشور محروم شد.

ماریچه شخاکه، نماینده پارلمان اروپا که به همراه هیئتی به ایران سفر کرده بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که انتقاد ها به دیدار با این دو نفر برایش "شگفت آور" است، برای اینکه نسرین ستوده حقوقدان است و جعفر پناهی هنرمند.

دیدار هیئت اروپایی با این دو نفر در محل سفارت یونان انجام شد. در آنجا جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه، به این دو نفر اهدا شد. که به گفته خانم شخاکه، بزرگترین و بالاترین جایزه حقوق بشری اتحادیه اروپاست.

برخی از مسئولان قضایی، نمایندگان مجلس و رسانه های ایران معترض بودند که چرا این دیدار انجام شده است. آن طور که کاظم جلالی رئیس کمیته روابط پارلمان اروپا در مجلس ایران می گوید این دیدار با نظر مساعد محمد جواد لاریجانی، مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه، انجام شده است.

آقای جلالی که خود از مخالفان این دیدار است، می گوید که محمد جواد لاریجانی استدلال کرده که خانم ستوده و آقای پناهی دادگاه رفته اند و محکوم شده اند و چیزی هم برای "پنهان" کردن در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

حسین باستانی، تحلیلگر سیاسی در بی‌بی‌سی مخالفت های صورت گرفته با این دیدار را به "دومینوی تندروی" تشبیه می کند و می گوید: "اولین انتقادها از موضع عزت نظام که شروع می شود، برای بقیه اصولگرایان تندرو، نپریدن در این قطار مشکل است."

'ستوده به کارش ادامه می دهد'

جایزه ساخاروف بنا بود سال گذشته به این دو فعال ایرانی اهدا شود، اما از آنجا که اجازه دیدار به هیئت اروپایی داده نشده بود، آنها به ایران نیامدند.

خانم شخاکه گفت او شخصا خانم ستوده را برای دریافت این جایزه نامزد کرده بود.

این نماینده پارلمان اروپا همچنین گفت در ایران با مردم کوچه و خیابان صحبت کرده و به این نتیجه رسیده که نسرین ستوده برای بسیاری از مردم یک قهرمان است و گفت: "او به مبارزه برای حقوق بشر در ایران ادامه می دهد."

'برای هاشمی احترام قائلیم'

از دیگر اخبار جانبی مربوط به سفر هیئت اتحادیه اروپا به ایران، اعتراض گروهی به رئیس این هیئت بود که در دیدار با اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از جا برنخواسته بود. خانم شخاکه در جواب سوالی درباره رعایت نشدن عرف دیپلماتیک در این دیدار گفت که او و همکارانش به آقای رفسنجانی احترام می گذارند.

در ادامه او از تفاوت های فرهنگی سخن گفت و اینکه او چقدر در سفرش به ایران به فرهنگ میزبان احترام گذاشته است. از پوشیدن حجاب گرفته تا دست ندادن با مردان و اینکه وب سایت پارلمان اروپا در مجلس ایران فیلتر است و او نمی توانسته سخنرانی خود در ضدیت با تحریم ها علیه ایران را برای نمایندگان مجلس پخش کند.

به گفته این نماینده پارلمان اروپا، آنها علاوه بر دیدار با برادران لاریجانی، اکبرهاشمی رفسنجانی با شماری از نمایندگان مجلس ایران هم دیدار کرده بودند.

مطالب مرتبط