ایران از احتمال افزایش سطح مذاکرات کارشناسان اتمی خبر داد

Image caption عباس عراقچی معاون امور بین‌الملل وزارت خارجه ایران است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی این کشور با گروه ۱+۵ گفته است که سطح مذاکرات کارشناسی دو طرف ممکن است به معاونان وزرای خارجه ارتقا پیدا کند.

به گزارش رسانه های ایران آقای عراقچی ساعاتی پس از انتشار خبر توافق میان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ادامه مذاکرات کارشناسان بعد از تعطیلات کریسمس، گفت مذاکرات "پیشرفت اندکی" داشته است.

هدف این مذاکرات دستیابی به شیوه اجرای توافق ژنو موسوم به "برنامه اقدام مشترک" است که پیش از این میان وزرای خارجه گروه ۱+۵ و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دست آمد. بر اساس این توافق در برابر وقفه شش ماهه در توسعه برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی، تحریم های تازه ای علیه ایران وضع نمی شود و برخی از تحریم های پیشین هم معلق می شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفته ممکن است دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در سطح معاونان وزیر یا حداقل او و هلگا اشمیت برگزار شود "تا برخی مسائل که نیاز به تصمیم‌گیری دارد در همان جلسه تصمیم‌گیری شود."

هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا است.

آقای عراقچی گفته بر اساس توافق صورت گرفته با گروه ۱+۵ قرار شده است که ادامه مذاکرات "با حسن نیت" دنبال شود.

او گفته پس از توافق ژنو، معاون خزانه داری آمریکا با سفر به منطقه "فشارهایی به برخی کشورها برای اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان داشته که مجموعه این اظهارات و اقدامات، تحریک آمیز و خلاف حسن نیت و روحیه همکاری به عنوان لازمه اجرای توافق نامه ژنو محسوب می‌شود."

معاون وزارت امور خارجه ایران گفته دولت آمریکا "به علت امتیازاتی که به جمهوری اسلامی ایران داده با انتقاد و اعتراض نمایندگان مخالف در کنگره و دوستان منطقه‌ ایش اعم از رژیم صهیونیستی و دیگران مواجه شده " اما "به مقامات آمریکایی گفته‌ایم که نباید مشکلات داخلی و مشکلاتی را که با دوستانشان دارند با هزینه حقوق ملت ایران رفع کنند، این قطعا ناپسند است و ما با آن برخورد می‌کنیم."

دور دوم مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ شب گذشته در ژنو به پایان رسید. اولین دور این مذاکرات هم در وین انجام شد اما با همزمان با قراردادن نام ۱۹ فرد و شرکت ایرانی در فهرست تحریم های پیشین آمریکا، هیات ایرانی با ترک محل مذاکرات به تهران بازگشت.

ایران می گوید این اقدام هرچند نقض توافق ژنو نیست اما خلاف روح این توافق است.

مطالب مرتبط