یونسی: پست‌هایی کلیدی در آینده نزدیک به اقلیت‌های قومی و مذهبی داده می‌شود

علی یونسی
Image caption آقای یونسی در مورد سمت‌هایی که قرار است به اهل سنت سپرده شود توضیح نداده است

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی گفت که "در آینده بسیار نزدیک"، تعدادی از "پست های کلیدی و ارشد مدیریتی کشور" به اقلیت‌های قومی و مذهبی واگذار خواهد شد.

آقای یونسی در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا افزود که با توجه به "انتظار و درخواست بزرگان و معتمدان بلوچ و اهل سنت سیستان و بلوچستان از دولت"، به زودی "بخشی از مدیریت های ملی به اقلیت های قومی و مذهبی کشور و مشخصا بلوچ‌ها واگذار می شود".

این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که آقای یونسی دو هفته پیش گفته بود که دولت "موفق نشده است" استانداری یا وزارتخانه ای را در اختیار اقلیت های قومی و مذهبی قرار دهد.

آقای یونسی در آن زمان تاکید کرده بود که عدم توفیق در انتصاب اقلیت های قومی و مذهبی به برخی سمت‌های بالای حکومتی به معنای این نیست که دولت قصد انجام چنین کاری را در آینده ندارد.

دستیار ویژه حسن روحانی درامور اقوام و اقلیت‌ها، بدون توضیح بیشتر افزوده بود: "تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شده است که من به علت موانع و کارشکنی هایی که ممکن است پیش بیاید نمی توانم بگویم."

آقای یونسی در صحبت های تازه خود هم، راجع به سمت هایی که قرار است در آنها از اهل سنت استفاده شود توضیح بیشتری نداده است.

علی یونسی در مصاحبه با ایرنا، از "شناسایی افراد نخبه اقلیت های قومی و مذهبی" برای گسترش "سطح و دایره واگذاری های مسئولیتی به آنها" خبر داده است.

در دولت حسن روحانی، تاکنون برخی از کارشناسان اهل سنت در سمت هایی در حد معاون وزیر منصوب شده اند. با این حال، عدم انتصاب آنها به سمت های بالاتر، و به ویژه استانداری در استان های سنی نشین کشور، باعث انتقادهایی به دولت شد.

از زمان دولت موقت مهدی بازرگان، تاکنون هیچ یک از مدیران غیرشیعه در سمت هایی همچون وزارت، سفارت یا استانداری قرار نگرفته‌اند. گروهی از مسئولان تندروی حکومتی ایران و تعدادی از روحانیون ارشد شیعه، مخالف استفاده از اهل سنت در سمت های ارشد دولتی هستند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، حسن روحانی پس از رسیدن به ریاست جمهوری، برای اولین بار به ایجاد پست جدیدی تحت عنوان "دستیار ویژه رئیس جمهور ایران درامور اقوام، مذاهب و اقلیت های دینی" پرداخت و این مسئولیت را به علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی سپرد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، حسن روحانی کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان، از حمایت زیادی از سوی اقلیت های مذهبی و قومی برخوردار شد.

در این انتخابات، وی بیشترین درصد آرا را در استان‌های سنی نشین سیستان و بلوچستان (با ۷۳.۳ درصد) و کردستان (با ۷۰.۸۵ درصد) به دست آورد.

مطالب مرتبط