وزیر اطلاعات ایران در رابطه با دیدار هیئت اروپایی با پناهی و ستوده 'به مجلس می‌رود'

حق نشر عکس ISNA
Image caption اسماعیل کوثری پیش از نمایندگی در مجلس از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بود

اسماعیل کوثری، از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران گفته است که محمود علوی، وزیر اطلاعات در رابطه با دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی به مجلس خواهد رفت و به سئوال نمایندگان پاسخ خواهد داد.

آقای کوثری که عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس است به خبرگزاری فارس گفت: "فردا وزیر اطلاعات برای پاسخگویی در مورد دیدار هیئت اروپایی با ۲ نفر از فتنه‌گران به مجلس می‌آید و سؤال نمایندگان از مسئولان نیز تا روشن شدن موضوع، ادامه خواهد داشت."

او گفت: "پس از روشن شدن موضوع و مشخص شدن افراد مقصر در ارتباط با دیدار هیئت اروپایی با فتنه‌گران و یا کسانی که در این امر کوتاهی داشته‌اند افراد مقصر باید پاسخگوی اقدامات و یا احیانا کوتاهی‌های خود باشند."

چهره های محافظه کار نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ با عنوان "فتنه‌گر" یاد می کنند.

چند روز پیش هیئت پارلمانی اروپا در جریان سفر به ایران در جلسه‌ای در سفارت یونان، جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به نسرین ستوده، وکیل و جعفر پناهی، فیلمساز تحویل دادند.

اعطای این جایزه به این دو نفر که در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت، محکوم و زندانی شده بودند، با واکنش‌های گسترده چهره های محافظه کار و همچنین مراجع رسمی ایران رو به رو شد.

از جمله برخی از نمایندگان مجلس این دیدار را "خلاف عرف دیپلماتیک" و وزارت خارجه ایران آن را "مغایر با حسن نیت" بر شمرد و گفت که برخلاف "تذکرات قبلی" انجام گرفته است.

'تسامح در دقت'

حق نشر عکس Fars
Image caption نسرین ستوده و جعفر پناهی سال گذشته برنده جایزه ساخاروف شدند

روز گذشته کاظم جلالی، رئیس کمیته روابط پارلمان اروپا در مجلس ایران گفته بود که مجلس با این دیدار مخالف بوده اما این دیدار با موافقت محمدجواد لاریجانی، مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه صورت گرفته است.

هر چند آقای لاریجانی در واکنش گفت که آقای جلالی در بیان این سخنان "مقداری شتابزدگی به خرج داده و تسامح در دقت" داشته‌ است.

آقای لاریجانی به خبرگزاری مهر گفت: "روال کار بر این است که مسئولان محترم مجلس نظرات مختلف نهادها را می‌گیرند، ارزیابی می‌کنند و نهایتا تصمیم می‌گیرند آنچه به مصلحت است انجام دهند یا خیر و کسی نمی‌تواند مجلس را به انجام کاری مجبور کند. البته هیچکس در این مملکت موافق رفتار این هیئت در ملاقات با این افراد و اعطای جایزه به آن‌ها نبوده است."

محمدجواد لاریجانی که ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضاییه را نیز بر عهده دارد در این گفت و گو ضمن محکوم کردن این دیدار گفت: "اولا تقاضای ملاقات با افرادی که سابقه محکومیت دارند یا به نوعی درحال گذراندن محکومیت هستند، نیازمند هماهنگی‌های قضایی است و باز همه آن‌ها نیازمند هماهنگی‌های امنیتی است، ثانیا جایزه دادن به محکومین فتنه همانطور که اشاره شد اصلا یک توهین سیاسی است، ثالثا همه این امور مراحل تشریفاتی خاص خود را دارد، حتی موافقت با هر بخش از این تقاضاها باید براساس مراحل تشریفاتی خاصی صورت گیرد."

کاظم جلالی گفته بود که برای سفر این هیئت و بررسی شرط‌های آنها جلسه‌ای با حضور مدیرکل وزارت خارجه، نمایندگان وزارت اطلاعات و دو عضو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس (علاالدین بروجرودی و کاظم جلالی) برگزار شد.

به گفته او، "در این جلسه مدیر کل وزارت خارجه گفت که اخیرا سوسیالیست‌های اروپا به ایران آمدند و با دکتر محمدجواد لاریجانی دیدار کردند و خواستار این شدند که در سفر پارلمان اروپا با این دو نفر (آقای پناهی و خانم ستوده) ملاقات کنند و ایشان هم برای ملاقات با آنها موافقت کردند. ما قبل از این مخالفت کردیم و گفتیم که به عنوان مجلس با هر گونه ملاقاتی با کسانی غیر از مسئولین جمهوری اسلامی مخالفیم و دلیلش این است که آنها حرف‌های اپوزیسیون را زیاد شنیده‌اند یک بار هم حرف‌های خود ما را بشنوند."

"من با آقای محمدجواد لاریجانی تماس گرفتم و از ایشان پرسیدم شما چنین قولی داده‌اید؟ ایشان گفت من قول دادم به این دلیل که این افراد که در کشور جرمی مرتکب شده‌اند، محاکمه شده و مدت مجازاتشان را کشیده‌اند پس ما چه چیزی داریم مخفی کنیم پس اینها با هر کس می‌خواهند ملاقات کنند، ملاقات کنند. مگر در جمهوری اسلامی ایران چیزی برای پنهان کردن داریم. ما به عنوان قوه قضاییه موافق هستیم. ضمنا ایشان گفتند که این افراد آزاد هستند چطور می‌شود که به هیئت اروپایی گفت که با آنها ملاقات نکنند؟ البته آقای لاریجانی گفتند چون آنها مهمان مجلس هستند، هر چه شما نظر بدهید به همان عمل می‌کنیم. من هم تاکید کردم که مجلس با هر ملاقاتی خارج از برنامه مخالف است."

نسرین ستوده و جعفر پناهی سال گذشته برنده جایزه ساخاروف شدند که در آن زمان خانم ستوده دوره محکومیت خود را در زندان می گذراند و آقای پناهی نیز اجازه خروج از ایران را نداشت.

این جایزه‌ از سوی اتحادیه اروپا به کسانی اهدا می‌شود که اتحادیه اروپا عملکرد آنان را در زمینه دفاع از حقوق بشر ستایش می‌کند.

در پی اعطای این جایزه در سفارت یونان وزارت خارجه ایران در اعتراض کاردار این کشور در ایران را احضار کرد.

تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا در سفر به ایران چند روز پیش گفت که دیدار با خانم ستوده و آقای پناهی "یکی از برنامه های اصلی" سفر هیئت به ایران بود. او افزود که ملاقات با آنان یک ساعت طول کشید و در این ملاقات، خانم ستوده یک قطعه کاردستی خود شامل طرح هایی از آرم زندان اوین به رنگ های مختلف را به او هدیه داد و از این هدیه ابراز سپاسگزاری کرد.

قرار بود سال گذشته، هیئت اعزامی کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا از ایران دیدن کند اما به دلیل اصرار بر ملاقات با خانم ستوده و آقای پناهی، دولت ایران این برنامه را لغو کرد.