بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران - سوم دی

روزنامه های تهران یک روز بعد از اربعین حسینی، با چاپ عکس ها و گزارش هایی از مراسم عزاداری در این روز به سخنان رهبر جمهوری اسلامی در عزاداری دانشجویان و دانشگاهیان اهمیت داده اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه قانون

ادامه جنجالی که جناح تندرو علیه دیدار نمایندگان اتحادیه اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی به راه انداخته اند در حالی که نمایندگان مجلس و دولت هم هیچ مسوولیتی به دوش نمی گیرند، موضوع مقالاتی است که در آن ماجرا به طنزی تشبیه شده است که در آن همه از واقعیت فرار می کنند.

مرتضوی و بابک زنجانی

ماجرای تخلف های سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی و پافشاری نشریات اصلاح طلب در یافتن ارتباطات مرتضوی با بابک زنجانی سرمایه داری که این روزها نامش مدام در روزنامه هاست، در عین حال جست و جو برای یافتن ارتباطی بین این سرمایه دار با دستگیرشدگان در ترکیه که جنجالی هم در آن کشور به وجود آورده، از جمله گزارش هایی است که روزنامه های اصولگرا از آن کنار می گیرند اما روزنامه های مستقل و اصلاح طلب دنبال می کنند.

منصور بیطرف در مقاله ای در ایران روزنامه دولت با اشاره به آن جه به عنوان مبارزه با فساد مقامات دولتی در ترکیه مطرح شده به بخشی از گزارش ها اشاره کرده که نشان می دهد ترکیه طی دو سال گذشته حدود هشت میلیارد دلار طلا به ایران صادر کرده که ارزش سال گذشته آن بیش از شش میلیارد دلار بوده است.

به نظر نویسنده روزنامه دولت آن چه در این پرونده به ایران مربوط می شود به ریال پولتیتک مربوط می شود به معنای دیگر مصالح سیاسی آن روزها باید مدنظر باشد. ایران در دو سال گذشته مشمول شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفته بود. از یک سو دولت به دنبال کاهش یا رفع تحریم‌ها بود و از سوی دیگر به دنبال دور زدن تحریم‌ها؛

روزنامه ایران در نهایت نوشته اتفاقی که در ترکیه رخ داد و جناح مقابل دولت همسايه، آن را افشا کرد و پای ایران هم به میان آمده، نشان می‌دهد که دولت پیشین درصدد دور زدن تحریم‌ها بوده است. اما باید پرسید اگر این اتفاق برای ترکیه فساد است، آیا براساس موازین حقوقی ایران نیز این موضوع قابلیت پیگرد دارد؟

مهسا جزینی در گفتگو با رییس سابق سازمان تامین اجتماعی و در جست وجو یافتن سرنخ آشنایی سعید مرتضوی و بابک زنجانی، از او چند سووال پرسیده و وی جواب داده این ها ربطی به مدیرعامل و دوران یک‌ونیم‌ساله مدیریت اینجانب ندارد، مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد و مصوبه هیات‌مدیره و هیات‌امنا دارد.

خبرنگار گفته: ‌من می‌خواستم به بحث‌های دیگر سازمان هم برسیم. بحث استیضاح و قولی که شما به آقای حداد و توکلی دادید.

- من که عجله‌ای ندارم.

ما هم نداریم.

- شما صبر کنید من موارد دیگر را بگویم شما درباره بابک زنجانی می‌خواهید بدانید.

‌بله ولی من می‌خواهم سوال طرح کنم و شما پاسخ دهید؟

- اگر سوالتان منتفی است ختم کنید اگر درباره بابک زنجانی سوالی ندارید برویم سوال بعدی اگر دارید بگذارید من در ادامه همین مطلب جواب بدهم.

‌آقای مرتضوی یعنی شما می‌خواهید جواب را قبل از سوال بدهید؟ قاعده این است که اول سوال مطرح شود بعد سوال پاسخ داده می‌شود.

- شما مطرح کرده‌اید که درباره اینها سوال دارید. پس خطش بزنید که دیگر جزو سوالتان نباشد.

‌چه کسی گفته نداریم؟ ما درباره بابک زنجانی سوال داریم.

Image caption تیتر و طرح سعید نوروزی در شرق

- من هم می‌خواهم توضیح بدهم.

‌خب من هم می‌خواهم سوالم را اینطور مطرح کنم که شما چطور با بابک زنجانی آشنا شدید؟ این را جواب بدهید تا سوال بعدی!

- نه کل سوال‌های‌تان را درباره بابک زنجانی بپرسید تا من پاسخ دهم.

‌آقای مرتضوی مصاحبه که اینطوری نمی‌شود. زیبایی یک مصاحبه به این است که پرسش و پاسخ‌ها پشت‌سرهم بیاید. ما یک‌به‌یک سوال می‌کنیم و گاهی هم از دل پاسخ‌های شما باز سوال طرح می‌کنیم. ممکن است در هنگام پاسخ‌های شما برای ما سوال پیش‌ آید و این حق ماست که بپرسیم!

سیمرغ، خروس شد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق گفته ای از ابراهیم حقیقی را نقل کرده که «سیمرغ جشنواره فجر پارسال، خروس بود.» و به دنبال آن نوشته: اینکه چیز عجیبی نیست. وقتی بعد از هشت‌سال «زاینده‌رود» تبدیل به «میراینده‌رود» می‌شود و مرده‌شورش را می‌برند، «قطعنامه» تبدیل به «کاغذپاره» می‌شود، «منتقد» و «روشنفکر» تبدیل به «بزغاله» می‌شود، دیپلماسی تبدیل به «لولو» می‌شود، «مذاکره» تبدیل به «آفتابه» برای «آب‌ریختن به همان‌جایی که می‌سوزه» می‌شود، کیفیت فیلم‌ها از «اجاره‌نشین‌ها» به «اخراجی‌ها» تغییر می‌کند، «پرادو» تبدیل به «پراید» می‌شود و بخشی از «راست» می‌شود «انحرافی» و دستش کج می‌شود و... طبیعی است که سیمرغ به خروس تبدیل شود.

حتی بعید نیست «رخش» تبدیل به «خر» شود. خودمانیم قبلا پینوکیو برای اینکه آدم بشود خر شد، الان یک‌طوری شده که آدم‌ها خودشان را خر می‌کنند که بار این و آن را بکشند تا بلکه بتوانند بارشان را ببندند.حالا پا شویم برویم جلوی آینه ببینیم وقتی سیمرغ خروس شد و رخش خر، ما تبدیل به چی شدیم.

فرار همه از واقعیت

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به ماجرای دیدار نمایندگان پارلمان اروپا با نسرین ستوده جعفر پناهی نوشته این بیشتر به ماجرای طنز شبیه است که در آن پرتقال‌فروش گم شود.

نویسنده با بررسی اطلاعات موجود نتیجه گرفته: با وجود مخالفت در گفتار، مجلسی‌ها این ملاقات را پذیرفته و آن را قبول کرده‌اند.علاوه بر این اطلاق صفت دزدانه از سوی رییس محترم مجلس به این ملاقات چندان مفهوم نیست، آیا صرف اینکه ملاقات در یک سفارتخانه خارجی انجام پذیرفته، مذموم است؟ اگر هیات یادشده در یکی از سفارتخانه‌های اروپایی با نامبردگان ملاقات نمی‌کرد آیا این ملاقات باید در پارک یا خیابان انجام می‌شد؟

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشت : نمایندگانی که با هیجان در مورد ضعف‌های دیپلماسی دولت فریاد می‌زنند و اتهام‌های ریز و درشتی را علیه محمد‌جواد ظریف و همکارانش مطرح می‌کنند بهتر بود در این نقطه از خودشان انتقاد می‌کردند و به فرافکنی پناه نمی‌بردند.

صادق زیباکلام هم در شرق نوشته: برخی اصولگرایان که احساس می‌کنند موضوع «دندان‌گیر» و «مستمسک» خوبی برای حمله به وزارت‌خارجه پیدا کرده‌اند به‌شدت دستگاه دیپلماسی و وزارت اطلاعات را تحت‌فشار گذارده‌اند که چرا این ملاقات صورت گرفته؟ ملاقات در حقیقت بهانه‌ای شده تا آنکه دل پری از «ژنو» دارند دق و دلی آن را بر سر ملاقات در سفارت یونان خالی کنند.

به نوشته این استاد دانشگاه متاسفانه مسوولان هر سه قوه و سایران که در ارتباط با سفر هیات پارلمانی اروپا بودند که پس از شش‌سال صورت گرفت وقتی با هجمه‌‌ها مواجه شدند به جای قبول آنچه انجام شده بود، ناگهان خود را عقب کشیدند. به جای آنکه قرص و محکم پاسخ دهند و از منافع ملی کشور و آنچه که به خیر و صلاح بهبود روابطمان با اتحادیه اروپاست دفاع کنند با یک نهیب جبهه پایداری‌ها درون مجلس و بیرون مجلس، هریک انگشت اتهام را به سمت دیگری گرفتند.

به نوشته مقاله شرق: شاید تندروها نخواهند بدانند اما آیا مسوولان وزارت‌خارجه و کمیسیون سیاست خارجی مجلس از اهمیت رابطه با اتحادیه اروپا بی‌اطلاعند؟ در آن‌صورت چرا به جای سکوت و متهم‌کردن یکدیگر از آنچه صورت گرفته، همان توضیح رسمی را بیان نکردند که اینها شهروندان آزاد به شمار رفته و هنرمند و حقوقدان هستند و نظام ما از چنین دیداری، هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

گام اول را ایتالیا برداشت

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود خبر داده: ايران در سه روز اخیر ميزبان اولین وزير خارجه اروپايي بعد از ۸ سال تحریم شد. سفر خانم اما بونينو مي‌توانست مقدمه سفر مقامات اروپايي در سطح وزير خارجه و حتي فراتر از آن به تهران باشد. چنان كه در ديدار روز يكشنبه وزير خارجه ايتاليا با رئيس‌جمهوري نيز هر دو طرف بر تأثير مراوده ديپلماتيك ايران و ايتاليا بر تعامل با ديگر كشورهاي اروپايي تأكيد كردند.

به نوشته روزنامه ایران: انريكو لتا، نخست‌وزير ايتاليا نيز بلافاصله پس از سفر وزير خارجه دولتش به ايران، روي كار آمدن دولتي تازه در ايران را «يك فرصت» خواند كه نبايد بسادگي از آن عبور كرد.

امیدواری ها دارد تمام می شود

محمدصادق جنان‌صفت در مقاله ای در اعتماد نوشته: دولتمردان فعلی از روزي كه مسووليت كاري خود را شروع كردند بي‌محابا در افشاگري ناكارآمدي دولت‌هاي نهم و دهم سخن گفتند. دقت در گفتار اينان نشان مي‌دهد برخي از آنها مثل معاون اول رييس‌جمهور و وزير نفت با صراحت و تكرار بيشتري در اين حوزه صحبت كردند. اين البته خواست شهروندان بود كه مي‌خواستند گوشه‌يي از واقعيت‌هاي تحميل شده بر اقتصاد كلان و كسب و كار مردم را از زبان مسوولان جديد بشنوند.

به نوشته این اقتصاددان: اما اين روزهاي بازكاوي كارنامه دولت‌هاي قبلي و به تعبيري ماه عسل دولت يازدهم سپري شده و گروه اقتصادي كابينه به زمين سخت اقتصاد رسيده‌اند. اميدوارسازي فعالان اقتصادي كه در شروع فعاليت دولت بخش مهمي از سخنان مسوولان راتشكيل مي‌داد امروز اما از طرف فعالان با ترديد مواجه شده است.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: انتظار مي‌رفت دولت جديد از سختگيري عليه توليد اجتناب كند مسوولان سازمان‌هاي نظارتي هنوز به رفتار سختگيرانه به ويژه تحميل قيمت‌گذاري دولتي ادامه مي‌دهند. واقعيت اين است كه زمين اقتصاد زمين سختي است و در اين زمين بايد حرفي زد و ادعايي كرد كه بتوان آن را اجرا كرد. زير پوست اقتصاد ايران حركاتي پنهان و پيدا وجود دارد كه اگر به عبور از تورم و ركود منجر نشود، اميدها نقش بر آب خواهند شد.

به نام كارگران، به كام ديگران!

مهدي آيتي در مقاله ای در آرمان نوشته سازمان تامين اجتماعي در بيش از نيم قرن گذشته همواره به دليل اشكالات ساختاري قبل از آنكه به نفع كارگران و مستمري‌بگيران کار کند به سود دولت‌ها بوده و به صورت قلك و حياط‌خلوت دولت ايفا نقش نموده است. اگر كارگران و مستمري بگيران بيمه پرداز به جاي واريز 30درصد حقوق خود در طول 30 سال به صندوق تامين اجتماعي، آن را در سپرده مركب درازمدت بانك‌ها يا بيمه عمر بگذارند يا آن را تبديل به طلا و دلار نمايند به مراتب بيشتر سود مي‌برند تا اينكه آن را به صندوق تامين اجتماعي بسپارند!

به نوشته این کارشناس: سازمان تامين اجتماعي چه قبل و چه بعد از انقلاب هرگز نتوانسته نه در موضوع درمان كارگران و نه در موضوع رفاه و بازنشستگي آنها واقعا دردي از مردم متوسط و پايين جامعه را دوا کند. این سازمان با ثروت هنگفتي كه از پول كارگران در طول سال‌هاي متمادي دريافت كرده، هرگز نتوانسته به عنوان يك سازمان سالم و موفق اقتصادي – اجتماعي عمل كند و همواره يا مورد سوء مديريت قرار گرفته يا مورد سوءاستفاده‌هاي مالي و رانتي واقع شده است.

مقاله آرمان با اشاره به گزارش های تازه ای که از ریخت و پاش و فساد در سازمان تامین اجتماعی خبر می دهد نوشته اين سازمان از پول مردم بسيار ثروتمند شده است حق ندارد در يك سيستم دولتي، غير دلسوزانه باعث حيف و ميل پول مردم بشود كه امروز ما شاهد آن هستيم كه اين سازمان بسيار ثروتمند چگونه مقروض، بدهكار و ورشكسته شده است!

وي‌چت اگر نيست، نيسان آبي هست هنوز

احسان پيربرناش در صفحه طنزانه قانون نوشته: جهان سوم جايي ا‌ست كه تلويزيون بي‌وقفه تو را به بچه‌دار شدن ترغيب مي‌كند اما سه روز بعد وي‌چت را به‌ واسطه ضدتبليغات همان صدا و سيما فيلتر مي‌كنند كه مبادا به كسي بگويي دوستت دارم. البته اين اصلا بهانه خوبي نيست كه بگوييد چون نمي‌توانستيد با كسي آشنا شويد و ازدواج كنيد، بچه‌دار نشديد. اينها همه‌اش بهانه است. آدم اگر فعل خواستن را صرف كند، از طريق گرده‌افشاني هم مي‌تواند بچه‌دار شود.

نویسنده معتقد است: با اين تفاسير براي آشنايي دختر و پسر چند راه بيشتر نمي‌ماند. و خود یکی از روش های منحصر آشنایی را توصیف کرده: هر خانواده ايراني يك نيسان آبي مي‌خرد و پشت آن عكسي از داماد، به همراه مشخصات و مهارت‌هاي فردي او مي‌نويسد. پشت نيسان، به‌نوعي نقش پروفايل داماد را در اين روش ايفا مي‌كند، منتها تعويض عكس و ويرايش مشخصات كاربري به راحتي وي‌چت و فيس‌بوك نيست. اگر خانواده‌اي دو پسر مجرد دارد، استفاده از پشت خاور مي‌تواند كارآمدتر باشد.

Image caption کولاژ طنزانه قانون یا بی قانونی