سازمان محیط‌زیست ایران خواستار واردات 'بنزین استاندارد' شد

حق نشر عکس IRNA
Image caption توان تولید "بنزین استاندارد" در ایران، کمتر از نیمی از میزان مصرف روزانه کشور است

سازمان حفاظت از محیط زیست ایران خواستار واردات "بنزین استاندارد" برای رفع بحران آلودگی هوا به ویژه در تهران شده است.

در روزهای گذشته، آلودگی هوا در پایتخت ایران باز هم بالاتر گرفته و از جمله به تعطیلی برخی از مدرسه‌های تهران در روز چهارشنبه منجر شده است.

استانداری تهران اعلام کرده که به خاطر آلودگی هوا، روز چهارم دی ماه، همه مهدکودک‌ها و دبستان‌ها در پایتخت و همچنین همه مدرسه‌های شهرستان ری تعطیل اند.

خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر روز سه‌شنبه سوم دی ماه گزارش داد که کاهش عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵، انتقادهای سازمان حفاظت از محیط زیست را در پی داشته است.

این نهاد که رئیس آن معاون رئیس‌جمهوری ایران است، یکی از دلایل آلودگی شدید هوای کلان‌شهرها را توزیع‌نشدن بنزین با استاندارد یورو بر شمرده است.

سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست، کیفیت سوخت خودروها در ایران را "بسیار بحرانی" خوانده است.

به گفته این مقام دولتی، سازمان حفاظت از محیط زیست ایران جلسات متعددی با وزارت نفت داشته تا کیفیت بنزین تولید داخل کشور بهبود داده شود.

آقای متصدی می‌گوید بنزین تولید داخل نه فقط برای مصرف کل ایران بلکه حتی برای مصرف کلان‌شهرها هم کافی نیست و به همین خاطر سازمان محیط زیست پیشنهاد داده است که بنزین استاندارد از کشورهای دیگر وارد شود.

'‏۳۰ میلیون لیتر از ۷۰ میلیون'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آلودگی هوا بارها تهران و دیگر کلان‌شهرهای ایران را به تعطیلی کشانده است

طبق آمار رسمی به طور متوسط روزانه نزدیک به ۷۰ میلیون لیتر بنزین در ایران سوزانده می‌شود که این رقم بیشتر از میزان تولید داخلی است.

به نوشته خبرگزاری مهر، ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ در پالایشگاه‌های نفت ایران به بیش از ۳۰ میلیون لیتر در روز رسیده که این معادل کمتر از نصف بنزین مصرفی روزانه است.

در هفته‌های گذشته معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، گفته بود که بنزین تولید داخل کشور، استانداردهای لازم را ندارد.

طبق آمارها، ایران تا سال ۱۳۸۸ حدود ۴۰ درصد از بنزین مورد نیاز را وارد می‌کرد ولی در پی تحریم‌های شدید آمریکا و اروپا که از جمله واردات سوخت را هدف گرفتند، تولید بنزین داخلی افزایش گرفت.

در سال‌های گذشته گروه‌هایی از کارشناسان و از جمله خانم ابتکار درباره کیفیت پایین بنزین تولید داخل و بنزین وارداتی هشدار داده‌اند و حتی حرف از وجود مواد خطرناک در این محصولات بوده است.

معصومه ابتکار اخیرا در پاسخ به انتقادهای داریوش مهرجویی کارگردان سینما درباره آلودگی هوا، بنزین توزیع‌شده در ایران را "بیماری‌زا" خواند.

مقامات دولتی وقت، همواره این انتقادها را رد کرده و از کیفیت بنزین توزیع‌شده دفاع می‌کردند.