آیت‌الله مکارم‌شیرازی: در مساله حقوق بشر نمی‌توان با غربی‌ها توافق کرد

Image caption آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه، گفته ایران "اگر در مساله اتمی با غربی ها به توافق برسد، در زمینه حقوق بشر، نمی تواند."

به گزارش خبرگزاری مهر، این مرجع تقلید، گفته که کشورهای غربی برای محکوم کردن مخالفان شان، از حقوق بشر به عنوان یک ابزار استفاده می کنند.

مدافعان حقوق بشر از جمله فعالان و برخی از حقوقدان های ایران می گویند که ایران باید با پذیرش برخی از مهمترین ارزش های جهانی حقوق بشری که بعضا در قوانین ایران هم بازتاب دارد، مسائل بنیادین حقوق بشر را رعایت کند. از جمله این مسائل، حق دادرسی عادلانه با حضور وکیل مدافع و امکان تجدیدنظرخواهی و جلوگیری از اعدام افرادی است که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی گفته که باید اصول حقوق بشر اسلامی در کشورهای دیگر ترویج شود. او ساکن شهر مذهبی قم در مرکز ایران است.

آیت الله مکارم شیرازی مشخصا به مذاکرات اتمی اشاره کرده و گفته "باید توجه کنیم که چگونه با آنها مذاکره می‌کنیم، ممکن است بعد از حل شدن مساله انرژی هسته‌ای آنها بخواهند از طریق مساله حقوق بشر مورد ادعای خود وارد مذاکرات شوند."

آقای مکارم گفته کشورهای غربی "اصرار دارند که آن تعریف خود از حقوق بشر را بر ما تحمیل کنند، اگر آزادی بیان است پس ما هم آزادیم که حرف خود را بزنیم و چیزی نباید بر ما تحمیل شود، اصلا سئوال این است که چرا آنها باید تعریف خود را بر ما تحمیل کنند و ما نتوانیم این کار را انجام دهیم."

پیش از این صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در جلسه مسئولان قضایی، با انتقاد از مخالفت‌‌ با حکم اعدام گفته بود "مخالفت با اعدام، در واقع مخالفت با حکم اسلام است زیرا قصاص نص قرآن کریم است."

آقای لاریجانی گفته بود "دستگاه قضا به حرف های بی‌منطق و دروغ توجهی ندارد و با صلابت به کار خود ادامه می‌دهد زیرا معتقدیم عالی‌ترین ارزش های حقوق بشری در اسلام به رسمیت شناخته شده است."

مطالب مرتبط