تدوین طرح 'غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم' در مجلس ایران

Image caption هدف از تهیه طرح غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم 'مقابله به مثل' با اقدام های کنگره آمریکا عنوان شده است

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در گفت‌وگو با رسانه‌ها از امضای طرح غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ۱۰۰ نماینده مجلس خبر داده‌اند.

مهدی موسوی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت که این طرح دو فوریتی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

به گفته آقای موسوی‌نژاد با تصویب این طرح، در صورت 'تشدید تحریم‌ها ، وضع تحریم‌های جدید و تعرض به حقوق هسته‌ای ایران' توسط گروه ۱+۵، دولت ملزم می‌شود که زیرساخت‌های هسته‌ای فردو و نطنز را تکمیل کند.

او هدف از تهیه این طرح را 'مقابله به مثل با کنگره آمریکا در جهت تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران" عنوان کرده است.

هفته گذشته ۲۶ سناتور آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، طرحی را برای تحریم بیشتر صنعت نفت ایران آماده کردند.

هرچند کاخ سفید که مخالف اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران است، گفت در صورت تصویب طرح تحریم‌ها در سنا، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

تلاش نمایندگان کنگره برای به جریان انداختن طرح تحریم‌های تازه علیه ایران، با واکنش منفی مقام‌های دولت و محافظه‌کاران در ایران روبرو شده است.

پیش از این محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران از تهیه طرح غنی‌سازی ۶۰ درصدی در مجلس خبر داده بود.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم امروز، چهارشنبه به خبرگزاری خانه ملت گفت: "در مقدمه این طرح ذکر شده در صورتی که طرف غربی به توافقات عمل نکند و درصدد اعمال تحریم‌های جدید باشد و حقوق ملت ایران را رعایت نکنند، در این صورت دولت ملزم است که غنی‌سازی را تا مرز۶۰ درصد ارتقا دهد."

اظهارات نمایندگان درباره تقدیم طرح غنی سازی ۶۰ درصدی به هیئت رئیسه مجلس در حالی منتشر می شود که یکی از اعضای این هیئت به خبرگزاری ایرنا گفته است که هیئت رییسه هنوز این طرح را دریافت نکرده است.

مطالب مرتبط