دفتر رئیس جمهوری ایران 'مطالب نادرست' منتسب به او را تکذیب کرد

Image caption سالنامه ۲۰۱۳ پروجکت‌سیندیکیت

دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران شامگاه سه‌شنبه، ۳ دی با صدور اطلاعیه‌ای انتشار 'برخی اخبار، مطالب و اقوال نادرست' و انتساب آن به رئیس‌جمهوری ایران را 'در روزهای اخیر' غیرمستند و فاقد اعتبار دانسته است.

در اطلاعیه دفتر رئیس‌جمهوری ایران به خبر یا مطلب مشخصی اشاره نشده است.

این اطلاعیه دو روز بعد از چاپ مقاله‌ای منتسب به آقای روحانی در یک روزنامه آلمانی منتشر شده است.

روزنامه زوددویچه سایتونگ روز یک‌شنبه، اول دی (۲۲ دسامبر)، سرمقاله خود را به قلم آقای روحانی منتشر کرد که در آن نوشته شده بود ایران خواهان بهبود روابط دوجانبه با آمریکا و کشورهای غربی دیگر است.

در این مقاله منتسب به آقای روحانی آمده است: "ما تلاش می‌کنیم تا از ایجاد موانع تازه در روابط ایران و ایالات متحده جلوگیری کنیم و همچنین می‌خواهیم تنش‌های به‌جامانده از گذشته را از میان برداریم."

روز دوشنبه ۲۳ دسامبر، این بخش از مقاله بدون اشاره به منبع خاصی در توییترِ انگلیسی‌زبان منتسب به آقای روحانی بازنشر شد.

اصالت توییتر منسوب به آقای روحانی رسما تایید نشده است، اما با توجه به اخبار و تصاویری که تاکنون از طریق این حساب توییتری منتشر شده، به نظر می‌آید گردانندگان آن دسترسی بدون واسطه به آقای روحانی داشته باشند.

با وجود بازنشر بخش‌هایی از مقاله توسط توییتر آقای روحانی، محمدرضا صادق، مشاور او روز دوشنبه به ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: "موضوع نگارش و انتشار مطلبی با عنوان سر مقاله یک روزنامه آلمانی توسط رئیس جمهوری ایران از اساس کذب محض است."

'کاملا واقعی'

اما "پروجکت‌سیندیکیت" نهادی که می‌گوید این مقاله برای انتشار در سالنامه‌اش تهیه شده، با رد این تکذیب‌، آن را 'کاملا واقعی' خوانده است.

گروه پروجکت‌سیندیکیت، خود را بزرگترین مجمع برای گردآوری و انتشار دیدگاه کارشناسان، برندگان نوبل، دولتمردان، اقتصاددانان، متفکران سیاسی، دست‌اندرکاران امور تجاری و دانشگاهیان معرفی می‌کند.

این گروه گفته است تا کنون حدود ۷۰ میلیون نسخه از بیش از ۵۰۰ اثر را در ۱۵۰ کشور منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقاله منتسب به آقای روحانی توسط پروجکت‌سیندیکیت برای چاپ در اختیار روزنامه زوددویچه سایتونگ، از مشترکان این گروه گذاشته شده است.

این نهاد در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در توییتر، تکذیب مشاور آقای روحانی را رد کرده و نوشته است: "او آزاد است که هر چه را که می‌خواهد تکذیب کند."

از بیل گیتس تا اهود باراک و روحانی

سالنامه سال ۲۰۱۳ پروجکت‌سیندیکیت که نسخه الکترونیک آن اکنون قابل خریداری است، مجموعه‌ای از مقالات گروهی از چهره‌های سرشناس از سرتاسر دنیا را منتشر کرده است.

در فهرست نویسندگان مقالات این سالنامه اسامی افرادی مانند، بیل گیتس، رئیس هیئت مدیره مایکروسافت، کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول، جورج سوروس، سرمایه‌گذار مشهور، جورج اوزبورن، وزیر دارایی بریتانیا و اهود باراک، سیاستمدار اسرائیلی در کنار نام حسن روحانی دیده می‌شود.

در اطلاعیه روز سه‌شنبه دفتر ریاست جمهوری ایران، بدون اشاره به این مقاله، گفته شده مواضع و دیدگاه‌های رییس‌جمهوری ایران صرفاً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی او یا با تأیید صریح این دفتر اعلام می‌شود.

این مقاله نقل یا انتساب هر گونه مطلبی جز از طریق دفتر ریاست جمهوری به او را "فاقد اعتبار و اصالت" و مسئولیت حقوقی آن را متوجه ناشر دانسته است.

مطالب مرتبط