انتقاد دادستان کل ایران از وزارت اطلاعات به خاطر ملاقات های هیات اروپایی

محسنی اژه ای
Image caption محسنی اژه ای از پرداخت "کمک مالی" هیات پارلمان اروپا به خانم ستوده و آقای پناهی انتقاد کرده، هرچند به تاکید رئیس این هیات، هیچ وجهی به این دو نفر پرداخت نشده است

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران با تاکید بر اینکه نهادهای امنیتی باید در ارتباط با ملاقات هیات پارلمان اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی "فعال" می شدند گفت: "به ویژه وزارت اطلاعات در این باره باید پیگیر موضوع می‌شد و ماجرا را منتقل می‌کرد."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای محسنی اژه ای چهارشنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) "دیدار مخفیانه و بدون هماهنگی هیات پارلمانی اروپا با دو محکوم امنیتی" را محکوم کرده و آن را "بسیار زشت، بد و خلاف امور دیپلماتیک" دانسته است.

هیات پارلمانی اروپا در جریان سفر چند روز پیش خود به تهران، در جلسه‌ای در سفارت یونان جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به نسرین ستوده وکیل و جعفر پناهی فیلمساز ایرانی تحویل داد. این جایزه از سوی اتحادیه اروپا به سازمان ها یا شخصیت های برجسته ای تقدیم می‌شود که برای ترویج حقوق بشر و آزادی اندیشه اقدامات قابل توجهی انجام داده باشند.

اعطای چنین جایزه ای به این دو نفر که در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت، محکوم و زندانی شده بودند، با واکنش‌ گسترده چهره های محافظه کار ایران رو به رو شد.

دادستان کل ایران با ذکر اینکه "هیات اروپایی برای این دیدار هیچ هماهنگی و استعلامی از دستگاه قضایی نکرده" اظهار داشته که "اگر کسی هم در این باره صحبت کرده از منظر و جایگاه مسئولیت خودش بوده و نظر قوه قضائیه نبوده است."

اگرچه آقای محسنی اژه ای از "کسی که در این باره صحبت کرده" نام نبرده است، اما به نظر می رسد اشاره او، به محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران باشد.

انتقاد از 'دیدار مخفیانه'

در پی بالاگرفتن بحث در مورد ملاقات هیات اروپایی با خانم ستوده و آقای پناهی، کاظم جلالی، رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا، گفت که مجلس با این دیدار مخالف بوده اما محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، با آن موافق بوده است.

در واکنش به این سخنان، آقای لاریجانی اظهار داشت که با اهدای جایزه به خانم ستوده و آقای پناهی موافق نیست و افزود که مسئولان ممکن است در مورد ملاقات های هیات های خارجی نظر نهادهای مختلفی را بپرسند اما نهایتا خود، تصمیم گیرنده هستند.

سخنان آقای لاریجانی ظاهرا حکایت از این داشت که وی با ملاقات هیات پارلمان اروپا با این دو شخصیت ایرانی موافق بوده ولی مسئولیت انجام این دیدار و اتفاقاتی که در جریان آن به وقوع پیوسته را متوجه نهادهای دیگری می داند.

تاریا کرونبرگ، رئیس هیات پارلمان اروپا، اخیرا در مصاحبه بی‌بی‌سی فارسی گفت که قبل از سفر به ایران، فهرستی از کسانی که قصد دیدار با آنها را داشته را به مسئولان این کشور داده که شامل خانواده های برخی زندانیان سیاسی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز می شده اما از میان آنها، تنها ملاقات با خانم ستوده و آقای پناهی برندگان جایزه ساخاروف ممکن شده است.

خانم کرونبرگ در ارتباط با ملاقات با این دو برنده جایزه ساخاروف گفت که در جریان ملاقات، به آنها کتاب‌ها و مطالبی درباره مراسم جایزه ساخاروف تقدیم شده اما مبلغ نقدی این جایزه یا هیچ چیز دیگری نظیر آن داده نشده است. وی افزود: "البته آنها هر زمان که بتوانند به بروکسل بیایند خوشحال خواهیم شد که [مبلغ نقدی] جایزه را به آنها بدهیم."

علی رغم تاکید رئیس هیات پارلمان اروپا بر عدم پرداخت وجه نقدی جایزه ساخاروف، غلامرضا محسنی اژه ای در اظهارات امروز، از پرداخت چنین جایزه ای انتقاد کرده است.

آقای محسنی اژه ای گفته است: "دیدار مخفیانه با محکومان امنیتی براساس آنچه نقل شده و کمک مالی به آنان، خلاف عرف است."