مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ٥ دی

روزنامه‌های حامی دولت تیتر اول خود را به حسن روحانی اختصاص داده‌اند که نسبت به "دروغ‌پردازی‌ زنجیره‌ای" برخی از رسانه‌ها و سایت‌های خبری هشدار می‌دهد، اما روزنامه‌های جناح مقابل با سکوت در این باره، اظهارات رئیس قوه قضائیه علیه "اصحاب فتنه" را برجسته کرده‌اند.

شنوندگان عاقل، گویندگان دروغگو

حمید تهرانی، در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است در همین ماه‌های نخست فعالیت دولت، حجم اطلاعات نادرست و دروغ که از جانب محافظه‌کاران به خورد شهروندان ایرانی داده شده چنان بوده که اعتراض همکاران حسن روحانی و اکنون خود او را برانگیخته است.

به نوشته آقای تهرانی، نقل خبرها و اظهارات تعجب‌برانگیز از قول منابعی که نمی‌خواهند نامشان فاش شود یا مقام‌های آگاهی که حجاب بر سر کرده و در پنهان فقط آگاهی‌های خود را در اختیار خبرگزاری‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار می‌گذارند، همه و همه با هدف ایجاد بدبینی و سردرگمی شهروندان ایرانی در قبال رفتارهای دولت تدبیر و امید صورت می‌گیرد.

در پایان این سرمقاله آمده که اتفاق تاسف‌بار آنجاست که گاهی همین اطلاعات دروغ مثلا در مورد وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای تلاش برای استیضاح شده و دستیاران برخی از همین کسانی که برای استیضاح نعمت‌زاده تلاش می‌کنند در تماس با رسانه‌ها خواستار جنجال‌‌آفرینی علیه وزیر می‌شوند.

به نظر نویسنده نمی‌توان از چنین کسانی انتظار رعایت اخلاق و پای‌بندی به راستگویی داشت، در عوض می‌توان به شهروندان کشور توصیه کرد که در مقام شنونده، عاقل باشند.

عاملان مشکلات امروز معرفی شوند

محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه و دانشگاه در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است جامعه باید به مسائل اصلی و ریشه‌ای بپردازد، فرض این که رئیس جمهور یازدهم با آقای شجریان دیدار کرده است یا اصلا چنین دیداری رخ نداده است، آیا مسئله اصلی کشور محسوب می‌شود؟ چرا باید ذهن جامعه به مسائل انحرافی و نامربوطی مشغول شود که سودی برای منافع ملی ندارد.

در ادامه این سرمقاله آمده که اگر مسائل تلخ سال ۸۸ نبود برخی نمایندگان تندرو مجلس برای توجیه تخلفات دولت گذشته چه چیزی را مطرح می‌کردند؟ متاسفانه به نظر می‌رسد طرح این گونه ادعاها و مسائل برای گرفتن فرصت جهت پوشاندن تخلفاتی است که در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

بدین ترتیب سوء استفاده کنندگان از منابع در سال‌های گذشته در سایه امن این جوآفرینی‌ها قرار خواهند گرفت و باید تلاش شود تا عاملات و مسببان مشکلات موجود به مردم معرفی شوند تا افکار عمومی در مورد آنها قضاوت کند.

حرمت این حریم را نشانه رفته‌اند!

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود از احتمال دیدار محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران با برخی از مراجع تقلید قم خبر داده و به شدت آن را نقد کرده است.

به نظر نویسنده این ملاقات احتمالی برای به اصطلاح سفید کردن پرونده سران فتنه ۸۸ تدارک دیده شده است و در پی آنند که با انجام این ملاقات و سوء استفاده از جایگاه مورد احترام مراجع عظام تقلید آن هم در سالروز ۹ دی، خیانت و جنایت فتنه‌گران را از اذهان عمومی بزدایند.

به نوشته آقای شریعتمداری تلاش برای انجام ملاقات آقای خاتمی با برخی از مراجع تقلید قم، توطئه خطرناکی است که نتیجه آن به نظر او خدشه به جایگاه رفیع مراجع عظام تقلید خواهد بود.

به اعتقاد مدیر مسئول روزنامه کیهان، اصحاب فتنه در حالی برای انجام ملاقات خاتمی با برخی از مراجع عظام تلاش می‌کنند که خاتمی علاوه بر سکوت همراه با حمایت از وقایع عاشورای سال ۸۸ نمونه‌های دیگری از این دست اقدامات را در مواضع و عملکرد خود دارد.

خلاصه آقای شریعتمداری ابراز امیدواری کرده که مراجع تقلید در قم با آقای خاتمی دیدار نکنند.

استیضاح وزیر صنعت ضرورتی ندارد

حسین گروسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در روزنامه قانون نوشته است؛ بسیار غیرمنطقی است که انتظار داشته باشیم مشکلاتی که طی هشت سال گذشته حوزه صنعت کشور را به ورطه نابودی کشاند، تنها در پنج ماه اول آغاز کار محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر فعلی، رفع شود.

به اعتقاد این نماینده مجلس از زمان روی کار آمدن آقای روحانی به عنوان رئیس دولت و حضور آقای نعمت‌زاده، بارقه‌ای از امید در میان فعالان اقتصادی و صنعت‌گران به وجود آمده و استیضاح او می‌تواند، موجب فروکش شدن این امید در حوزه اقتصاد و صنعت در کشور شود.

این در حالیست که بسیاری از دلایل عنوان شده برای وزیر ربطی به فعالیت دولت یازدهم نداشته و میراث به جای مانده از دو دولت گذشته است.

تخمین تورم سال بعد با فرض ادامه وضع موجود

مهران دبیرسپهری، در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که نرخ تورم در پایان سال آینده با فرض ادامه وضع موجود باید حدود ۱۷ درصد باشد. اگر دولت تدبیر و امید، هدف‌گذاری برای مقدار کمتر از ۱۷ درصد را مدنظر قرار دهد، به معنی آن است که قصد دارد نسبت به دولت احمدی‌نژاد انقباضی‌تر عمل کند و اگر هدف‌گذاری معادل یا بیشتر از ۱۷ تا ۲۰ درصد را مدنظر قرار دهد، به معنی آن است که بانک مرکزی همچنان مانند ۲۴ سال گذشته سراب تامین آن برای اقتصاد تشنه به آب این کشور شناخته می‌شود.

به نوشته آقای دبیرسپهری، اگر معتقدیم مسکن مهر با پول فقرا و از جیب مردم غیرمنتفع ساخته شده است که البته همین‌طور است، بنابراین آن رشد اقتصادی که ناشی از پول بانک مرکزی ایجاد شود هم از جیب فقرا خواهد بود و با همین استدلال غیرقابل پذیرش است.

البته فرض نویسنده سرمقاله این بوده که نرخ ارز تا پایان سال آینده ثابت باشد.

پسرفت ایران، پیشرفت ژاپن

مهدی مهدوی‌کیا، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران در روزنامه شرق نوشته است که حضور موثر و پرتعداد بازیکنان ژاپنی در فوتبال اروپا ثمره سال‌ها کار ریشه‌ای در این کشور است. در این ده سال ژاپنی‌ها آنقدر پیشرفت کرده‌اند که اکنون این اروپایی‌ها هستند که برای جذب بازیکنان آنها تلاش می‌کنند.

به نوشته آقای مهدوی‌کیا، هنگامی که در اواخر دهه ۹۰ میلادی کریم باقری، علی دایی و خداداد عزیزی به بوندس لیگا راه پیدا کردند، درخشش آنها در را به روی دیگر ایرانی‌ها بازکرد. پس از یکی دو سال ایران بیش از ۱۰ بازیکن در اروپا داشت. برای ژاپنی‌ها هم این قصه تکرار شده اما فرق ژاپنی‌ها با ما این بود که آنها این در را بازنگه داشتند.

به نوشته آقای مهدوی‌کیا، این که در حال حاضر ژاپنی‌ها بازار فوتبال اروپا را از دست ایران خارج کرده‌اند، یک حقیقت است. یک زمانی ما آقای آسیا بودیم و الان ژاپنی‌ها این عنوان را در دست دارند. آمار لژیونرهای ژاپنی و کیفیت آنها ثابت می‌کند که ژاپن در سال‌های اخیر پیشرفت داشته و ما پسرفت.

مطالب مرتبط