تکذیب ادعای مشاور روحانی درباره تغییر موضع آیت‌الله منتظری برای رفع حصر

Image caption تعهد آیت‌الله منتظری برای رفع حصر تکذیب شده است

احمد منتظری، پسر آیت‌الله حسینعلی منتظری، ادعای حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی درباره تغییر موضع پدرش برای خروج از حصر خانگی را تکذیب کرده است.

آقای منتظری، در تکذیبیه‌ای نوشته است: "در قبال رفع حصر آیت‌الله منتظری هیچ‌گونه تعهدی، نه کتبا و نه شفاها، از طرف مرحوم پدر و هیچ یک از فرزندان و بستگان ایشان وجود نداشته است."

به تازگی حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی در مصاحبه با مجله اندیشه پویا، چاپ تهران، گفته بود رفع بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد منوط به تغییر موضع آنان است.

او با مقایسه وضعیت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد با آیت‌الله منتظری گفته بود: "درباره آقای منتظری به رغم این که شاید فرزندانشان حاضر نباشند قبول کنند اما حصر آقای منتظری برداشته نشد مگر این که آیت‌الله منتظری هم قبول مسئولیت کرد."

احمد منتظری در تکذیب ادعای مشاور حسن روحانی به مصاحبه‌ای که آیت‌الله منتظری در زمان پایان بازداشت خانگی خود با بی‌بی‌سی فارسی داشته استناد کرده است.

آیت‌الله منتظری در آن مصاحبه گفته بود: "مسئولین با داماد من و پسر من صحبت کرده‌اند و گفته‌اند که می‌خواهند مقدماتش را فراهم کنند؛ و گفتند که در سایت‌ها هم بوده که فرزندان من تقاضای عفو کرده‌اند، اینها دروغ است؛ فرزندان من از کسی تقاضا نکرده‌اند و تقاضا هم نخواهند کرد؛ خود آن‌ها چنانچه صلاح می‌دانند رفع حصر کنند، نمی‌دانند که خوب ما هستیم، الحمدلله صابر و بردبار هم هستیم."

حسینعلی منتظری در پی انتقاداتی تند از آیت‌الله خامنه‌ای حدود ۵ سال تحت بازداشت خانگی قرار گرفته بود.

مشاور فرهنگی حسن روحانی در مصاحبه با مجله اندیشه پویا درباره وضعیت رهبران جنبش سبز گفته بود: "مساله حصر چندجانبه است. همه جوانب را که شما حل کنید، باز یک جانب باقی می‌ماند و آن کسی است که تحت حصر است. او باید تصمیماتی بگیرد. اگر او نتواند و یا نخواهد تصمیم بگیرد، کار برای همگان دشوار می‌شود."

چندی پیش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفته بود که رهبران جنبش سبز حاضر نیستند که ابراز ندامت کنند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نزدیک به سه سال است که پس از تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

مطالب مرتبط