سیاستمدار لبنانی مخالف حکومت سوریه در انفجار بمب کشته شد

یک سیاستمدار لبنانی مخالف حکومت سوریه در اثر انفجار بمب کشته شده است.

صبح روز جمعه، ۶ دی (۲۷ دسامبر)، انفجار شدیدی مرکز بیروت، پایتخت لبنان، را به لرزه درآورد و محمد شطح، اقتصاددان لبنانی و از مشاوران سعد حریری و فوآد سینیوره، نخست وزیران پیشین این کشور، جان خود را از دست داد.

محمد شطح، وزیر اقتصاد سابق و از مشاوران سعد حریری، رئیس جریان المستقبل بوده است. جریان المستقبل تشکل‌ مخالف روابط نزدیک لبنان و سوریه محسوب می‌شود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت به نقل از صلیب سرخ لبنان، شمار کشته‌شدگان را پنج نفر و شمار زخمی‌ها را بیش از پنجاه نفر گزارش کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، راننده محمد شطح هم در میان کشته‌شدگان بوده است.

Image caption محمد شطح مشاور سیاستمداران لبنانی مخالف حکومت سوریه بود

تصاویر تلویزیونی از بیروت نشان می‌دهد که دود غلیظی از یک محله تجاری بیروت بر می‌خیزد. محل انفجار را حوالی هتل فینیقیه (فینیسیا) از هتل‌های بزرگ پایتخت و نزدیک مجتمع ساختمان‌های دولتی لبنان گزارش کرده‌اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی، این محل با مکان وقوع انفجار 8 سال پیش که منجر به قتل رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان شد فاصله زیادی ندارد.

ماموران امداد و تعدادی آمبولانس برای کمک به زخمی ها به محل حادثه اعزام شده اند و تصاویر ارسالی خبرگزاری‌ها، افراد زخمی و اتومبیل‌هایی را نشان می‌دهد که دستخوش آتش‌سوزی شده اند.

در ماه‌های اخیر، لبنان شاهد درگیری‌های مسلحانه بین طرفداران و مخالفان حکومت سوریه و همچنین موارد ترور و بمب گذاری بوده است.

دو هفته پیش، گروه حزب الله لبنان، که حامی حکومت سوریه است از کشته شدند یکی از اعضای ارشد خود در نزدیکی بیروت خبر داد. حزب الله این ترور را به اسرائیل نسبت داد اما دولت اسرائیل ارتباط با این واقعه را تکذیب کرد.

پیشتر، دبیرکل حزب الله گروه‌های وابسته به عربستان سعودی را مسئول حمله به مناطق تحت تسلط شیعیان در جنوب لبنان معرفی کرده بود.

در مورد عامل انفجار روز جمعه در بیروت گزارش‌های رسمی انتشار نیافته و تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را برعهده نگرفته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، امیر عبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران، انفجار روز جمعه در بیروت را محکوم کرده است. سفیر سوریه در لبنان نیز چنین اقداماتی را محکوم دانسته است.

خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد این انفجار، با تاکید براینکه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته، نوشته است که "رسانه‌های جریان ۱۴مارس سعی می‌کنند بدون ارائه مدرکی، سوریه و مقاومت لبنان را به دخالت در این انفجار متهم کنند." اشاره این گزارش به تشکل موسوم به ائتلاف ۱۴ مارس است که در سال ۲۰۰۵ شکل گرفت تا با آنچه که دخالت سوریه در لبنان می‌خواند، مقابله کند.

مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی می گوید محمد شطح سالها کارشناس صندوق بین المللی پول و نایب رییس بانک مرکزی لبنان بود و دو سالی هم سفیر لبنان در آمریکا و وزیر اقتصاد بود. به گفته او آقای شطح در عالم سیاست فردی معتدل و به دور از جنجال معرفی می شد و با چنین اوصافی، جای این سوال هست که چرا در فضای تند و پرتنش سیاسی کنونی لبنان، چنین چهره ای قربانی شده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید از نظر عده ای هدف این انفجار محمد شطح نبود بلکه او را کشتند تا پیامی باشد برای سعد حریری که لبنان برای او امن نیست.

آقای حریری از سه سال پیش که از نخست وزیری کنار رفت در پاریس زندگی می کند اما هوادارانش به دنبال فراهم آوردن زمینه بازگشت او به لبنان برای فعالتر ساختن جناح مخالف سوریه و ایران و متحدان لبنانی شان هستند.

به گفته مهرداد فرهمند عده ای نیز نشانه دیگر را در توییتی جستجو می کنند که محمد شطح پیش از مرگش نوشت و در آن، حزب الله را به برتری خواهی امنیتی و تلاش برای دست یافتن به جایگاهی متهم کرد که تا همین هشت سال پیش، از آن نیروهای نظامی سوری مستقر در لبنان بود.

مطالب مرتبط