مراسم تدفین محمد شطح، سیاستمدار ارشد لبنانی در بیروت برگزار شد

محل انفجار
Image caption حامیان آقای شطح، سوریه و حزب‌الله را در پس پرده این انفجار می‌دانند

مراسم تدفین محمد شطح، سیاستمدار کشته شده لبنانی در بیروت، پایتخت لبنان، برگزار شده است.

افرادی که در مراسم تدفین آقای شطح شرکت کرده بودند، پوسترهایی را حمل می‌کردند که در آنها از وی به عنوان "شهید" یاد می‌شد. جمعیت زیادی هم در این مراسم پرچمهای لبنان را حمل می‌کردند.

محمد شطح، اقتصاددان و از مشاوران سعد حریری و فوآد سینیوره، نخست وزیران پیشین لبنان صبح روز جمعه ۶ دی (۲۷ دسامبر) بر اثر انفجار شدیدی در مرکز بیروت کشته شد.

آقای شطح، وزیر اقتصاد سابق، از مشاوران آقای حریری رئیس جریان موسوم به "المستقبل" بود. این جریان تشکل‌ مخالف روابط نزدیک لبنان و سوریه محسوب می‌شود.

حامیان آقای شطح، سوریه و حزب‌الله را در پس پرده این انفجار می‌دانند.

در ماه‌های اخیر، لبنان شاهد درگیری‌های مسلحانه بین طرفداران و مخالفان حکومت سوریه و همچنین مواردی از ترور و بمب‌گذاری بوده است.

دو هفته پیش، گروه حزب الله لبنان، که حامی حکومت سوریه است از کشته شدن یکی از اعضای ارشد خود در نزدیکی بیروت خبر داد. حزب الله این ترور را به اسرائیل نسبت داد، اما دولت اسرائیل ارتباط با این واقعه را تکذیب کرد.

پیشتر، دبیرکل حزب الله گروه‌های وابسته به عربستان سعودی را مسئول حمله به مناطق تحت تسلط شیعیان در جنوب لبنان معرفی کرده بود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت می‌گوید که آقای شطح سالها کارشناس صندوق بین‌المللی پول و نایب رئیس بانک مرکزی لبنان بود و دو سال هم به عنوان سفیر لبنان در آمریکا و وزیر اقتصاد خدمت کرد. به گفته او، آقای شطح در عالم سیاست فردی معتدل و به دور از جنجال شناخته می شد و با چنین اوصافی، جای این سوال هست که چرا در فضای تند و پرتنش سیاسی کنونی لبنان، چنین چهره‌ای قربانی شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که از نظر عده ای، هدف این انفجار محمد شطح نبود بلکه او را کشتند تا پیامی برای سعد حریری بفرستند که لبنان برای او امن نیست.

آقای حریری از سه سال پیش که از نخست وزیری کنار رفت در پاریس زندگی می‌کند، اما هوادارانش به دنبال فراهم آوردن زمینه بازگشت او به لبنان برای فعالتر ساختن جناح مخالف سوریه و ایران هستند.

به گفته مهرداد فرهمند، عده‌ای نیز نشانه دیگر را در توییتی جستجو می کنند که محمد شطح پیش از مرگش نوشت و در آن، حزب الله را به برتری خواهی امنیتی و تلاش برای دست یافتن به جایگاهی متهم کرد که تا همین هشت سال پیش، به نیروهای نظامی سوری مستقر در لبنان تعلق داشت.

مطالب مرتبط