معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران: حصر سران فتنه باید تشدید شود

مسعود جزایری
Image caption سرتیپ جزایری با اشاره به مذاکرات هسته ای دولت روحانی گفته که آمریکا می‌خواهد که از طریق این مذاکرات "همان کاری را که ریگان با شوروی کرد" با ایران انجام دهد

سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تاکید بر اینکه حصر رهبران معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ باید "تشدید شود" گفت: "دو ضلع از سران فتنه در حصر نیستند در حالی که باید می‌بودند. آنها دارند در خارج از حصر، فتنه را مدیریت می‌کنند."

آقای جزایری در اظهارات جدید خود، که دوشنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر) در گفتگو با خبرگزاری فارس بیان شده، نام دو نفر دیگری که به عقیده او باید علاوه بر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در حضر خانگی قرار می گرفته اند را ذکر نکرده است. سخنگویان جناح تندروی حکومت ایران، اعتراض های انجام شده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه" می نامند.

با وجود این، وی در بخشی از اظهارات خود انتقاداتی را علیه محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران بیان کرده و به نظر می رسد که آقای خاتمی یکی از کسانی است که به عقیده او، باید تحت حصر خانگی قرار می‌گرفته است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در ادامه انتقادات خود به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفته است که "در هیچ‌کجای جهان به کودتاگران فرصت مدیریت مجدد داده نمی‌شود و اگر این فرصت داده شود، اشتباه است".

انتقاد به دولت روحانی

مسعود جزایری در مصاحبه امروز خود، همچنین به طرح انتقاداتی مختلف به عملکرد و شعارهای دولت حسن روحانی پرداخته است.

وی در اظهارنظری راجع به مذاکرات هسته ای دولت ایران با قدرت های جهانی گفته که رئیس جمهور آمریکا می خواهد که از طریق این مذاکرات "همان کاری را که ریگان با شوروی کرد" با ایران انجام دهد؛ سخنی که ظاهرا به تجربه فروپاشی حکومت اتحاد جماهیر شوروی اشاره دارد.

وی در بخشی دیگر از گفتگوی خود، با اشاره ای غیرمستقیم به سخنی از حسن روحانی که پیشتر گفته بود "سرهنگ نیستم" تذکر داده: "آحاد مردم، رزمندگان و بسیجیان ما در این جنگ حضور داشتند و خیلی از آنها در این کشور سرهنگ شده‌اند از این رو باید مراقب باشیم که چه چیزی می‌گوییم."

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، با انتقاد از کسانی که "می‌گویند رفتار و گفتار ما باعث دشمنی شده است" تاکید کرد: "رسانه‌ها نباید اجازه دهند که دروغ بزرگ اجماع جهانی دنیا علیه ایران توسط مسئولان داخلی تکرار شود."

تاثیر سیاست خارجی دولت آقای احمدی نژاد بر شکل گیری اجماع جهانی علیه ایران، از جمله موضوعاتی بوده که حسن روحانی در جریان مبازرات انتخاباتی و پس از آن مورد تاکید قرار داده است.

آقای جزایری، همچنین به مسئولانی که می گویند "دشمن از اقتدار و توانمندی نظامی ایران نمی‌ترسد" هشدار داده است که "مراقب باشند چه می گویند و حرف های دشمن شادکن نزنند".

وی افزوده است که "قطعا دشمن نه‌تنها از توانمندی نظامی ایران ترس دارد... سال‌هاست فرماندهان ما دست به ماشه هستند و این دستور و اختیار به آنها داده شده است".

مخاطب انتقاد این مسئول نظامی، ظاهرا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران است که سه هفته پیش گفته بود آمریکایی ها از توان نظامی ایران هراسی ندارند بلکه از مردم ایرن می ترسند. انتشار این اظهارات، واکنش شدید بسیاری از محافظه کاران را به دنبال داشت.

سرتیپ جزایری با تاکید بر اینکه "همه ما در فضای جنگ نرم تنفس می‌کنیم و بر همین اساس باید جنگی فکر کنیم" گفته است: " کسانی که به این فضا اعتقاد ندارند اگر مسئولیتی در کشور داشته باشند جامعه را به بی‌راهه می‌برند."