سخنگوی کمیسیون اصل نود: زنجانی از بیت المال برای سرمایه‌گذاری و رانت استفاده می‌کرد

بابک زنجانی
Image caption نام آقای زنجانی در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی هم مطرح بود

مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران گفته است که "اتهام اصلی" بابک زنجانی، تاجر ایرانی که دیروز بازداشت شد، باز نگرداندن بیش از دو میلیارد دلار پول فروش نفت و محصولات پتروشیمی به دولت بوده است.

آقای افضلی فرد به خبرگزاری فارس گفته است: "اگر بابک زنجانی در دور زدن تحریم ها کاری انجام داده باشد، حتما در پرونده ایشان تأثیرگذار خواهد بود، اما خدمات ایشان دلیل بر این نمی شود که از اموال عمومی استفاده کند و حساب های خود را با دولت صاف نکند".

او از وجود "مستنداتی" خبر داده که نشان می دهد آقای زنجانی از اموال عمومی برای "سرمایه گذاری و ایجاد رانت" استفاده کرده است.

آقای افضلی فرد از سایر اتهامات احتمالی آقای زنجانی اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که کمیسیون اصل نود روز شنبه آینده با مسئولان بانک مرکزی و دادستان کل کشور در مورد آقای زنجانی جلسه خواهد داشت.

بابک زنجانی، تاجر خبرسازی که نام او در جریان فعالیت های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم های بین المللی و فساد اقتصادی مطرح شده بود، دیروز توسط دادستانی کل کشور در ایران بازداشت شد.

آقای زنجانی پیش از دستگیری گفته بود که برای خدمت به کشورش و کمک به دور زدن تحریم های بین المللی، در انتقال پول حاصل از فروش نفت ایران به داخل این کشور به دولت کمک کرده است.

او گفته بود پولی که گفته می شود به وزارت نفت بدهکار است، به حساب بانکی او در خارج از ایران واریز شده، اما از آنجا که او توسط دولت آمریکا مشمول تحریم قرار گرفته، حساب مذکور مسدود است و امکان انتقال پول به داخل کشور وجود ندارد.

بعدا گزارش شد که بابک زنجانی یک ‌گواهی از بانک مرکزی تاجیکستان ارائه داده،‌ مبنی بر اینکه بدهی خود به دولت ایران را به حساب بانک مرکزی ایران در تاجیکستان واریز کرده است، اما بعدا مشخص شد که گواهی مذکور معتبر نیست.

عبدالغفار قربان اف، سخنگوی بانک ملی تاجیکستان دیروز دوشنبه ۳۰ دسامبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "نهاد ما هیچ گونه گواهی را در مورد انتقال ۲ میلیارد دلار در اختیار بابک زنجانی نگذاشته است و ا‌گر سند تقلبی در این مورد باشد، بانک ما به آن هیچ دخلی ندارد."

مطالب مرتبط