ابراز امیدواری وزیر ارشاد ایران به 'حل مساله انجمن صنفی روزنامه نگاران'

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

علی جنتی وزیر ارشاد ایران گفت: "احساس می کنیم فضایی ایجاد شده که مساله انجمن صنفی روزنامه نگاران حل شود."

آقای جنتی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، در خصوص سرنوشت این انجمن، بدون ذکر جزئیات بیشتر افزود که "با رویکرد جدید وزارت اطلاعات، کار و فرهنگ و ارشاد اسلامی"، نسبت به برگزاری "مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه نگاران و برگزاری انتخابات جدید" امیدوار است.

در خبری جداگانه، ایلنا از قول وزیر ارشاد نقل کرده است که "با روی کار آمدن دولت جدید و ضرورت بازگشایی این نهاد صنفی احساس می‌شود و ما می‌خواهیم شرایط را برای تشکیل مجمع عمومی و برگزاری انتخابات انجمن صنفی روزنامه نگاران فراهم کنیم."

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، آبان ماه گذشته گفته بود که درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران "هنوز تصمیم جدیدی گرفته نشده و آنها حق فعالیت ندارند."

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران چند ماه پس از روی کارآمدن محمد خاتمی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. این تشکل به عنوان یک سندیکای سراسری و ملی کارگری در وزارت کار و امور اجتماعی ایران به ثبت رسیده است.

فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران تا مدت کوتاهی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و اعلام پیروزی مجدد محمود احمدی نژاد، ادامه داشت.

کمتر از دو ماه پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، ساختمان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، با حکم سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، مهر و موم شد. یک سال پیش از آن، وزارت کار و امور اجتماعی طی نامه ‌ای انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران ایران را واجد شرایط انحلال اعلام کرده بود.

پس از پیروزی حسن روحانی سیاستمدار میانه روی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، امیدواری هایی برای بازگشایی انجمن صنفی به وجود آمد.

آقای روحانی در اولین نشست خبری خود پس از پیروزی در انتخابات، در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت این انجمن گفت که تلاش می کند تا زمینه پیگیری مطالبات اصناف را از طریق انجمن های صنفی فراهم کند.