دادستانی تهران علیه علی مطهری اعلام جرم کرده است

علی مطهری حق نشر عکس Mehr
Image caption علی مطهری اعلام جرم علیه خود را غیرقانونی دانسته و تاکید کرده که طبق اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی، نمایندگان مجلس حق دارند درباره همه مسائل کشور اظهار نظر کنند

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از اعلام جرم دادستانی تهران علیه علی مطهری نماینده تهران در مجلس نهم خبر داد.

روز گذشته خبرگزاری ایرنا به نقل از یک "منبع آگاه" گزارش کرده بود که برای آقای مطهری به خاطر ا ظهاراتش در مورد وقایع پس از انتخابات ۱۳۸۸، در "دادسرای فرهنگ و رسانه" پرونده ای قضایی تشکیل شده است.

در واکنش به تشکیل این پرونده، علی مطهری امروز سه شنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) اعلام جرم علیه خود را غیرقانونی دانسته و تاکید کرده که طبق اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی، نمایندگان مجلس حق دارند درباره همه مسائل کشور اظهار نظر کنند. وی افزوده اگر نمایندگان نتوانند این کار را انجام دهند بهتر است مجلس تعطیل شود.

علی مطهری در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، ضمن انتقاد از حصر خانگی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و صدور "احکام سختگیرانه" علیه معترضان به این انتخابات، خواهان محاکمه همزمان محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بود.

آقای مطهری حصر خانگی رهبران معترضان بدون محاکمه را غیرقانونی و غیرشرعی خوانده و افزوده بود: "تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد".

این نماینده مجلس در متنی که امروز برای انتشار در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده، نوشته است که طبق قانون، اظهار نظر نمایندگان مجلس در خصوص همه مسائل کشور، تا زمانی که شامل توهین یا افترا نباشد آزاد است و او نیز در نطق روز یکشنبه خود به هیچ کس توهین نکرده و تنها عملکرد دستگاه قضایی را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای مطهری در نطق خود گفته بود: "رئیس قوه قضائیه بهتر است به جای شعار دادن در باره فتنه، به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است، نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی تأثیر بپذیرد."

او از رئیس قوه قضاییه خواسته بود پاسخ دهد که "مثلا جرم آقایان مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است؟"

علی مطهری امروز با انتقاد از اینکه صادق لاریجانی به جای اینکه "در محضر مردم" به این سوالات پاسخ بدهد، علیه او اعلام جرم کرده نوشته است: "انتظار داشتیم ایشان به عنوان رییس قوه قضاییه تحمل انتقاد را داشته باشد."

آقای مطهری با ذکر اینکه رئیس قوه قضاییه "در موارد دیگر هم نشان داده که تحمل انتقاد را ندارد" افزوده است: "اگر نماینده مجلس نتواند این مقدار هم حرف بزند پس مجلس را تعطیل کنند."