زمین‌لرزه در استان هرمزگان تلفات و خساراتی برجای گذاشته است

Image caption به ساختمان های منطقه خسارت وارد آمده و بناهای فرسوده تخریب شده است

وقوع زمین‌لرزه در استان هرمزگان خسارات مالی و جانی به همراه داشته است.

موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران گزارش کرده است که صبح پنجشنبه، ١٢ دی (٢ ژانویه) در ساعت ٦ و ٤٣ دقیقه ٥٧ ثانیه به وقت محلی، زمین لرزه‌ای به بزرگی ٥ و ٥ دهم در مقیاس ریشتر حوالی 'کوخرد' استان هرمزگان را لرزاند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از سرپرست مدیریت بحران استانداری هرمزگان نوشته است که زمین لرزه صبح پنجشنبه در محدوده کوخرد و هرنگ بستک "احتمالا تلفات جانی و خسارت مالی دارد."

به گفته منابع محلی، این زمین لرزه یک کشته و حدود بیست زخمی داشته که اکثر زخمی ها به طور سرپایی مداوا شده‌اند.

زلزله خسارت گسترده ای برجای گذاشته و خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی از ساکنان بستک نوشته است که بیشتر خانه‌ها ترک خورده و قابل سکونت نیست و ساکنان آنها از بیم خرابی ساختمان، در خارج از خانه به سر می‌برند.

به خصوص، ساختمان های فرسوده منطقه به طور کلی ویران شده و با توجه به شرایط بسیاری از بناهای دیگر، مقامات محلی امکاناتی را برای اسکان موقت اهالی در نظر گرفته‌اند.

Image caption برای اسکان زلزله زدگان به چادر و امکانات بیشتری نیاز است

در حال حاضر، تعدادی از زلزله زدگان در مدارس اسکان داده شده اند و تعدادی چادر نیز برپا شده اما به تعداد بیشتری چادر نیاز است است. با توجه به سرمای هوا به خصوص در ساعات شب، سازمان های امدادی گفته‌اند زلزله‌زدگان به پتو، لباس گرم و سایر ملزومات احتیاج دارند.

خبرگزاری تسنیم هم به نقل از یک مقام سازمان هلال احمر نوشته است که مهمترین موضوع برای امدادگران، اسکان موقت آسیب‌دیدگان است.

به گزارش موسسه ژئو فیزیکريال زمین لرزه روز پنجشنبه در عمق ٢٠ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در ١١ کیلومتری بستک، ٢٢ کیلومتری جناح و ٥٠ کیلومتری بندر چارک استان هرمزگان واقع بوده است.

در ساعات بعد، چند پس‌لرزه با بزرگی بین ٤ و نیم درجه ریشتر تا ٣ و یک دهم ریشتر از منطقه گزارش شد.

در سال جاری، چندین زمین‌لرزه در مناطق جنوبی ایران از جمله استان هرمزگان به وقوع پیوسته که خسارات جانی و مالی هم به دنبال داشته است.

اکثر نقاط ایران به دلیل خصوصیات زمین شناسی از مناطق زلزله خیز محسوب می‌شوند و در گذشته، وقوع زمین‌لرزه‌های شدید گاه تلفات سنگینی را در پی داشته است.

یکی از علل تلفات سنگین زمین‌لرزه در ایران این است که اکثر ساختمان‌ها و تاسیسات شهری برای مقاومت در برابر زمین لرزه طراحی و ساخته نشده و به خصوص وجود بناهای سنتی در بسیاری مناطق روستایی خطرات بیشتری را متوجه ساکنان آنها می‌کند.

طی سال‌ها و به خصوص در موارد وقوع زمین‌لرزه‌های پر تلفات، دولت‌ها از برنامه هایی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در ایران سخن گفته‌اند اما در مورد دامنه و پیشرفت کار در این زمینه، گزارشی در دست نیست.

شهرستان بستک در استان هرمزگان واقع شده و با شهرستان های لارستان، پارسیان، بندرلنگه، لامرد و خمیر هم مرز است. شهر بستک، مرکز این شهرستان، شهری تاریخی با سابقه تمدنی طولانی است.

مطالب مرتبط