'رشته‌های حذف شده به دانشگاه علامه باز می‌گردد'

Image caption دانشگاه علامه طباطبایی از نظر تعداد دانشجو و شمار رشته‌ها بزرگ‌ترین دانشگاه علوم انسانی ایران است

رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرده است که از سال تحصیلی آینده، این دانشکده دوباره در رشته‌های حذف شده دانشجو می‌پذیرد.

محمدحسین پناهی به خبرگزاری ایسنا گفته است تمام رشته‌های کار‌شناسی که حدود دو سال پیش حذف شده بود، به دانشکده برمی‌گردد.

مرداد ماه ۱۳۹۰ بعد از انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه‌ها مشخص شد که ۱۳ رشته کار‌شناسی علوم انسانی از جمله روزنامه‌نگاری، مطالعات زنان، روابط عمومی و فلسفه از دفترچه حذف شده است. این موضوع باعث اعتراض دانشجویان و استادان دانشگاه شد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بعد از اعتراض‌ها اعلام کرد که این رشته‌ها حذف نشده و فقط پذیرش دانشجو در مقطع کار‌شناسی به مقطع کار‌شناسی ارشد منتقل شده است.

به گفته محمدحسین پناهی در حال حاضر دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ۱۳۰۰ دانشجوی کار‌شناسی و ۸۰۰ دانشجوی کار‌شناسی ارشد و دکترا دارد؛ در حالی که برای راهنمایی و هدایت پایان‌نامه‌های کار‌شناسی ارشد و دکترا، به اندازه کافی استاد وجود ندارد.

رییس دانشکده علوم اجتماعی می‌گوید از سال تحصیلی آینده پذیرش دانشجوی کار‌شناسی ارشد کاهش می‌یابد و در عوض شمار دانشجویان کار‌شناسی بیشتر می‌شود.

انتقاد به 'رشته‌های غربی'

دانشگاه علامه طباطبایی از نظر تعداد رشته‌ها و شمار دانشجو بزرگ‌ترین دانشکده علوم اجتماعی ایران است. تلاش برای اسلامی شدن این دانشگاه در زمان ریاست صدرالدین شریعتی تشدید و در این دوره برخی رشته‌های دانشگاهی حذف شد.

حدود یک ماه بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، آقای شریعتی در شهریور ماه ۱۳۹۲ با حکم سرپرست وزارت علوم برکنار شد.

طرح بازنگری در علوم انسانی و حذف رشته‌های دانشگاه علامه طباطبایی و بعضی دانشگاه‌های دیگر، بعد از انتقاد جدی آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران آغاز شد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از محتویات درس‌های علوم انسانی که به گفته او بر مبنای علوم انسانی غربی طراحی شده‌، درباره تحصیل حدود دو میلیون دانشجوی علوم انسانی از کل سه و نیم میلیون دانشجو ابراز نگرانی کرده بود.

مطالب مرتبط